Příběhy pro holky, ktoré se nebojí být výjimečné

Příběhy pro holky, ktoré se nebojí být výjimečné

Po mega-úspechu Príbehov na dobrú noc pre malé rebelky sa začali objavovať ďalšie podobné knihy. Či vznikli na základe objednávky vydavateľstva, alebo z rozhodnutia samotných autorov, je vcelku jedno. Dôležité je, že čitatelia majú z čoho vyberať. 

Příběhy pro holky, ktoré se nebojí být výjimečné ponúkajú životné príbehy 50tky žien. Sú rozdelené do piatich kapitol: Odvaha stát v čele, Tvořivá síla imaginace, Dar léčit a pomáhat potřebným, Vítězství vědy a rozumu a Naděje neumírá. Ako vidíte, nájdete v knihe vlákdyne a bojovníčky, umelkyne, doktorky a pedagogičky, vedkyňe aj aktivistky. Keďže autorka Katherine Halligan aj ilustrátorka Sarah Walsh žijú v USA, sú v knihe výraznejšie zastúpené ženy práve z tejto krajiny. Určite by som uvítala viac lokálnych hrdiniek, ale v dnešnom globalizovanom svete to nie je až také podstatné. Napokon, príbeh každej zo žien má svoj význam a je jedno, kde a kedy sa narodila.
Jednotlivé životopisy sú pomerne komplexné, vzhľadom na vek čitateľov. Dôzviete sa v nich veľa z histórie, o životných podmienkach nielen žien ale aj menšín, či pôvodných obyvateľov (pri kolonizácii Ameriky alebo Austrálie).

Kniha je bohato ilustrovaná. Sú v nej ale aj fotografie, či reprodukcie umeleckých diel. Trošku viac prevláda ale text. Takže kniha je informačne bohatšia ako napríklad Rebelky.

Čo mi ale úplne uniká je tento podivný názov, ktorý zvolilo vydavateľstvo k českému prekladu. Originál HERSTORY: 50 Women and Girls Who Shook the World je vydarenou hrou so slovami history (dejiny) a his/her (jeho/jej). Český názov je akurát tak trápny a úplne zbytočne vymedzuje polovicu detských čitateľov. S Rebelkami mám ten istý problém, ale tam sa to dá aspoň trochu ospravedlniť autorským zámerom (kniha pre dievčatá o ženských hrdinkách).

Ak sa vám však podarí prekusnúť názov, máte pred sebou knihu perfektnú pre decká od 8 do 13 rokov. Ako som písala: je inšpiráciou aj výborným sprievodcom históriou. Skrátka skvelá populárne-náučná kniha.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Příběhy pro holky, které se nebojí být výjimečné
Text: Katherine Halligan
Ilustrácie: Sarah Walsh
Preklad: Lucie Kellnerová Kalvachová
Vydal: Ella & Max, 2018
Strán: 112
ISBN: 9788088276425
HODNOTENIE  8/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.