Muminek a narozeniny

Muminek a narozeniny

Mrňátko sa zamilovalo do Mumínkov. A ja spolu s ním. Znova.

Mumínek sa ráno zobudí s veľkou radosťou: má totiž narodeniny! Maminka s tatinkom mu hneď zablahoželajú. Dostane prianie s básničkou a krásny zlatý gombík do zbierky. Hneď sa s ním chce pochváliť svojim kamarátom. Ale zdá sa, že tých nielenže nezaujíma nový gombík ale ani samotný mumínek. Všetci majú zrazu veľa práce. Sklamaný mumínek sa vráti domov a náladu mu nezlepší ani torta. Zrazu ho však kamaráti prekvapia. Majú pre neho krásnu krabičku, ktorú celý deň usilovne vyrábali. Všetko sa skončí veľkou oslavou a mumínek spokojne zaspí.

Príbeh je veľmi jednoduchý, perfektný pre deti okolo 3 – 5 rokov. Mrňátko rád opakovane prežíva sklamania z nezáujmu spolu s mumínkom. Tiež sa hnevá a nakoniec je smutný. Ale len na chvíľku, kým zistí, že všetci kamaráti na mumínka čakajú s darčekom. Potom sa raduje s nimi. Všetky tieto emócie, ktoré už deti v tom veku celkom dobre poznajú, sú v príbehu veľmi pekne popísané. Výrazy podivných bielych tvorov sú aj na ilustráciách dobre čitateľné. A to aj napriek tomu, že mumínci vlastne nemajú viditeľne nakreslené ústa.
Strany sú plné veselých farieb. Teda až na tých bruškatých mumínkov. Tí sú bieli a tým vlastne na seba pútajú pozornosť malého čitateľa. Veľmi sú roztomilí. Možno práve pre tú oblú mäkkosť tvarov.

Prvýkrát som Muminov stretla v telke. Možno na nejakom zahraničnom programe, to už si nepamätám. Neskôr som si, už ako dospelá, kúpila zbierky muminích komiksov, ktoré postupne vydávalo Argo. Priznám sa, že som nečítala ani jednu z klasických príbehových kníh. Tove Jansson ich napísala deväť.  (Ale čítala som všetky jej dospelácke knihy, ktoré doteraz preložili.) Okrem nich napísala ešte ďalších 5 obrázkových kníh pre menšie deti. Tá prvá z obrázkových paradoxne vyšla v češtine až tento rok.
Zaujímavé je, že trojicu kníh Muminek a narozeniny, sníh a noční dobrodružství vlastne nenapísala Tove Jansson. Tá zomrela v roku 2001 a knihy vydalo anglické vydavateľstvo až o 9 rokov neskôr. V knihe je samozrejme napísané, že príbeh vznikol podľa pôvodných príbehov autorky. Čo to presne znamená, neviem. Vlastne mi na tom príliš nezáleží. Narodeninový príbeh mumínka je výborný aj tak. Kým dieťa dorastie do veku na pôvodnú sériu príbehov, môže si s radosťou užívať tieto. A verte mi, určite bude.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Muminek a narozeniny
Text / Ilustrácie: Tove Jansson
Preklad: Dominika Křesťanová
Vydal: Argo, 2011
Strán: 28
ISBN: 9788025704486


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.