Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?

Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?

Americkú klasiku Brown Bear, Brown Bear, What Do You See? som mala vyhliadnutú ešte od minulého roka. Na artforáckom festivael Punktík som teda neodolala, a kúpila si verziu s odklápacími okienkami. Úspech u oboch detí bol zaručený.

Knihu som primárne vybrala pre dvojročné Mrňátko. Ako pomoc pri učení farieb. Ale to čo ju robí takým celosvetovým hitom nie sú len fantastické ilustrácie Erica Carla. Toho určite poznáte už z knihy o Nenásytnej húseničke. Technikou koláže vytvára obrázky z farebných plôch, ktoré fascinujú svojou zvláštnou textúrou.  Umiestnenie objektov na jednofarebnom pozadí a žiarivé farby zaujmú aj najmenšie deti od prvého roka.  Sú krásne, o tom sa ani netreba baviť. (Mimochodom, na webe mojej obľúbenej Elizabeth Bird sa môžete dozvedieť, že táto kniha prešla rokmi mnohými úpravami od samotných autorov. Aj na videu nižšie môžete vidieť, že Miriam spieva verziu, kde je namiesto učiteľky opica.)

Na obľúbenosti má hlavnú zásluhu chytľavý text. Ten napísal Bill Martin Jr., spisovateľ, učiteľ a autor viac ako 300 detských kníh. Jednoduchá básnička s opakujúcimi sa slovami je totiž veľmi melodická. Knihu podľa mňa nie je možné čítať bez toho, aby ste si k nej nevymysleli najeký popevok. Text je vlastne len reťaz, v ktorej sa jednotlivé zvieratá na seba pozerajú. Na záver zlatá rybka hľadí na učiteľku a tá vidí deti. Posledná dvojstrana zase vymenúva, všetky zvieratká, na ktoré sa deti pozerajú.

Týmto vzájomným pozeraním je kniha vlastne krásne interaktívna. Hlavne učiteľka (čítajúca knihu deťom) a deti (počúvajúce a rozprávanie učiteľky) hľadia zo stránok priamo na čitateľa. Tým sa malý čitateľ stáva súčasťou reťaze-príbehu. Dvojročné mrňátko nezabudne pripomenúť, že žltá kačka vidí modrého koňa, maminku a jeho samého.

Ako kniha o farbách funguje perfektne. Okrem klasických dvojíc ako hnedý medveď a zelená žaba, tu nájdete aj fialovú mačku a modrého koňa. Ak sa vám zdá, že to deťom zamotá hlavičky, odporúčam vám inú knihu, ktorú napísal Eric Carle: The Artist Who Painted a Blue Horse (písali o nej aj na citajmesispolu.sk). Ako čerešnička na torte je potom dvojstrana s deťmi, ktoré majú tiež krásne rôzne farby pleti.

Brown Bear, Brown Bear, What Do You See? v slovenčine ani češtine zatiaľ nenájdete. Vychutnať si ju môžete ale v angličtine (jednoduchý text hravo preložíte). Ak vám nerobí problém čítať s deťmi aj anglicky, určite sa po knihe poobzerajte. Pre deti od 1 do 4 rokov.

Obaja autori spolupracovali ešte na ďalších knihách v sérii. Celkom sú štyri: nájdete ich aj na bookdepository.com. Keďže kniha má viac ako 50 rokov a je stále veľmi obľúbená, nájdete v obchodoch okrem klasických verzií aj knihy s okienkami posúvacími aj odklápacími. Tie ale nemajú poslednú stranu, kde deti opakujú všetky zvieratá, ktoré videli.
Na internete nájdete aj kopu aktivít, ktoré sa dajú s knihou robiť – napríklad tu Brown Bear Teacher Guide.

Na záver vám ešte priložím dve videá. Na jednom knihu číta/spieva autor Bill Martin a na druhom neskutočná Miriam Halamičková. Láska na prvé počutie.

 

Knihu si môžete kúpiť na bookdepository.com (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Brown Bear, Brown Bear, What Do You See?
Text: Bill Martin Jr.
Ilustrácie: Eric Carle
Vydal: Penguin Books, 2018
Strán: 22
ISBN: 9780241330340

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.