Malá lienka v Afrike

Malá lienka v Afrike

Príbeh o malej lienke, ktorá sa dostane až do ďalekej Afriky, napísal Pavol Kaiser pre svoje dve deti. Veľmi sa im príbeh páčil, tak sa rozhodol, že ním poteší aj iné decká.

Lienka je príliš malá, aby sama podnikla tak ďalekú cestu. Kamarát bocian jej ponúkne, že ju odnesie. Tak sa vydajú spolu do Afriky, kde obdivujú miestnu faunu aj flóru. Kŕdeľ bocianov však zastihne búrka. Lienka im pomôže nájsť úkryt v jaskyni. Ale ani tam nie sú úplne v bezpečí, do jaskyne udrie blesk a zasype vchod. Ako sa teraz dostanú von? Práve vďaka tomu, že lienka je malá, prelezie cez malú škáročku a poprosí o pomoc africké zvieratá. Všetci spoločne bocianov zachránia.

Jednoduchý príbeh sa autor rozhodol rozprávať ako veršovanú rozprávku. Podľa jeho slov, na Slovensku práve tento formát kníh pre deti chýba. Inšpiroval sa napríklad knihami Julie Donaldson (Gruffalo, Všetci letia na metle). Má pravdu, málo spisovateľov sa odváži písať dlhé veršované príbehy. Je to totiž dosť náročné. Ako napísať dobrý príbeh bez toho, aby rýmy pôsobili pateticky? Nuž, ťažké veru… Pavlovi Kaiserovi sa to čiastočne podarilo.

Hoci nie som odoborník na básne, aj ja vidím/počujem, že to nie je žiadna poézia. Rýmy občas pôsobia veľmi nasilu. Niekedy je autorova voľba slov alebo slovosledu pomerne nešťastná (a sme späť pri tom obávanom básnickom pátose). Ale toto všetko sa stráca pri predčítaní. Hlavne vďaka tomu, že lienkine dobrodružstvo je pútavé. Napriek tomu, že je to vcelku dlhý a veľmi jednoduchý príbeh, dej rýchlo odsýpa a je dobre vystavaný.
Text má chyby, ktoré by zrejme neunikly skúsenému oku dobrej redaktorky z nejakého vydavateľstva. Keďže si autor knihu vydáva sám, výsledok je taký, aký je. Nie zlý, ale mohol byť oveľa lepší.

Druhým problémom je grafická podoba knihy. Ilustrácie nakreslil Marcel Králik a sú výborné. Plné živých farieb, zvierat a prírody. Viac roztomilú lienku snáď ani nejde nakresliť (dokonca je naša hlavná hrdinka nakreslená na každej stránke, môžete ju s deťmi hľadať). Ale uch, táto kniha potrebuje grafika. Niekoho, kto rozumie rozmiestneniu textu a obrázkov a ocení estetické možnosti dobrého písma.

Na záver musím povedať, že si knihu moje deti obľúbili. Ani sa im nečudujem, veršovaný formát je pre decká príťažlivý. Príbeh tak isto. Pavol Kaiser má pravdu, rodičom a deťom ozaj podobné knihy chýbajú. Aj na Facebooku si Malá lienka veľmi rýchlo našla kopu fanúšikov.
Napriek chybám sa mne osobne páči, že sa kniha na nič nehrá. Nesnaží sa byť poučná ani informačná. Určite, lienka zistí, že to čo vníma ako nevýhodu, sa stane jej výhodou a že všade dobre, doma najlepšie. Ale to je všetko. Jednoducho je to fajn dobrodružný príbeh, ktorý kľudne odporúčam.

Ak chcete potešiť svoje deti od 3 do 7 rokov (pre mladšie asi budete musieť čítať na pokračovanie), ešte stále máte možnosť podporiť projekt na Startlabe. Ak sa vám zapáčila, choďte do toho. Prvý náklad je len 1000 kusov a myslím, že tie budú rýchlo rozchytané.

Za knihu ďakujem autorovi.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Malá lienka v Afrike 
Text: Pavol Kaiser
Ilustrácie: Marcel Králik
Vydal: Smart Guys, 2019
Strán: 32
ISBN: 9788097348700
HODNOTENIE   6/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★☆☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.