Nečakané priateľstvá

Nečakané priateľstvá

Príroda to má pekne zariadené. Žiaden tvor nie je osamotený, každý potrebuje pomoc. Všetky živé bytosti sú prepojené a fungujú spolu. Ak sa niečo pokazí na jednej strane, na druhej to má niekedy nečakaný efekt. A trvá dlho, kým sa zase všetko vráti do krehkej rovnováhy.
No dobre, viem, že to nie je takto idylické. Nikto nespolupracuje nezištne. Ale prečo by mal, nie?
Skúšali ste takúto globálnu prepojenosť vysvetliť deťom? Perfektne vám pomôže naša obľúbená letná novinka Nečakané priateľstvá (alebo ako si zvieratá a rastliny pomáhajú).

Ešte stále ma to prekvapuje. Keď sa objaví novinka z náučných kníh pre deti, pôvodne česká, ale na svetovej úrovni. Je to len môj dojem, že pre najmenšie deti sa takéto knihy nerobili? Áno, je tu Hravouka, Jak zvířata spí a podobné klenoty. Ale niečo na produkcii B4U publishing ma neprestáva fascinovať. Možno pomer textu a obrázkov, perfektný pre deti okolo 3 – 6 rokov? Možno grafická úprava, výber a prezentácia faktov? Možno široká prístupnosť (lebo tieto knihy sú ozaj … mainstreamové v tom najlepšom zmysle slova). Každopádne, skoro každá ich novinka je podľa mňa vynikajúca. Skutočne sa teším na ich ďalšie veci.

Texty k Nečakaným priateľstvám napísala Pavla Hanáčková. Krásne vysvetľujú deťom rôzne formy spolupráce v prírode. Samozrejme s množstvom konkrétnych príkladov z rastlinnej aj zvieracej ríše (alebo v prípade pánd aj spriateľené baktérie). Nevyhne sa dokonca ani zmienkam o parazitoch. Informácií tu nájdete tak akurát pre zvedavé predškolné deti až po mladší školný vek (4 – 8 rokov).

A dostávame sa k najvýraznejšej zložke celej knihy: ilustárciám. Vytvorila ich mladá ilustrátorka Linh Dao. Pôvodne z Vietnamu, ale študovala a žije v Čechách. Jej obrázky sú dôvodom, prečo kniha nenechá chladným ani najväčšieho mrzúta. Jednoducho očarujúce.  Výberom jemných pastelových farieb sa ilustrácie držia na úrovni roztomilosti bez skĺznutia do lepivej presladenosti. (Úprimne, o trochu viac ružovej a cítili by ste sa ako v cukrovej vate.)
Pampúch mi raz s mierne extatickým výrazom ukazoval obrázok zo stránky o pandách. Vraj takú chce plyšovú hračku. „Myslíš plyšové pandiatko?“ „Nie, plyšovú ošetrovateľku s plyšovým pandiatkom!“ Asi toľko k téme uchvacujúcich ilustrácií.

Som zvedavá na ďalšie knihy z tejto série. Chystajú sa zatiaľ dve. Mimochodom, plyšovú pandu sme si už kúpili, ale ani zďaleka sa nevyrovná tej nakreslenej od Linh Dao. Plyšovú ošetrovateľku stále zháňam.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros media.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Nečakané priateľstvá (alebo Ako si zvieratá a rastliny pomáhajú)
Text: Pavla Hanáčková
Ilustrácie: Linh Dao
Vydal: B4U publishing, 2017
Strán: 36
ISBN: 9788000046419


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.