Kde bolo, tam bolo

Kde bolo, tam bolo

Zbierka klasických rozprávok sa zíde v každej rodine. Dobre známe príbehy oslovia babičky, tatinkov aj deti. Ak sú ešte s krásnymi ilustráciami, bude taká kniha určite čítaná dokola a dokola.

Po pravde, také rodinné poklady sa ťažko hľadajú. Hlavne také, čo sa dajú čítať aj deťom od dvoch-troch rokov. K českým zľudoveným rozprávkam máme Vyšívané pohádky s ilustráciami famóznej Venduly Chalánkovej. YoYo Books prišlo pred vianocami s ňuňu knihou Kde bolo, tam bolo. Tešila som sa, že konečne aj slovensky môžeme mať dobrú zbierku.

Začnem tým, čo ma na knihe baví najviac: ilustrácie Márie Nerádovej. Ak ste sa ešte nestretli s jej prácou, asi často do kníhkupectiev nechodíte. Alebo ste si nevšimli. Maja je skrátka v kurze a oprávnene. Máme radi jej leporelá a knihy pre najmenších (Poďme objavovať Slovensko, Zažmúr očká, Básnička ti pomôže, či najnovšie Žabiatko).
Tiež ma baví, že vydavateľstvo text zverilo dobrému prekladateľovi. Jozef Klinga s YoYo Books spolupracoval aj na ich dotykových leporelách Ezopove bájky, ktoré sú veľmi vydarené.

Menej sa mi páči výber rozprávok v knihe. Je to ozaj zbierka najznámejších príbehov pre deti. Nájdete tu prepisy diel klasickej detskej literatúry – Pinocchio, Alica v krajine zázrakov a Kniha džunglí, aj ľudové (?) rozprávky ako Červená čiapočka, Kocúr v čižmách či Brémski muzikanti.
Keďže príbeh, ktorý má pôvodne niekoľko stoviek strán, nie je ľahké zjednodušiť, aj tu pôsobia dosť zmätočne. Mladšie deti sa v deji budú strácať. Ocenia ich najmä tie, ktoré už príbehy poznajú. Ideálne z Disney filmov, ktorých sa prepisy držia.
Naproti tomu sú zvyšné rozprávky veľmi fajné a decentne upravené pre dnešné deti. Pobavilo ma zakončenie Zlatovlásky a troch medveďov. Tá sa po úteku z medvedieho domčeku (kde zjedla kašičku, zlomila stoličku a dobre sa vyspala v postielke) vráti a medvedej rodinke sa ospravedlní.

Aby som to zhrnula, ekvivalent k Vyšívaným pohádkam stále hľadám. Zatiaľ si ale plne užívame Kde bolo, tam bolo. Je to skvelý darček pre všetky rodiny s deťmi od 3 do 6 rokov. Kniha vyšla slovensky aj česky. A ak vaše deti bude baviť, kľudne si k nej môžete kúpiť aj omaľovánky.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu YoYo Books.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Kde bolo, tam bolo 
Ilustrácie: Mária Nerádová
Preklad: Jozef Klinga
Vydal: Yoyo Books, 2019
Strán: 248
ISBN: 9789463787307
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.