Novembrové novinky 2017

Novembrové novinky 2017

Júj, veľa vecí sa deje a nestíham poriadne. Novinkový výber za mesiac november si ale nenechám ujsť. Pretože veľa zaujímavých kníh vyšlo. Ako ostatne každý mesiac. A to je úžasné, nie?

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 0 roka

Černobíle pro nejmenší – leporelo (cz)

Leporelo s kontrastnými čierno-bielymi obrázkami. Bez slov. Nič viac a nič menej. Perfektné.

Kde je pan Sova? (cz)

Knižka s netradičnými textilnými odklápacími okienkami. Svojtka proste ide!
Rozvíjí jejich zrak, hmat a motorické schopnosti. Děti budou hledat schovaná zvířátka, měkké detaily z fliesu umožní dětem zlepšovat poznávání světa hmatem. Na konci knihy na děti vykoukne překvapení. V malém kulatém zrcátku uvidí… Kohopak? No přece sebe!

od 1 roka

Zatúlané papučky (sk)

Najkrajšia kniha tohto roku. Prečo som z nej nadšená si môžete prečítať v recenzii tu: klik.
Knižka obsahuje 13 básní nasledujúcich v dejovej línii, v príbehu o mackovi, ktorý stratil svoje papučky a pri ich hľadaní spoznáva iné zvieratká, objavuje rôzne miesta a zažíva krátke, symbolické stretnutia. Každá báseň je originálne autorsky ilustrovaná Martinom Krkoškom, citlivo a zároveň veľmi odborne hudobne spracovaná Marekom Pastírikom a zdramatizovaná hercami pod vedením divadelnej dramaturgičky Barbory Zamiškovej. 

Ukolébavky (cz)

Och, Robin Král a uspávanky s hviezdnym obsadením. To chceme.
Tuto knížku a desku, které výjimečným způsobem spojují slovo, obraz a zvuk, si vysnili autoři písniček – skladatel a hudebník Jan Lstibůrek a spisovatel a textař Robin Král. K tichému zpěvu pak pozvali své přátele zpěváky Ewu Farnou, Tomáše Kluse a sestry Míšu, Petru a Lucii Páchovy. Potom poprosili malíře Jaroslava Rónu, aby se do hotových ukolébavek zaposlouchal a tiše je namaloval.

Svrček a mravce (sk, cz)

Nové vydanie tejto nesmrteľnej klasiky. Ak ju máte z detstva celú obhryzenú, konečne môžete svojim deťom kúpiť novú. Kubaštove ilustrácie a preklad Maši Haľamovej.
Krásny príbeh o tom, ako si kamaráti v núdzi pomáhajú, poznajú celé generácie slovenských detí a dodnes nestratilo nič zo svojho pôvabu ani závažného posolstva o priateľstve a zodpovednosti. Leporelo vyšlo už v desiatkach vydaní v mnohých jazykoch a teraz vám ho prinášame v slovenčine, maďarčine a dokonca v rusínčine.

od 3 rokov

Puf a Muf (sk)

Toto krásne nové vydanie z dielne Buviku jednoducho musíte mať.
Veselé príbehy o dvoch nezbedných kocúrikoch Pufovi a Mufovi sú ideálnym čítaním pre začínajúcich čitateľov. V knihe je všetko, čo majú deti rady: úsmevné príbehy, vtipné dialógy, krátke vety, veľké písmená a skvelé ilustrácie. Pufa a Mufa deti poznajú aj z kresleného seriálu Viktora Kubala. Kniha vyšla doteraz v deviatich jazykoch.

 

Vlásky (sk)

Mať vlasy až po zem je aj sen našej slečny pampúchatej. O čom kniha je, si môžete prečítať v recenzii: klik.
Alica je na prvý pohľad dievčatko ako každé iné. Býva v domčeku na kraji lesa, má mačičku, králičky, morčiatka a kopu ďalších zvieratiek. Na druhý pohľad je však výnimočná. Má totiž dlhé, skutočne veľmi dlhéééééé vlásky. Sú síce krásne, ale niekedy prinášajú namiesto radosti skôr trápenie. Tak si Alica jedného dňa povie: „A dosť!“

 

 Namiko na hubách (sk)

Obrázková kniha od japonskej autorky fascinovanej slovensko-českou záľubou v hubách. Recenziu si môžete prečítať u Mimi tu: klik.
Namiko na vychádzke so starým otcom objavuje krásy lesa. Dievčatko sa postupne zoznamuje s hubami, ktoré spolu so starým otcom zbierajú. Zámerom knihy je poznávať krásy prírody, lesa a poučiť sa o vzťahoch. Knihu napísala a ilustrovala Nana Furiya, japonská autorka žijúca na Slovensku.

Vieš sa správať bezpečne? (sk, cz)

Na túto som zvedavá. Mať dieťa s mierne kamikadze sklonmi je náročné…
Vieš sa správať ohľaduplne k ostatným ľuďom? Dávaš pozor na to, aby si neohrozil seba ani ostatných? Že áno?! Tak schválne… Otvor knižku, vezmi si papier, prečítaj si jednoduché kvízové vety a rozhodni, či sú správne. Zábavná veselá kniha plná obrázkov a úloh ťa naučí bezpečne sa správať vo všetkých možných situáciách.

Co se skrývá v našem těle (cz)

Och, tento koncept “hľadacích” kníh sa mi strašne páči. A novinku od Hostu určite budeme mať aj doma.
Podívej se přes jednu ze tří barevných lup a uvidíš, co jinak zůstává očím skryto. Každá lupa odhalí jiné tajemství. To je kouzlo! Neobyčejná knížka, v níž autorka použila fascinující techniku RGB ilustrace, láká děti k poznávání tajů lidského těla.

Ľudské telo – Posvieť si na to (sk, cz)

Veľmi pekná séria od Svojtky. Tentokrát o ľudskom tele.
Predstav si, že by stačilo posvietiť si na to baterkou a všetko by si uvidel ako na dlani! Tak presne toto je teraz možné vďaka tejto fantasticky zábavnej knižke, ktorá odhaľuje skryté tajomstvá ľudského tela. Pozri sa dôkladne na to, ako dýchame a ako jeme, ako nám svaly pomáhajú pohybovať sa a ako nám srdce pumpuje krv do celého tela! Priprav si baterku a vydaj sa objavovať skrytý svet plný veľkých prekvapení. Ideálne čítanie pod perinu!

Raťapíška (sk)

Kniha od novej autorky s ilustráciami neskutočného Ľuba Paľa. Čo si o nej myslím si prečítate v recenzii: klik.
Knižka rozpráva príbeh o malej myške, ktorá sa s pomocou kamarátov naučí vyrábať syr. Deti si na pozadí milého myšacieho príbehu uvedomia, že syr nie je ovocie ani zelenina, že nerastie na strome ani v záhrade tety predavačky, ale že sa vyrába z mlieka. Zároveň ich myška učí, že keď niečo nevedia, je dobré sa pýtať a že keď sa budú skutočne snažiť, dokážu sa naučiť čokoľvek.

 od 5 rokov

HELLO RUBY – Dobrodružné programování (cz)

O programovaní zábavnou a ešte aj peknou cestou. Toto chcete!
Poznejte Ruby — holčičku s velkou představivostí. V Rubyině světě je vše možné, když se na to zaměříte. Jakmile se Ruby vydá na své dobrodružství, děti se pomocí příběhu seznámí se základy programování. Díky cvičení v každé kapitole se dětští programátoři mohou těšit na to, až popustí uzdu své fantazie a pustí se do díla. Děti porozumí a vstřebají základy počítačové logiky tak, že budou moci stejně snadno tvůrčím způsobem vytvářet programy, jako když si hrají se stavebnicí nebo s LEGO kostičkami.

Websterovci (sk)

Novinka od tímu okolo Mimi a Líza. Tešíme sa aj na animák, ktorý má bežať na Vianoce.
Pavúčia rodinka Websterovcov žije na najvyššom poschodí v útulných kokónoch zavesených vo výťahovej strojovni. Hlavná hrdinka – šesťročná pavúčica Lili sa toho musí veľa naučiť. Utkať svoje prvé vlákno, spustiť sa prvýkrát do školy. V šiestich príbehoch objavíme nielen pevnosť pavúčieho vlákna, ale najmä skutočnú silu rodiny, ktorú spája. 

Ja som život (sk)

Po knihe Ja som smrť je tu aj táto novinka z Knižnej dielne. Poetický príbeh má totiž aj druhú stranu, tak ako život.
Autorka textu, Elisabeth Helland Larsen, pracuje ako nemocničná klaunka a tému smrti a života v súvislosti s deťmi a detskou literatúrou sa zaoberá dlhodobo. Knižku opäť dopĺňajú nežné ilustrácie Marine Schneider. Život je malé červenovlasé dievčatko, ktoré chodí po svete a prebúdza všetko živé. “Ja som Život” je pocta životu a zemi, na ktorej žijeme.

Tajemství za sněhovým knírkem (cz)

Miladu Rezkovú a jej dobrodružstvá doktora Racka milujeme. Aká je a čo si o nej myslí pampúch sa dočítate tu: klik.
Kdo občas rád mlsá? Ten je tady správně! Kdo miluje dobrodružství? Ten je tady správně! Koho štve, když lidé podvádí a lžou? Ten je tady správně! Kdo umí udržet tajemství? Ten je tady správně! Mandlové zákusky, krémové dortíky, statečná vosa Celestýna, podlý agent Parchantel Hnusil, vlezlá štěnice Protivana Slídivá a nikdy nekončící souboj dobra se zlem. Voňavá, chytrá a zábavná knížka pro holky i kluky. Navrch veliké překvapení pár špičkových receptů. Dobrou chuť a sladké čtení.

Buenos Aires, kotě! Moderní pohádky pro moderní děti (cz)

Od Reschové máme už jej prvotinu Ježkovy voči a bavila nás. Okrem tejto novinky vyšlo aj druhé vydanie jej staršej knihy Všehochuť.
Moderní pohádky pro moderní děti… Malé kotě se rozhodne vydat do Buenos Aires, ale brzy zjistí, že podobně báječný a dobrodružný svět na něj čeká hned za oknem, na zahradě. Jak dopadnou královské námluvy, když zamilované vzkazy dopravuje jeden popletený drak, který špatně slyší. A co stane, když do lahodných perníčků přimícháte špetku štěstí? 

O princezně Hryzeldě (cz)

Spojenie Jiřího Dědečka a Nikla u nás fungovalo už v Malé tlusté víle. Túto si tiež nenecháme ujsť.
Princezna Hryzelda je kočka, rodem britská modrá. K smrti ráda hryže, a to zejména různé dráty, telefonní linky, nabíječky a počítačové kabely.Přijde ovšem kocour Vrkodlak s nářadím, všechno opraví a nakonec si Hryzeldu vezme za ženu.

Zachráněné Vánoce (cz)

Veľmi dobre vyzerá. Ak potrebujete doplniť zbierku sezónnych kníh, pozrite sa na ňu.
Malý František se na Štědrý den vydá pro betlémské světlo. Cestou potká pana Dobrejšku, kterému někdo ukradl kytici, kterou chtěl věnovat svojí ženě. Františka hned napadne, jak by mohl panu Dobrejškovi pomoct, aby starý pán neztratil o Vánocích víru v dobré lidi… A protože jsou Vánoce, určitě všechno dobře dopadne!

Príbeh lietadla (sk, cz)

Pokračovanie série Príbeh auta. Aj na túto by som chcela napísať článok.
Človek od nepamäti zasnene hľadí na oblohu a pozoruje vtáky. Ak by neexistovali odvážlivci, ktorí to skúsili, možno by ľudia závideli vtákom dodnes. Od prvých naivných pokusov s vtáčími krídlami cez zložitejšie klzáky a lietadlá, ktoré sa dokázali udržať vo vzduchu len pár minút, až po supermoderné nadzvukové lietadlá ubehli celé storočia. Bol to dlhý príbeh, ale bol to príbeh so šťastným koncom.

Počuješ rozprávať stromy? (sk, cz)

Kniha od populárneho autora Tajného života stromov. Tá sa mi veľmi páčila, jeho novinku pre deti si určite pozriem.
Spia stromy v noci? Rozprávajú sa spolu? Kam chodia diviaky na záchod? A ako funguje lesný internet? Ak ste pripravení dozvedieť sa veľa zaujímavostí o stromoch a iných lesných obyvateľoch, o čom ste ani netušili a nepokladali to za možné, pridajte sa! Lesník Peter Wohlleben vám na tejto pochôdzke porozpráva o svojich fascinujúcich pozorovaniach a prieskumoch. Už viac ako dvadsať rokov sprevádza rodiny a školské triedy po lese a zozbieral pri tom množstvo otázok detí na túto tému.

Vyber si své řemeslo (cz)

Ďalšia novinka z produkcie môjho obľúbeného B4U Publishing.
Představ si svět bez řemeslníků, kteří pracují rukama. Kde bychom byli, kdyby nebyli? Chyběla by nám spousta věcí, které každý den používáme a svůj život si bez nich neumíme představit. A co kdyby nám neměl kdo vymalovat byt, upéct chleba, vyrobit med nebo zhotovit pásek od kalhot? To by bylo nadělení! Přestože dnes máme stroje, kterými dokážeme vyrobit spoustu věcí, ruční práce je stále nedocenitelná a řemeslníci nepostradatelní.

od 8 rokov

Chymeros 1 – Stopy vedú do temnoty (sk)

Fantastický projekt Daniela Heviera, ktorý spája vyšet tisíc detí základných škôl. Veľmi som zvedavá.
Obyčajný dvanásťročný chlapec z obyčajného mesta, ktorý chodí do základnej školy, sa za nevysvetliteľných okolností ocitne na neznámom mieste v neznámej krajine. Prvý tvor, s ktorým sa v tomto stratenom svete stretol – a nebolo to príjemné stretnutie, bol Hrochorožec. Náš hrdina verí, že sníva, že sa vráti čoskoro domov. Ako veľmi sa mýlil! Na to, aby v tomto svete plnom nebezpečenstiev mohol prežiť, nevyhnutne potrebuje získať meno. Navyše zistí, že v Pravdozemi je takých detí, ako je on, viac, že sa skrývajú, pretože sa cítia byť ohrozené. Po získaní mena sa náš hrdina vyberie za nimi. Zistí však, že stopy vedú do temnoty. ..

Len sa teš, Pampúch (sk)

Od obľúbenej autorky. Tešíme sa veru =D
Keď sa Mišo s Pipom Dlhým Pančuchom ocitli v temnej šachte bez pomoci, zistili, kto má v tom prsty: Drzý K. P. s mozgom ako orech! Pretože ešte nemali skroteného divého psa, aby ich pomstil, chystajú odvetu. S pomocou dedula Vincenta vymyslia smelý plán ojedinelý v dejinách vesmíru, prinajmenšom Európy. Tú najsmradľavejšiu pomstu, aká sa len v našom meste vyskytla!

Anča z Pomaranča (sk)

Táto kniha nielen znie zaujímavo, ale aj tak vyzerá.
Anča s mamou, namrzenou staršou sestrou Terou a malým bratom sa musí z mesta presťahovať na ranč k babke. No keď dorazia na ranč, babka teda vôbec nevyzerá, že by nevládala, a navyše vyzerá tak trochu ako bosorka. No babka je v porovnaní so susedmi nič.  Nie sú to náhodou ľudožrúti? Anča má bujnú fantáziu a rodina je z jej výmyslov občas poriadne na nervy. Ale zasa je s ňou zábava.

Kiko a tajomstvo papierového motýľa (sk, cz)

Preklad z češtiny. Veľmi pekná kniha. Dokonca má aj pokračovanie Kiko a tulipán.
Ako sa japonské dievčatko Kiko dostane na zámok v Koměŕíži, sa vysvetlí hneď na začiatku. Jej otec je svetoznámy odborník, ktorý vie liečiť a opravovať vzácne staré knihy. A tu stojíme pred najväčšou záhadou. Pretože práve toto sa mu nie a nie podariť! Naopak. Každou novonanesenou farbou obrázok kráľa iba bledne a v jeho príbehu mizne čoraz viac stránok. .. Kto sa chce dozvedieť, čo za tým väzí, urobí dobre, ak bude Kiko sledovať pri jej dobrodružnom pátraní. 

Katka Krátkozraká (cz)

Kniha od oceňovaného známeho autora so zaujímavou témou.
Katka Krátkozraká žije s tatínkem v desátém pařížském obvodě a touží stát se tanečnicí. Jenže nosí brýle. Nevýhoda? Kdepak! Když si je totiž sundá, ocitá se v jiném světě, jemnějším a přívětivějším. Tam s tatínkem často utíkají. Ale čím se vlastně tatínek živí? Proč od nich odešla maminka? A uvidí ji Katka ještě někdy? Patrick Modiano se v příběhu pro děti i dospělé vrací ke svým typickým tématům: zkoumání lidské paměti, identity a plynutí času.

Vránova neobyčejná dobrodružství (cz)

Frida Nilsson je už aj v Čechách veľmi obľúbená autorka. Odporúčam.
Prvotina známé a oblíbené autorky. Hlavní hrdinové, holčička Ebba a její nový kamarád, pták Vrána, se vydávají stopem do Norska hledat Vránovy ztracené rodiče. Na své cestě zažívají nejrůznější dobrodružství a nečekaná setkání, která je vždycky posunou o kousek dál. Rodiče nakonec samozřejmě najdou, i když to celou dobu nevypadá příliš nadějně: Ebba se Vránovi ztratí v lese a najdou ji právě dlouho hledaní Vránovi rodiče.

Příběhy z hradů a zámků (cz)

Nové vydanie obľúbenej knihy v úplne novom šate s ilustráciami Lucie Dvořákové.
Celkem 14 příběhů inspirovaných českými, francouzskými, norskými, litevskými, kazašskými i jinými pohádkami nabízí dobrodružné, napínavé a poutavé vyprávění o zakletých princích, větrných královstvích, kouzelných píšťalkách, devítihlavých obludách, ale také o nejkrásnějším místě na světě. 

 

Duchové (cz)

Ocenený komiks obľúbenej autorky. Úsměv aj Ségry boli skvelé, tento nemôže byť iný.
Catrina se s rodinou stěhuje na pobřeží Severní Kalifornie a není zrovna nadšená, že musí opustit svoje kamarády a zázemí. Jenže její sestra Maya trpí vážnou nemocí, proti níž působí vlhký, slaný vítr, vanoucí od moře. Sestry ze všech stran slyší, že tu žijí duchové.
Říkají obyvatelé města pravdu, nebo jen straší nové sousedy? 

Lukáš a profesor Neptun (cz)

Kniha vyšla zo spolupráce vydavateľstiev Albatros a Pasparta. V novej edícii Má to háček prinášajú príbehy detí v zložitých životných situáciách.
Knížka Lukáš a profesor Neptun je o hvězdách, cizích planetách, autismu, a hlavně o Lukášovi. Je mu devět let, dva měsíce a čtyři dny, má rád astronomii a chodí do třetí třídy. Aby se mohl učit s ostatními dětmi, pomáhá mu ve škole asistentka Anetka. Jenže jednoho dne Anetka do školy nedorazí! Co teď? Začíná nejdobrodružnější den v Lukášově životě!

Ťapka, kočka stěhovavá (cz)

Príbeh z pera skúsenej detskej autorky Ivony Březinové. Tiež z edície Má to háček.
Petra žije ve střídavé péči, ale má někoho, kdo je stále s ní — kočičku Ťapku.
Ťapka je kočka domácí, ale především kočka stěhovavá. Proč? Ťapka totiž každý týden mění pelíšek a putuje s druhačkou Petrou. Peťula je ve střídavé péči, to znamená, že má po rozvodu rodičů dva domovy. Oba domovy jsou však v jiných městech, a tak má Peťula navíc i dvě školy, dvoje učebnice, různé kroužky a spolužáky. Ale přece jen někdo je pořád s ní, ať cestuje tam, či tam – Ťapka. A s tou jde všechno líp!

Warren Trinásty a šepkajúci les (sk)

Druhá časť, juch! Prvá bola perfektná. Na túto som zvedavá tiež.
Warren a jeho slávny „cestujúci hotel“ vozí hostí na potulkách vidiekom. Keď ich však neočakávaná havária zavedie do nebezpečného lesa, Warren sa stretáva zoči-voči s nebezpečným dvojníkom – zlomyseľným „Worrinom“, ktorý je odhodlaný ovládnuť hotel! Ak chce Warren hotel a jeho návštevníkov zachrániť, musí najprv rozlúštiť niekoľko záhad: Kto je Worrin a aké je jeho pravé meno? Prečo v lese šepkajú tajomné hlasy? A čo, dopekla, je šťavožrút?

 niečo pre starších

Velký vysvětlovač – Složité věci popsané jednoduchými slovy (cz)

Randall Munroe je môj obľúbenec ešte z vysokoškolských čias. Knihu odporúča aj Bill Gates. Recenziu si môžete prečítať tu: klik.
Do rukou se vám dostává kniha, kde autor co nejjednoduššími slovy popsal i velmi složité stroje, zařízení, události, jevy a procesy takovým způsobem a takovými výrazy, aby to pochopily i celkem malé děti. A tak se dozví, jak a proč se na Mars vysílá vesmírné vozítko, co dělá s prádlem sušička, ale také třeba jak funguje americká ústava nebo proč Země není úplně kulatá. Každý vysvětlovaný předmět nebo proces doprovází názorná ilustrace s jednoduchými popisky a vysvětlivkami. Kniha zaujme netradičním způsobem zpracování témat i jednoduchým jazykem přizpůsobeným vnímání a slovní zásobě dětí.

O tomto sa človek rozpráva len s králikmi (sk)

Čokoľvek z vydavateľstva Knižná dielňa je určite hodné pozornosti.
Anna Höglund je jednou z najznámejších švédskych ilustrátoriek a spisovateliek. V obrázkovej knižke pre mládež a dospelých popisuje svet introvertného a veľmi citlivého 13-ročného chlapca, ktorý sa cíti byť odlišným, ale túži aj byť súčasťou spoločnosti. Hlavná postava si sama seba predstavuje ako králika s veľkými, citlivými ušami, zatiaľ čo ostatní navôkol sú ľudia. Kniha má jednoduchý, ale podmanivý text a výrazovo a významovo bohaté ilustrácie. Zachytáva všeobecný pocit zmätku a neistoty, ktorý je dôverne známy mnohým -násťročným.

Ďaleká cesta za domovom (sk, cz)

Možno ste videli animovaný film. Ale určite sa via oplatí čítať knihu. Túto klasiku vydal Slovart.
Richard Adams napísal nielen fenomenálny celosvetový bestseller, ale aj jednu z najobľúbenejších kníh posledných desaťročí. Malebný anglický vidiek v okolí panstva Berkshire bol kedysi najlepším miestom na život. V tomto príbehu o dobrodružstve, odvahe a ceste za prežitím sleduje čitateľ životné osudy malých hrdinov na úteku pred ničivou spúšťou, ktorú má na svedomí ľudská chamtivosť. Vedení dvomi odvážnymi bratmi putujú hrdinovia v ústrety lepšiemu životu. Cestou sa však musia vystríhať predátorov i nepriateľov, ktorí im neraz skrížia cestu do nového, tajomného a zasľúbeného domova.

Van Goghova hvězdná noc (cz)

Netradičná kniha o dejinách umenia. A také ja mám rada.
Kdo ti nejlépe představí umělecké dílo? Muzeum? Tam je to samé nesahej, nesmíš a pozorně čti popisky. Když se ale do vylíčení vzniku těch nejlepších kousků z historie umění pustí samotní tvůrci, modelové, obrazy, sochy… Vyprav se na vzrušující cestu po stopách umění! Projdi se po pravěké jeskyni. Seznam se s půvabnou královnou Nefertiti. Nebo si třeba pohlaď hranostaje z obrazu Leonarda da Vinciho či oslav narozeniny s Marcem Chagallem.

 

Tak to zas bola nádielka. Páči sa mi to. Dúfam, že budem mať každý mesiac z čoho vyberať.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.