Myška Miška a Ela

Myška Miška a Ela

Príbeh o dievčatku a jej kamarátke myške je taká roztomilá drobnosť. Kniha je debutom mladej ilustrátorky Klaudie Zorgovskej. Vyniká najmä netradičným výtvarným spracovaním. A také knihy u nás doma máme radi.

Príbeh rozpráva malá myška, ktorá žije v stene pri detskej izbičke. Je to vlastne len popis jedného dňa. Ela je jej kamarátka. Spolu sa hrajú, spolu obedujú a čakajú na mamku, kým príde z práce.
Ela totiž žije len s mamou. V knihe sa nevysvetľuje prečo, ale je tam cítiť taký malý závan smútku. Miška sa ponáhľa na obedné stretnutie cez celé mesto, aby nebola Ela sama. Ela rozpráva Miške večer rozprávky, píšu si úlohy. Zdá sa, že malá myška dievčatku supluje nielen kamošky, ale aj rodiča. Všetko toto pri čítaní vnímate tak nejak podvedome. Celkovo je tak príbeh síce roztomilý, ale mierne smutný. Autorka neponúka dobrodružstvo ani riešenie nejakého problému. Ale dokázala zachytiť ten pocit samoty, ktorý niekedy deti majú. A hlavne detskú schopnosť nájsť si z neho cestu von. Trebárs priateľstvom s malou myškou.

Netajím sa tým, že viac dám na vizuálnu stránku kníh. Preto ma táto zaujala na prvý pohľad. Už na obálke vidieť tlačený novinový text, ktorý presvitá pod ilustráciami. Klaudia Zorgovská sa rozhodla pre netradičný formát koláže a maľby. Ako podklad pre svoje obrázky si zvolila útržky novín. Niekedy sa zdá byť text na novinách dôležitou súčasťou ilustrácie. Preto autorka asi vybrala články z literárnych novín.
Tak sú v knihe ilustrácie tvorené slovami o knihách. Celkom meta. Väčší efekt by ale malo, ak by tento význam akýmkoľvek spôsobom súvisel s dejom. Čo bohužiaľ nesúvisí. Nevadí, aj tak je to vydarené dielko.

Knihu by som odporučila ako takú náladovú jednohubku pre decká od 5 do 8 rokov. Nemusí byť totiž každá kniha veselá, či poučná. Celkom stačí, ak vo vás zanechá nejaký pocit. Hoci aj ten drobný smútok.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Myška Miška a Ela 
Text / Ilustrácie: Klaudia Zorgovská
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 30
ISBN: 9788055166476
HODNOTENIE   7/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.