Půlnoční kocourek

Půlnoční kocourek

Kniha ako stvorená na chladné jesenné dni. Môžete sa ponoriť do jej bohatých ilustrácií a vychutnávať si ich vrelú, domácu atmosféru. Najlepšie s teplým kakaom v rukách.

Toník s maminkou sa chystajú na dobročinný bazár v útulku. Toník nakreslí obrázok do tomboly, ale zdá sa mu, že je to málo. Preto sa rozhodne prispieť aj zbierkou svojich milovaných plyšákov. Mama sa ho snaží prehovoriť, ale Toník sa nedá: „Ale ano, je to dobrý nápad, protože moje plyšová zvířátka také chtějí pomáhat.“
V útulku sa chlapec zoznámi s veľkým sivým kocúrom Valentýnom. Okamžite si padnú do oka.
Večer je ale Toníkovi bez hračiek v posteli smutno. Zlú náladu mu napraví až prekvapenie. Hádate správne, Valentýn sa z útulku presťahuje k nim domov.

Jednoduchý príbeh o dobrých skutkoch, potrebe niekoho blízkeho aj priateľstve vás síce zahreje pri srdci, ale skutočnou krásou sú ilustrácie. Sonja Danowski, oceňovaná nemecká ilustrátorka, má svoj jedinečný štýl. Jej obrázky sú plné drobných detailov. Na stranách knihy sa neodohráva nič nadprirodzené, príbeh aj ilustrácie sú realistické, takmer fotografické. Napriek tomu máte dojem, akoby ste vstúpili do zázračnej krajiny.
Je fascinujúce, ako sa to autorke darí. Podľa rozhovoru pre Picturebook Makers:

Inšpirujem sa realitou, kombinujem množstvo vecí, ktoré existujú v našom svete a vytváram z nich úplne nové fiktívne priestory. Kreslím a kreslím, pokiaľ mi scéna nepríde tak nejak autentická a každý detail nerozpráva svoj vlastný malý príbeh.

(veľmi voľný preklad, Picturebook Makers 2019)

Celá kniha je krásna. Od výberu papiera, grafickej úpravy, použitého písma, po preklad. Až ma prekvapuje, že je Albatros media nedáva viac priestoru. Ale možno som si ju len nevšimla. To sa stáva občaj aj dobrým knihám.

Ak sa vám teda zacnie po troche domáceho tepla, zalistujte si s deťmi knihou Půlnoční kocourek. Dojme vás a môžete sa rozplývať nad ilustráciami. Pre deti od 4 rokov a ich rodičov.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Půlnoční kocourek 
Text / Ilustrácie: Sonja Danowski
Preklad: Ivana Cohornová Jankovičová
Vydal: Edika, 2019
Strán: 40
ISBN: 9788026614364
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.