Májové novinky 2018

Májové novinky 2018

Máj nám trochu osladil český Albatros s projektom Knihozem. Takže tú máme veľkú dávku českých zaujímavých kníh.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

 

od 1 roka

 

Ukáž, čo máš v plienočke! (sk, cz)

Leporelo s otváracími okienkami o veľmi obľúbenej téme detí – hovienkach. Alebo návod, ako dieťatku pomôcť zábavne s odpliekovaním.
Malá myška je prenáramne zvedavá. Všetko musí preskúmať, dokonca aj plienočky svojich kamarátov. Zajačik, kozička, psíček, kravička, koník a prasiatko – pri svojom pátraní nevynechá nikoho. Samozrejme, aj jej kamaráti chcú zistiť, čo sa ukrýva v jej plienočke. A dočkajú sa veľkého prekvapenia!

 

Uč sa tvary s čarovným kolieskom (sk, cz)

Jednoduché, interaktívne, zábavné. Série knižiek s otáčajúcim sa kolieskom, ktoré skrýva vždy nejaké prekvapenie. Nášho 2ročného baví veľmi. Prečítajte si tu: kuk.
Vieš vymenovať základné tvary? Že nie? S touto knižkou máš jedinečnú príležitosť naučiť sa ich zábavným spôsobom! Pomocou rozkošných ilustrácií a rotačného mechanizmu to pôjde ako po masle.

 

 

od 3 rokov

 

Poviem ti, čo robia dinosaury (sk, cz)

Pre všetkých malých maniakov do dinosaurov je tu táto roztomilá encyklopédia. S ilustráciame Emilie Dziubakovej, ktorú poznáte hlavne z leporela Rok v lese.
Chlpáň je ukrutne hladný. Je však veľmi ťažké niečo si uloviť. Našťastie nájde vajce. No ukáže sa, že z neho nebude volské oko ani praženička… Vajce je totiž kapsulou na cestu v čase! Chlpáň a jeho verný druh šváb sa ocitnú vo svete dinosaurov. Spoznajú riojasaura, predka najväčších dinosaurov, teratosaura, ktorý stratil vajce, bylinožravého diplodoka, plesiosaury žijúce vo vode, tarbosaura, čiže príbuzného tyranosaura, ozrutného argentinosaura, pazúrnatého therizinosaura či lietajúce archeopteryxy… A malí čitatelia sa s Chlpáňom dozvedia, aká stará je naša planéta, čo sú dinosaury vlastne zač a aké iné živočíchy žili v ich časoch.

 

Veľká kniha o morských tvoroch (sk, cz)

Od autora máme radi už jeho knihu o hmyze. Tentoraz si posvietil na obyvateľov morí.
Prečo chodí krab bokom? Majú medúzy telo z medu a fúzov? Je morský koník naozaj koník? Na tieto a mnohé ďalšie zvedavé otázky odpovie krásne ilustrovaná Veľká kniha o morských tvoroch. Malým čitateľom tiež priblíži, ako tieto živočíchy pod vodou dýchajú, akým spôsobom sa pohybujú i to, čím sa živia. Okrem množstva zaujímavých informácií deti čakajú aj interaktívne úlohy, vďaka ktorým bude zoznamovanie sa s rozmanitým svetom morskej ríše ešte zábavnejšie!

 

Rok ve školce (cz)

Rok v lese už určite poznáte. Teraz sa môžete pokochať Rokom v škôlke. O ilustrácie sa postaral tentoraz Przemyslaw Liput. Určite poteší nielen školkárov, ale aj tých, ktorí sa tam ešte len chystajú. (A určite sa koncom roka dočkáme aj slovenského prekladu.)
Tady se učíme, hrajeme si a občas vyvádíme skopičiny. Lukáš má rád fotbal, Tomáš je zase odborník na dinosaury. Evička pořád něco ztrácí a Ivanka ráda pořádá čajové dýchánky pro panenky. Jirku zajímá vesmír a vesmírné lodě a jednou z něj bude kosmonaut. Naše paní učitelka se jmenuje Květa. Pak je tu s námi ještě pan Janda, který umí všechno opravit, a jeho pes Alík. Staráme se taky o kočičku Micku – ta darebačka se pořád někde schovává a my ji hledáme. Pojď se s námi skamarádit! Chodit do školky je zábava.

Malá bojovnice (cz)

Ná túto sa určite pozriem poriadne. Hneď, ako na ňu natrafím. Kníh o tom, ako vychovať silné ženy nie je nikdy dosť.
Malá bojovnice je silná a přitom milá. Kamarádí se se sluncem a s větrem. Stará se o své tělo i duši. Pomáhá ostatním a svět je díky ní lepší. Inspirací byla slavná kniha od HeatherAsh Amary Warrior Goddess Training zabývající povzbuzením sebevědomí a sebeuvědomění. 

 

 

Velké dobrodružství Polky a Hortenzie (cz)

Zase jedna prekrásna novinka z Axiómy. Vždy sa teším na prekvapenia z tohto vydavateľastva. A ak by vám to nestačilo, majú aj druhú novinku od rovnakých autorov: Edmond a oslava při měsíčku.
Polka přesvědčí Hortenzii, aby společně podnikly dobrodružství. Dvě odvážné myšky se tedy vydávají na vrchol obří hory, kam ještě nikdy nikdo nevystoupil. Bude to opravdová zkouška vůle, odvahy a vytrvalosti, ale především síly jejich přátelství.

 

 

Kostík hledá přátele (cz)

Krásne ilustrovaná kniha poľského autora s jednoduchým príbehom. Písala som o nej v recenzii tu: klik.
Seznamte se s Kostíkem, malou schoulenou kostřičkou, která může působit trochu smutně. Ale nebojte! Vše se v dobré obrátí, když Kostík potká stejně osamělou holčičku Rozárku. Pro oba je jejich setkání začátkem mimořádného přátelství, ve kterém se prolíná svět živých a mrtvých. Společně vám ukážou, že každý ze světů je svým způsobem krásný, potřebný a vůbec ne děsivý. A přitom všechno začalo tím, že Kostíkovi vypadl zoubek. Úplně obyčejný mléčný zub…

 

od 5 rokov

 

Kto rastie v sade (sk)

Po prekrásnej Kto rastie v parku, tu máme aj pokračovanie od dvojice ukrajinských autoriek. Táto je textovo trochu obsiahlejšia ale rovnako krásna.
Dlho letel slávik z ďalekej Afriky, až uvidel pod sebou starý sad. Tu niekde bude jeho domov. Pamätal si oteckovu radu, že si má urobiť hniezdo na rovnakom strome, na akom sa narodil. V sade rástli rôzne stromy aj kríky a všetky mu o sebe porozprávali veľa zaujímavého, ale slávik cítil, že nie sú pre neho tie pravé. Vari ostane bez domova? No raz si voňavý orgován spomenul, že neďaleko rastie ker, ktorý má žiarivo červené kvety. Ten, o ktorom slávikov otecko napísal pieseň.

Cukrové topánky (sk)

Trošku poučenia občas nezaškodí. A špeciálne, keď je zabalené v tak lákavom obale.
Cukrové topánky rozprávajú príbeh o nezdravej láske k sladkostiam a následkoch pažravosti. Ukazujú, že sladkosti sa dajú jesť aj s mierou a ak sú pripravené zo zdravších a lokálnych ingrediencií, sú o to chutnejšie.

 

 

Dům myšek: Slavnost (cz)

Slavnost je už piata kniha o živote dvoch myších kamarátov. Určite je rovnako okúzlujúca, ako tie predchádzajúce.
Tři zvídavé malé holčičky objeví ve městě tajnou chodbu a ta je přivede k našim kamarádům, Samovi a Julii. Společně obrátí Dům myšek vzhůru nohama, ale pak
to zase všechno napraví. Z tohoto dobrodružství vznikne jedno výjimečné přátelství. A na závěr nás čeká ještě jedno velké překvapení – to když se Mini, Midi a Maxi na slavnosti objeví s korunkami na hlavě!

Jezevec Chrujda prochází divočinou (cz)

To, že je Chrujda fantastický, som zistila, až keď je vonku už piata kniha! Môžete sa o tom presvedčiť aj vy, v článku tu: kuk.
V novém příběhu jezevce Chrujdy se dostává do osidel zákeřného svůdce lasička Anička. Unese ji Chrujdův věčný
protivník tchoř Smradolf. Naštěstí je poblíž sůvička Stáňa, která Chrujdovi opět vydatně pomáhá – půjčuje mu
svůj zvířátkompas, který Chrujdu zavede až na tropický ostrov.

 

Franklinova létající knihovna (cz)

Povinnosť pre všetkých malých knihomolov. A aj tých, ktorí si cestu ku knihám ešte len hľadajú.
Drak Franklin zbožňuje knížky a rád z nich předčítá ostatním. Jenže potíž je v tom, že se ho všichni trochu bojí. Naštěstí najde spřízněnou duši v malé holčičce Luně, která miluje knihy stejně jako on. Okamžitě se z nich stanou kamarádi, kteří si nepřetržitě povídají o tom co si přečetli. Společně také vymyslí plán, jak svou lásku ke knihám šířit mezi ostatní – otevřou si knihovnu. Ale ne ledajakou! Létající, přímo na Franklinových zádech!

 

Ochechule s ukulele (cz)

Budem sa opakovať, ale Danielu Fisherovú máme ozaj radi. Recenzia určite bude.
Ochechule s ukulele je nejnovější sbírka (většinou nonsensových) básniček Daniely Fischerové. Baví i dospělé, nechybí ani jazykolamy a zvukomalebné hříčky. Řada básní reflektuje dnešní dětskou zkušenost: počítače, maily, hoaxy, mobily, roboty, bulvární časopisy atd.,jiné si pohrávají s pohádkovými postavami, jako jsou vodník, strašidla, saň nebo yetti. Sbírka je ilustrovaná mladým talentovaným výtvarníkem, režisérem a animátorem Jakubem Kouřilem.

 

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou (cz)

Bohato ilustrovaná, nápaditá kniha, ktorá vás prevedie históriou Prahy.
Víte, jak to bylo s Golemem a kde je zahrada mrtvých? Nebo co dokážou vyčarovat alchymisté? Holčička Áďa se ocitla v Praze dávných dob a se svými novými kamarády se vydává na cestu za dobrodružstvím. Nakonec zjistí, kudy vede cesta domů zpátky za sestrou, ale i to, co se jí ukrývá hluboko v srdci.

 

Strašidýlko Stráša (cz)

Prvá detská kniha od obľúbenej českej autorky.
Představte si malé strašidlo. A teď si představte, že tohle malé strašidlo se všeho bojí. Tmy, zvuků, zkrátka všeho. A tak mu nikdo neřekne jinak než Stráša. O tom, jak se malý Stráša skamarádí s klukem Matějem, a o tom, co všechno spolu zažijí, vypráví nová kniha oblíbené spisovatelky Aleny Mornštajnové s báječnými ilustracemi Galiny Miklínové.

 

od 8 rokov

 

Petronela Jabĺčková 1: Tajomstvo jablkového koláča (sk)

Túto novinku zhltla naša slečna pampúchová ako …ako kus toho najlepšieho jablkového koláča. Recenzia čoskoro!
Petronela Jabĺčková je čarodejnica. No nie obyčajná! Je to čarodejnica, ktorá má na starosti jablone, a ako sa v takomto prípade sluší a patrí, býva v jablku. V ňom má pokoj – až kým sa do susedného domu pri starom mlyne nenasťahujú Pečkovci s dvoma malými zvedavcami, dvojčatami Olíviou a Oliverom. Petronela sa snaží nových nájomníkov vyduriť rozličnými strašidelnými čarami, no jedného dňa zrazu deti stoja v jej obývačke. Petronela prekvapene zistí, že sa jej títo dvaja nezbedníci celkom páčia. A už onedlho potrebujú jej pomoc. Chystá sa totiž súťaž v pečení koláčov, ktorú chcú Olívia s Oliverom bezpodmienečne vyhrať. A kto už môže lepšie pomôcť ako všestranne nadaná jabĺčková čarodejnica?

Nekonečný príbeh (sk)

Výnimočná kniha nemeckého spisovateľa bola dlho vypredaná. Teraz sa dočkala ďalšieho vydania.
Dvanásťročný Bastián Baltazár Bux nie je v škole veľmi obľúbený, preto je často sám a najlepšie sa cíti medzi policami plnými kníh. Jedného dňa neodolá a z antikvariátu ukradne tajuplnú hrubú knihu so znakom dvojhlavého hada na obálke a s dvojfarebným písmom. Keď sa do nej začíta, kniha ho nečakane vtiahne do svojho deja a chlapec sa tak stane súčasťou napínavého príbehu. Dozvie sa, že krajine Fantázia a jej vládkyni, detskej kráľovnej, hrozí zánik. Kráľovná si na pomoc zavolá Atreja a poverí ho, aby sa spolu s drakom šťastia Falkom pokúsil zachrániť krajinu. Všetko však nasvedčuje tomu, že práve nešikovnému Bastiánovi, ktorý je v triede terčom posmechu, sa podarí odvrátiť zánik Fantázie a zachrániť jej podivuhodných obyvateľov.

Rozprávka o psíkovi Gagarinovi (sk)

Táto novinka mi skoro utiekla. Príbeh o dôležitých veciach s ilustráciami Daniely Olejníkovej.
Osemročná Ema má dva domovy, lebo rodičia žijú oddelene a majú ju v striedavej starostlivosti. Jej najlepší kamaráti sú desaťročný Max a jeho psík Gagarin. Chcú spoločne napísať knihu pre dospelých, aby lepšie chápali detský svet. Ich priateľstvo aj celý život sa obráti naruby, keď sa Gagarin stratí.

 

 

Královna brouků (cz)

Pokračovanie fantastickej Darkus a chrobáky. Prosíme si aj v slovenčine!
Pátrání na vlastní pěst pokračuje! Módní diva Lukrécie opět baží po úžasných exemplářích brouků, a to znamená jediné: Darkus, Virginie a Bertolt mají problém! Musí její zákeřné plány za každou cenu zastavit. Profesor Cuttle sice nemá pro pátrání svého syna a jeho věrných parťáků pochopení, ale to má své řešení – pro jistotu mu nic neřeknou. Rodičům se nemají zbytečně přidělávat vrásky. Odporní podvodníci Humphrey a Pickering jsou na svobodě a Lukrécie je pro svoji posedlost všehoschopná. Broukománie pokračuje dál!

Odd a mraziví obři (cz)

Gaimanov ďalší výlet do sveta literatúry pre deti. Som zvedavá, aký bude.
Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Dokáže dvanáctiletý chlapec získat Tórovo kladivo, přeprat obry a konečně osvobodit bohy?

 

 

niečo pre starších

 

Marcelín Pivoňka (cz)

Malý Marcelín Pivoňka mohl být šťastné dítě, tak jako mnoho jiných dětí. Bohužel, byl postižen podivnou nemocí: červenal se. .. Červenal se pro nic za nic. Naštěstí, mohli byste namítnout, v tom Marcelín nebyl sám, všechny děti se červenají. Zrudnou, když se stydí nebo když udělají nějakou hloupost. Ale Marcelínův případ byl proto tak znepokojující, že se červenal úplně bez příčiny. .. Po Raoulu Tabourinovi je Marcelín Pivoňka už druhá autorská knížka Jeana-Jacquesa Sempého přeložená do češtiny. Francouzský král něžného, hořkého i inteligentního kresleného humoru vypráví o dětství, o životních překážkách, které nejprve vedou k osamění a později utvářejí charakter, a především o jednom velkém přátelství.

 

Nikdyuš – Zkoušky, které podstoupila Morrigan Crowová (cz)

Nikdyuš si získala srdcia mnohých čitateľov. Aspoň podľa sociálnych sietí. Určite stojí za prečítanie. Slovenský preklad sa tiež chystá ešte tento rok.
Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?

 

Můj život Cuketky (cz)

Ikarus, malý, naivní a totálně zanedbaný devítiletý kluk, jemuž přezdívají Cuketka, žije na venkově se svou matkou. Ta od té doby, co měla nehodu, nepracuje, pije pivo a celé dny tráví u televize. Po matčině nešťastné smrti přijmou Cuketku v dětském domově, a tak mu začíná drsný, ale nakonec šťastný nový život. Na rozdíl od ostatních dětí není pro Cuketku dětský domov vězením ani polepšovnou, ale opravdovou školou života, naučí se rozeznávat dobro od zla, lásku od nenávisti, dobré lidi od těch zlých. Příběh románového Cuketky posloužil jako předloha loutkovému filmu, který byl uveden do kin v roce 2017 a okamžitě získal četné nominace i významné ceny jak filmových kritiků, tak diváků.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.