Na svačinu přišel tygr

Na svačinu přišel tygr

Čo  všetko sa môže stať počas kľudného olovrantu? Predstavte si, že pri dverách zazvoní tiger! Zdvorilo sa spýta, či by sa mohol pridať k jedlu. Je totiž veľmi hladný. Nemôžete predsa odmietnuť dobre vychovaného tigra. No, dobre vychovaného…

A tak sa stalo, že pri stole s maminkou a Sofinkou sedí aj jeden hladný tiger. Je síce veľký, ale veľmi milý. Len to slušné správanie mu až tak nejde. Ale žalúdku nerozkážeš, a už vôbec nie tigriemu. Milý tiger pekne krásne sprace nielen všetky koláčiky a čaj, ale aj zásoby v chladničke a špajzke. Vypije všetok džús, pivo aj vodu z kohútika. Poďakuje sa a odíde. Ale čo teraz ostatne tatinkovi na večeru? Nebojte, Sofiina rodinka si poradí a všetko dobre skončí.

Judith Kerr príbeh vymyslela pre svoju dvojročnú dcérku. Vraj jej ju musela rozprávať stále znova a znova. Ani sa nečudujem. Ktorému dieťaťu by sa nepáčil tiger, ktorý porušuje všetky pravidlá. Napríklad tie nudné pri stolovaní. Alebo vypije všetku vodu a potom odpadne otravné kúpanie. Väčšina detí vo veku od 2 do 5 rokov smiešnu rozprávku náležite ocení.

Kniha vyšla prvýkrát v roku 1968 a odvtedy sa na celom svete predali milióny kópií. Ani po skoro päťdesiatich rokoch nestráca na aktuálnosti.
My máme knihu v angličtine, ale minulý rok vyšiel aj nádherný český preklad. Na svačinu přišel tygr vydalo vydavateľstvo Bilitera. Určite sa oplatí.

V niektorých článkoch som sa dočítala, že príbeh spájajú aj s minulosťou autorky. Judith Kerr sa narodila v rodine židovského intelektuála v Berlíne. V roku 1933  musela s celou rodinou utiecť z nacistického Nemecka. Ak vás táto téma zaujíma, na jeseň vychádza Kerrovej čiastočne autobiografická kniha pre staršie deti: Jak Hitler ukradl růžového králíčka. V totmo prípade je ale, podľa môjho názoru, tiger naozaj len tigrom.

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz, alebo v angličtine na bookdepository.com  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
 Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Na svačinu přišel tygr
Text / Ilustrácie: Judith Kerr
Vydal: Bilitera, 2016
Strán: 32
ISBN: 9788090613911


1 thought on “Na svačinu přišel tygr”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.