O veselé mašince

O veselé mašince

Článok má podtitul Óda na mašinku. Bez tohto leporela si našu knižnú domácnosť totiž neviem predstaviť. A vôbec nepreháňam.

Príbeh o mašinke, ktorá si to sviští od hraníc k hlavnému mestu, mal rád už pampúch pred troma rokmi. A teraz ju miluje mrňátko. Keď hovorím miluje, myslím tým, že ju čítame niekoľkokrát denne. Text viem samozrejme naspamäť a som schopná ho recitovať o polnoci zo spánku. Už som ho deťom rozprávala cestou vlakom, v čakárni u doktorky, v nekonečných  supermarketových radách… Všade, kde potrebujem zahnať nudu. Na prechode si pripomíname, že „na červenou pozor dát, ihned zastavit a stát!“. Mrňátko síce nerozpráva, ale natešene achká ako ustráchané koľajnice, cvaká prstami ako sprievodca kliešťami a pred spaním ukladáme mašinku so slovami „há-há“ (škoda, že na ďalšej strane sa píše „dlouhé spaní, zahálení, pro mašinku správnou není,“). Môžem kľudne povedať, že básnička o mašinke je už súčasťou nášho domáceho folklóru.

Ján Čarek je totiž Pán spisovateľ. Jeho verše ani nekonečným opakovaním nestrácajú na zaujímavosti. A pri tejto knihe si opakovania užijete nad hlavu.
Dvanásťstranové leporelo nádhernými ilustráciami vybavil Zdeněk Miler. Okrem milej farebnej mašinky tu nájdete množstvo zvieratiek. Popri železničnej trati môžete vidieť húsky, zajačiky, mačiatka aj vrabce.
Leporelo vzniklo v roku 1961 a mašinka má teda úctyhodných 56 rokov. Napriek tomu je stále príťažlivá pre deti aj ich rodičov. Čarek a Miler spolu vytvorili nadčasovú knihu, ktorú budete milovať aj vy.

Vyšla už aj v slovenskom preklade, naposledy pred šiestimi rokmi. Ak na ňu ešte v nejakom kníhkupectve natrafíte, neváhajte, je to poklad. Alebo sa poobzerajte v knižniciach (môžete aj online, vďaka portálu infogate.sk).

A tu je bonusové video, ako pampúch „číta“ mrňátku.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: O veselé mašince
Text: Jan Čarek
Ilustrácie: Zdeněk Miler
Vydal: Albatros, 2012
Strán: 12
ISBN: 9788000029771


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.