O Kazovi, ktorý si hľadal domček

O Kazovi, ktorý si hľadal domček

Máme radi netradičných hrdinov. Ale urobiť zo zubného kazu hlavnú postavu a to dokonca sympatickú, môže napadnúť len dieťaťu. Napríklad osemročnej Zoye Ledeckej.

Cesta malého Kaza začína pri útoku zubnej kefky. Aby sa zachránil, vyskočí zo svojho domčeka a musí si hľadať nový. Vyskúša si psie tesáky, príliš „hladké, čisté, lesklé, biele, krásne a ešte neviem aké“ zúbky Emky aj zanedbané Viktorove. Jedny sú nevhodné na bývanie, druhé zase preplnené inými kazmi. Dokonca sa na chvíľu usídli aj v umelom babkinom chrupe. Nakoniec nájde svoj dom v zúbkovom nebi.

Príbeh je jednoduchý a priamočiary. Síce občas trochu škrípe, ale je to stále lepšie ako priemer (a to prosím nezhľadňujem vek autorky). Žiadne hlboké posolstvo ani mravné ponaučenie tu nehľadajte. Dokonca vám ani nepovedia, že si tie zuby treba umývať.

Čo ale knihu O Kazovi posúva o priečku vyššie je vizuálna stránka. Má ju na svedomí ilustrátor Ďuro Balogh a grafička Martina Rozinajová. Balogh je vynikajúci ilustrátor. Má za sebou viacero úspešných prác. Jeho ilustrácie k Pippi Dlhej Pančuche mám radšej, ako tie pôvodné. V spojení s dizajnérkou Rozinajovou vznikla fantastická kniha, ktorá určite dostane aj vaše deti. Na každej dvojstrane vás niečo porekvapí: žiarivé veselé farby, nevšedná perspektíva alebo aj jednoduché začlenenie textu do komiksových bublín. Kaza len tak ľahko neodložíte.

Celkovo je O Kazovi príjemné, nenáročné a veľmi svieže dielko. Ako stvorené na letné rána. Trebárs pri umývaní zubov.

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo v češtine na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: O Kazovi, ktorý si hľadal domček
Text: Zoya Ledecká
Ilustrácie: Ďuro Balogh
Design: Martina Rozinajová
Vydal: ZOYA PRESS, 2013
Strán: 42
ISBN: 9788097134709


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.