Rok v lese

Rok v lese

Dnes si dáme jeden krásny obrázkový post. Stačí si totiž pozrieť pár ilustrácií z knihy Rok v lese a budete ju chcieť. Oh, a okrem toho je to úžasná kniha, kde sa dozviete kopu zaujímavostí z prírody. Aj bez slov.

Rok v lese je veľkoformátové leporelo. Na 28 stranách vám predstaví mnoho lesných obyvateľov a ich život počas celého roka. Každý mesiac má priradenú celú dvojstranu. Ako to už v takýchto „hľadacích“ knihách býva, nenájdete tu jeden príbeh. Zato môžete sledovať množstvo mikropríbehov jednotlivých zvieracích hrdinov. Losa, ktorý sa bojí, že príde o nové parohy. Boj lesníka a medvedíka čistotného — musela som sa pozrieť, či u nás tento tvor žije. A naozaj, je síce prisťahovalec zo Severnej Ameriky, ale už sa vyskytuje aj v našej voľnej prírode. Horšie to je ale s takým losom, ktorý sa na Slovensku v podstate už neobjavuje (na rozdiel od Poľska). Ale vraj sa o jeho znovuzabývanie aktivisti snažia: článok v plus7dni.sk.
Mne sa najviac páči, že v knihe môžete krásne pozorovať, ako si zakladajú nové rodiny líšky, zajace, ale aj ryby, pavúk alebo vošky. Pekný úvod pre malých prírodovedcov.

Kniha zaujme široké spektrum detí (alebo aj dospelých). Najmenšie deti bavia roztomilé zvieratká, niektoré zobrazené situácie sú celkom vtipné (večne vysypaný kôš a nahnevaný lesník, kus torty, ktorý vlečú do mraveniska mravce). Staršie deti môžu pozorovať práve ten kolobeh života od mláďať po dospelé jedince. Skrátka kniha, ktorá vás bude dlho baviť a v ktorej nájdete vždy niečo zaujímavé.

Emilia Dziubak je talentovaná poľská výtvarníčka a autorka detských kníh. Jej ilustrácie sa tešia veľkej pozornosti nielen v jej domove, ale aj vo svete. Veľmi sa teším, že jej knihu máme už aj na Slovensku. Vďaka vydavateľstvu Ikar a ich detskej edičnej rade Stonožka.
Vo svojich ilustráciach používa najmä tmavé teplé farby. Pôsobia veľmi prirodzene, príjemne a skoro domácky. Zároveň z nich ale vyžaruje zvláštne kúzlo a tajomno. Svet prírody a drobných rastliniek a zvierat je u nej častou (a zdá sa obľúbenou) témou.

V  češtine si môžete jej prácu vychutnať ešte v knihe Obejmi mě, prosím a Nechci být princezna. Dúfam, že aj  v slovenskom jazyku pribudnú nejaké ďalšie knihy. Veľmi by som si prosila sériu Požičajovci od Mary Norton, ktorá vyšla v Poľsku s jej nádhernými ilustráciami: veď pozrite (klik). Alebo aj bez nich, posledné vydanie je ešte zo 70tych rokov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Rok v lese
Text / Ilustrácie: Emilia Dziubak
Vydal: Ikar, 2018
Strán: 28
ISBN: 9788055158433


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.