O potopě světa (edícia Manamana)

O potopě světa (edícia Manamana)

Biblia je označovaná ako kniha kníh. Jej príbehy by, bez rozdielu, mal poznať každý z nás. Už len preto, že tvoria základ mnohých iných príbehov, ktoré čítame, pozeráme alebo dokonca prežívame. Aj ja si z detstva pamätám, ako som sa s Bibliou stratla prvýkrát. Akú zvláštnu auru mala tá kniha… Na trhu nájdete množstvo detských verzií. Ale tieto majú niečo extra: sú to skoro malé umelecké diela.

Minulý rok vydal český Meander prvých šesť dielov z biblickej série Manamana. Jedná sa o malé knižky (formát A6) s príbehmi zo Starého zákona. Veľkým vkladom zo strany vydavateľstva je to, že každý z príbehov ilustrovala iná mladá výtvarníčka. Nájdete tu autorky ako Nikola Hoření (písala som o jej knihe pohyblivých obrázkov Kéž by!), Nikola Logosová, Monika Novotná, Petra Josefina Stibitzová, Marie Štumpfová (máme radi jej Jak zvířata spí), Alžběta Zemanová (tú možno poznáte z jej autorskej Joska jede na jih).

Texty sú citlivo upravené. Nesnažia sa príbehy príliš zjednodušovať alebo modernizovať jazyk. Stále tu nájdete pomerne archaickú vetnú stavbu alebo slová, ktoré sa dnes už dávno nepoužívajú. Skrátka Ivana Pecháčková pracovala s textom s náležitým rešpektom. Vzniklo tak dielo, ktoré má nádych biblických textov, ale je zároveň zrozumiteľné súčasným deťom.

Pomocou pri pochopení príbehov sú určite aj celostranové ilustrácie, ktoré zdanlivo hrajú v knihe hlavnú úlohu. Zdanlivo, pretože silné posolstvo príbehov jednoducho nejde prekonať nejakou ilustráciou. Tak to má byť.

Knihy sú určené pre deti od 5 rokov. Pri mladších je určite vhodné spoločné čítanie, pri ktorom pomôžete s vysvetlením a pochopením niektorých slov. Pre staršie deti je zase spoločné čítanie dobré ako začiatok rozhovoru o význame a posolstve príbehov.
Manamana je veľmi vydarená séria a ja sa teším na ďalšie pokračovania.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk alebno na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Stvoření světa
Text: Ivana Pecháčková
Ilustrácie: Monika Novotná
Vydal: Meander, 2017
Strán: 24
ISBN: 9788075580139
Názov: O potopě světa
Text: Ivana Pecháčková
Ilustrácie: Petra Josefína Stibitzová
Vydal: Meander, 2017
Strán: 24
ISBN: 9788075580146
Názov: David a Goliáš
Text: Ivana Pecháčková
Ilustrácie: Nikola Hoření
Vydal: Meander, 2017
Strán: 24
ISBN: 9788075580177


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.