Obrázkové příběhy

Obrázkové příběhy
Rotraut Susanne Bernerová je čerstvá držiteľka prestížnej Ceny Hansa Christiana Andersena za rok 2016. Aj keď sa mi zdá, že jej Obrázkové příběhy (Potulky v slovenčine) už pozná snáď každý, v pampúchovom čitateľskom denníku nemôžu chýbať. Zatiaľ máme zo série len Jaro a Léto.

V nemeckom origináli s podtitulom Wimmelbuch, čo je špeciálny druh obrázkovej knihy. Typický je pre ne veľký formát, ktorý sa doslova hmýri ľuďmi, zvieratami a vecmi.

Každá kniha má rovnaké prostredie. Môžete vidieť ako sa tá istá časť mestečka premieňa počas roka. Obyvatelia (všetkých tvarov a farieb) majú svoje vlastné mikropríbehy. Tie sledujete nielen z jednej strany na druhú, ale aj v ďalších knihách. Situácie a scénky zo života, často zrozumiteľné už aj pre dvojročné dieťa. Cesta smetiarskeho auta mestom, nákup darčeka, uletený balónik, zoznámenie s novými kamarátmi, rozbitý výklad, požiarnici zasahujúci pri nehode… To ale neznamená, že nezaujmú aj dospelých. Pozorovaním a hľadaním môžete ľahko stráviť aj hodiny.
Keďže tu nie je text, opis a dej vymýšľate spolu s deťmi. (Pomocníkom na začiatok je zadná strana.) Hotová pozvánka na spoločný rozhovor a príjemne strávený čas. A naopak, v knihe sa malý čitateľ dokáže zatúlať aj úplne sám.
Prvá kniha vyšla v Nemecku už v roku 2003 (tá zimná). Odvtedy ich popularita neklesá. Na trhu nájdete aj minileporelá s príbehmi jednotlivých postáv, pop-up knihu a dokonca aj kuchárku. Všetko zatiaľ len v nemčine. U nás (Paseka v Čechách a Zelený kocúr na Slovensku) vydali len základné štyri knihy a Noc.
    
       

Ako sa Pepa zoznámil s Petrou v jarnej knihe:
A v letnej knihe ich príbeh pokračuje ďalej:

 

Knihu si môžete kúpiť  na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Jaro / Léto – Obrázkové příběhy
 Text/Ilustrácie: Rotraut Susanne Berner
 Vydal: Paseka, 2012
 Strán: 14
 ISBN: 9788074321474 / 9788074321481


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.