Krtkův den

Krtkův den
Krtečková mánia sa nás príliš nedotýka. Nie že by sa mi ilustrácie Zdeňka Milera nepáčili. Skôr je to tým, že v tej krtkovskej záplave sa človek veľmi zle orientuje a je ťažké vybrať niečo kvalitné.
Začali sme knihou Krtkův den. Bola to vlastne druhá kniha s textom, čo som pampúchovi čítala. (Úplne prvou bolo Kuřátko a obilí od dvojice Miler a Hrubín).

Ilustrácie Zdeněk Miler, text Josef Brukner. Čo sa mi páči na tejto knihe je prehľadnosť. Obrázky sú bez pozadia a to sa nám práve pred prvým rokom hodilo. Pampúch sa mohol lepšie sústrediť na jednotlivé obrázky bez rušivého okolia. Na obrázkoch sprevádza krtka vždy iný hmyzí kamarát. V tomto vydaní je krtkov kožuštek na každej strane potiahnutý plyšom, multi-senzorický bonus naviac. A deň skončil s krtkom v postieľke, čo sa zas hodilo mne, kedže sme čítali pred spaním.

krtkuv den

 

krtkuv den
Ďalšou bolo leporelo Veselá kapela. Hľadala som niečo o hudobných nástrojoch a táto bola skvelá voľba. Znova jednoduché obrázky, trinásť hudobných nástrojov a jeden bocian dirigent.
vesela kapela
Zdeněk Miler – Veselá kapela
Keď sme začali chodiť do knižnice, rozšírili sme aj naše krtkovské obzory. Samozrejme sme nemohli vynechať Jak Krtek ke kalhotkám přišel (autor Eduard Petiška). Vhodné pre zvedavé deti, ktoré sa chcú dozvedieť ako sa z ľanu stanú nohavice. (Aj keď dnes im ako odpoveď na otázku ako sa vyrába oblečenie radšej nájdite nejaké poučné video z veľkovýroby v Indii.)
Momentálne máme požičané Krtek a medvědi, ktorá nenásilnou formou pampúchovi ukazuje, že keď omylom vykonáš niečo zlé, mal by si sa ospravedlniť. Síce poučná a výchovná, ale v skvelom prevedení.
krtek a medvedi
Zdeněk Miler – Krtek a medvědi

 

krtek a medvedi

 

krtek a medvedi
To sa už nedá povedať o knihe, ktorú pampúch dostal: Krtko a zázračné slovíčka (text Nataša Ďurinová). Mne jednoducho tieto čisto výchovné knihy nesedia. Myslím, že dieťa väčšinou samo pochopí ako sa má slušne správať pozorovaním svojho najbližšieho okolia. Netreba mu tu zbytočne opakovať. A to, že „keď poprosíš, tak pre teba každý všetko urobí,“ je čistý blud (že, dedo Jozef?).
Okrem toho je kniha dosť chaoticky graficky riešená, tu naopak to pozadie na obrázkoch chýba.
krtko a zazracne slovicka
Nataša Ďurinová, Zdeněk Miler – Krtko a zázračné slovíčka
krtko a zazracne slovicka
Dostávame sa do finále, na samé krtkovské dno. Túto knihu radšej nechajte v kníhkupectve: Krtko na cestách. Má to byť hľadacia knižka. Úprimne, ja by som urobila vo photoshope lepšiu prácu ako ten nešťastný grafik, čo to mal na starosti. Disproporčne pozliepané obrázky metódou copy+paste sú fakt tragédia. Ušetrite si 5 eur a hľadajte radšej Walda.
krtko na cestach
Zdeněk Miler – Krtko na cestách
krtko na cestach
krtko na cestach
krtko na cestach
krtko na cestach


0 thoughts on “Krtkův den”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.