Októbrové novinky

Októbrové novinky

Veľa, veľa dobrých vecí prišlo na trh v októbri. Pozrite sa a vyberajte. Je z čoho.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Lev a potkan (sk, cz)

Séria hladkacích leporel je perfektným darčekom pre vaše najmenšie deťúrence. Prečítajte si v recenzii tu: kuk.
Jedinečná dotyková kniha s obľúbenou Ezopovou bájkou v rýmoch pre najmenšie detičky. Kniha obsahuje dotykové prvky, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku a zároveň hravým spôsobom ponúka životné ponaučenie.od 3 rokov

Búrka a veľryba (sk, cz)

Noi sa každé ráno po ockovom odchode do práce cíti opustený. No len do toho dňa, keď sa objaví na brehu mora veľrybie mláďa. Takúto kamošku však pred ockom asi dlho neutají…
Dojemný príbeh o samote, priateľstve a rodičovstve.
Modrý tučňák (cz)

Petr Horáček je zárukou dobrej knihy. Nenechajte si ujsť ani túto jeho novinku v českom preklade.
Malému tučňákovi připadá, že je stejný jako všichni ostatní. Jenže není černý, je modrý. A ostatní tučňáci s ním kvůli tomu nechtějí kamarádit. Kouzelný příběh o přátelství, porozumění a o tom, jaké to je, být jiný a přesto stejný. Modrý tučňák je v pořadí již osmou knihou, která Petru Horáčkovi v češtině vychází.


Tam, kde žijí divočiny (cz, sk)

Kultová kniha konečne vychádza opäť aj česky. Jedna z najobľúbenejších kníh na celom svete.
O chlapci, který se dostal do země, v níž žijí divočiny, a stal se jejich králem. Kluk Max trápí zvířátka! Ale dostane se do země, kde žije divá zvěř – příšery, jaké ještě nikdy neviděl… A co se stane? Max se s divočinami spřátelí, a pak se dokonce stane jejich králem.
Kniha získala v roce 1964 Caldecottovu medaili, která každoročně oceňuje nejvýznamnější americkou knihu pro děti, a v průběhu let byla oceněna několika dalšími cenami pro nejlepší dětskou knihu. V roce 2009 byl podle knihy natočen úspěšný film Max a maxipříšerky. V roce 2003 byl Maurice Sendak oceněn jako úplně první autor cenou Astrid Lindgren Memorial Award.

Jedlička se narodila (cz)

Ponorte sa znova do úžasného sveta tukoňov. Recenziu nájdete tu: kuk.
Pojď s tukoni oslavit narození zimní jedličky Všechna mláďátka v lese se rodí na jaře nebo v létě. I malé jedličky. Ovšem jedna zvláštní jedlička vyroste až v zimě. A nikdy se dopředu neví, na kterém místě v lese to bude. Najít ji dokáže jediný tukoň — ten, který převléká zvířátka na zimu do bílého šatu. Když promění všechny kožíšky, bodlinky i poslední peříčka nabílo, i on sám se převleče do bílých šatů a vyrazí do ztichlého, zasněženého lesa hledat malinkou zimní jedličku. Její příchod oslavuje celý les. Ten den slaví narozeniny i všichni tukoni.

Kde bolo, tam bolo (sk, cz)

Potrebujete pekne ilustrovanú zbierku klasických rozprávok? Nech sa páči.
Vstúpte do nádherného rozprávkového sveta s touto veľkou a krásnou zbierkou desiatich najobľúbenejších príbehov. Objavte nanovo Tri malé prasiatka, Červenú čiapočku, Alicu v krajine zázrakov a iné nadčasové klenoty.Je ráno (cz)

Je ráno a Slunci se nechce vstávat. Přemůže se? Protáhne se? Nasnídá se? Půjde do práce? Co všechno musí slunce (nebo děti?) udělat, aby se konečně probudilo… Je toho tolik a na nic by se nemělo zapomenout, protože jinak se může stát že, vstane(te) levou nohou a na ten náš velký svět bude(te) koukat jen přimhouřenýma očima. A to by byla škoda. Pravdivá knížka pro nejmenší čtenáře od Jakuba Plachého, autora legendární Velké knihy čůrání.

Popoluška (sk)

Ďalšia séria s klasickými rozprávkami. Tentokrát s efektnými vyrezávanými stránkami.
Objav jednu z najkrajších klasických rozprávok na detailne vyrezávaných stranách a preži s Popoluškou jej čarovný príbeh o ceste za láskou.
Objím ma, prosím! (sk, cz)

Viete, ako najlepšie si môžete urobiť vydarený deň? Jedného dňa prezradil tatko medveď synčekovi, že stačí niekoho srdečne objať a svet je hneď krajší. A tak sa začal nezvyčajný príbeh otca a syna. Putujú spolu po lese a objímajú každého, koho na svojej ceste stretnú – maličkú húsenicu, veľkú anakondu, dokonca aj poľovníka s puškou na pleci. Humorný a zároveň dojemný príbeh o tom, že jedno malé, ale úprimné gesto môže zmeniť život každého z nás. Neveríte? Presvedčte sa o tom.

Nečakaný vianočný list (sk, cz)

Blížia sa Vianoce. Lesné vtáky vo dne v noci roznášajú v zobáčikoch vianočnú poštu. Malý Puk, medvedík čistotný, sa za nimi túžobne pozerá. Najviac zo všetkého si želá, aby aj on raz dostal obálku s listom, na ktorej by bolo jeho meno. I vtáčik oriešok má jedno veľké vianočné želanie: niekedy doručiť niekomu taký naozajstný list! Ostatné zvieratká si však myslia, že je na to príliš malý a slabý. Nájde sa vôbec ktosi, kto mu túto náročnú úlohu zverí?

Ezopove Bájky (sk, cz)

Táto zbierka obsahuje viac ako 45 príbehov a je skvelým úvodom do Ezopových bájok, ako napríklad O zajacovi a korytnačke, alebo O mravcovi a kobylke. Deťom sa budú určite páčiť nádherne ilustrované rýmované bájky, ktoré ich prevedú vzácnymi životnými lekciami.
Kocour v klobouku (cz)

Učte se číst společně s Kocourem v klobouku a pořádně si to užijte! Je deštivý den a děti se nemohou zabavit… dokud se neobjeví Kocour a nezachrání tohle nudné odpoledne. Kniha Dr. Seusse je perfektní pro začátečníky. Obsahuje nadčasové postavy jako je Rybička, Jednička nebo Dvojka, kniha vás zabaví při předčítání, ale přitom je dostatečně lehká na to, aby ji děti četly samy. Obsahuje slova, která prvňák nebo druhák zvládne sám přečíst a zná je ze školy. Kniha je oblíbená mezi rodiči, začínajícími čtenáři, učiteli i knihovníky. Kniha byla napsána pro začátečníky, aby je podpořila v samostatném čtení a dodala jim kuráž jednoduchými slovy a ilustracemi, které napovídají jejich význam.

od 5 rokov

Vieš pískať Johanna? (sk)

Starí otcovia sú výnimočné osoby, že? Možno máte jedného, a ak ste šťastlivec, aj dvoch. Ale čo keď nemáte vôbec žiadneho? Presne tak je to aj so sedemročným Kallem, ktorý tiež po jednom zatúži, keď počúva o skvelom dedkovi svojho najlepšieho kamaráta Ulfa, ako s ním chodí na ryby a pri každom stretnutí mu daruje nejaké peniaze. Čo by to však bolo za najlepšieho kamaráta, keby niečo nevymyslel? Kalle si teda jedného dňa adoptuje osamelého dedka, ktorý žije v domove dôchodcov. A tak sa začína príbeh nevšedného priateľstva, ktorý je podľa samotného autora jeho najlepší, aký kedy napísal. Dielo Vieš pískať, Johanna? preložili do viac ako dvadsiatich jazykov, bolo nominované na August Prize a získalo cenu Nemeckej ceny za literatúru pre mládež. Podľa knižky natočili aj film, ktorý sa už 25 rokov premieta vo Švédsku každé Vianoce.

Ňuňo (sk)

Príbehy o domácich zvieratkách a špeciálne psoch sú dlhodobo medzi deťmi obľúbené. Skúste to s touto kráskou.
Ňuňo dostane svoje meno po futbalistovi a stane sa to úplnou náhodou. V trochu bláznivej rodinke Inge a Jožka Milých sa veci často zvrtnú nečakaným smerom a s príchodom neposedného psíka sa dvojica ocitá takmer v roli rodičov. O Ňuňa sa totiž treba nielen postarať, ale ho aj ochrániť pred rôznymi nástrahami. Napríklad sa stretne zoči-voči s diviakom i medveďom, ale nájde tiež strateného papagája, blysne sa v televíznej relácii či dostane psie vysvedčenie. No najťažšia skúška ho ešte len čaká, a to, keď sa manželom narodí bábätko. Ňuňo zrazu stratí prím v rodine a svojím správaním dokonca vyvoláva roztrpčenie. Napokon sa však ukáže, že Ňuňo prijal do rodinnej svorky veľkodušne aj malého Samka. Ako to celé bolo, sa dozviete zo zábavnej knižky Denisy Fulmekovej. Autorka doposiaľ vydala pätnásť kníh pre dospelých a Ňuňo je jej prvou publikáciou pre deti.

Červené klubíčko (cz)

Dvojčata Miu a Maxe zavede noční dobrodružství do strašidelného lesa. Jindy by se sem neodvážili, ale kdo by odolal vábení oživlého červeného klubíčka? Jeho nit povede děti knížkou od jedné podivuhodné lesní příšery ke druhé. A zkuste hádat, kdo se skrývá pod senem v krmelci! Pohádkově ilustrovaná knížka pro všechny dobrodruhy vybízí ke čtení, luštění a třeba i tvoření z mechu a klacíků.Hello Ruby – Velká cesta do nitra počítače, Výprava do internetu (cz)

Vydajte sa s Ruby na dobrodružnú cestu do počítača alebo na internet. Pre decká od 6-7 rokov. Vynikajúca séria. Pomôže vašim deťom pochopiť, ako technika, ktorú používame každý deň, funguje. Jednoduchý príbeh v úvode môže deti motivovať a cvičenia a úlohy zase pobavia. Zároveň prezradia a naučia mnoho vecí. Myslím, že toto sú základné poznatky, ktoré by malo každé dieťa vedieť.
Malý vlk s veľkým srdcom (sk)

Oriešok je vĺča, ktoré sa narodí ako najmenšie a najslabšie vo vlčej svorke. Pravidlo silnejšieho je kruté a Orieška čaká neistá budúcnosť. No je to malý vlk s veľkým srdcom, ktorý si starostlivo stráži dve veľké tajomstvá. Svoje chyby dokáže premeniť na prednosti a ostatných presvedčí, že nielen najsilnejší jedinci majú právo na život. Autor Tomasz Samojlik predstavuje najmladším čitateľom fascinujúci svet vlkov. Tento nádherný príbeh priateľstva a hrdinstva nás presvedčí, že spolupráca medzi vlkom a človekom môže zachrániť vlčí aj ľudský život.

Pan Tučňák a ztracený poklad (cz)

Ak ste si obľúbili príbehy psíka Clauda, možno vás zaujme aj táto séria od toho istého autora.
První díl vtipných příběhů pana Tučňáka, profesionálního dobrodruha a detektiva Pan Tučňák je, jak už jeho jméno napovídá, tučňák. Není to ovšem jen tak ledajaký tučňák, ale profesionální dobrodruh! Má švihácký klobouček, sbalenou svačinku a nemůže se dočkat, až se vrhne na svoje první opravdické dobrodružství. Proto není divu, že když ho majitelka místního muzea požádá o pomoc, hned se chopí příležitosti. Podaří se panu Tučňákovi a jeho věrnému pavoučímu parťákovi Emilovi najít ukrytý poklad? A co si počnou, když se ukáže, že takové dobrodruhování není vůbec nic lehkého a na cestě k pokladu číhá spousta NEBEZPEČÍ?

Cesta z Ošemetna (cz)

Kdo to kdy viděl, aby byl vodník červený? Kdo kdy slyšel mluvit psy a kdo jedl obří okurku salátovku, která chce poroučet celé zemi? V našich pohádkách plných legrace se může stát cokoli. Spisovatel Tomáš Končinský si rád hraje se slovy a domýšlí věci do krajností, ale vsaďte se, že v jeho fantastických příbězích o bytostech z dalekých krajin poznáte i sami sebe. Nebo vy snad někdy (jasně že jen výjimečně) nebýváte líní, nafoukaní nebo ustrašení?


Nezvyčajné povolania (sk)

Andrej má skutočne nezvyčajnú rodinu. Jeho otec je paleontológ a mama úžasná kvetinárka s bohatou fantáziou. Sestra Zora vyrába krásne vianočné ozdoby a sesternica Lucia je kynologička. Starký pracuje ako ochutnávač čaju a stará mama tlmočí posunkovou rečou nepočujúcim. Všetci jeho príbuzní si vybrali zriedkavé a nezvyčajné povolania, ktoré sú zároveň veľmi užitočné. Andrej ešte nevie, čím chce byť, keď vyrastie. Možno bude objímať pandy alebo sa stane astronautom. Zatiaľ sa dozvedá o pozoruhodných povolaniach čo najviac a každému o nich rád porozpráva. Príťažlivá knižka určená deťom predškolského a mladšieho školského veku má bohatú ilustračnú výbavu a tvorí ju množstvo obrázkov aj s pomenovaniami a opismi. Znázorňujú najrozličnejšie nástroje a pomôcky, ktoré sa používajú napríklad pri pečení pizze, včelárení, výcviku psíka, pozorovaní hviezd alebo v iných zriedkavých povolaniach.

Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství (cz)

„Petr měl tak rád zmrzlinu, že si každý den našel záminku projít kolem zmrzlinářství Francesca Tirelliho. Někdy si koupil pár kopečků, někdy se zaskočil podívat dovnitř, jindy jen nakoukl skrz výlohu.“ Petr je židovský chlapec, který žije se svou rodinou v maďarské Budapešti. Francesco Tirelli je Ital, který se do Budapešti přestěhoval a otevřel si tu zmrzlinářství. Petr do Francescova zmrzlinářství pravidelně chodí, protože zdejší různobarevné zmrzliny tak báječně voní a chutnají. Potom vypukne válka. Petr, jeho rodina i mnoho dalších lidí se nutně potřebují někde ukrýt. A Francesco dostane nápad… Kniha Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství je příběhem o přátelství, odvaze a ochotě pomáhat. Malý Petr (Jicchak) byl tchán spisovatelky Tamar Meirové. Ta si jeho pozoruhodné vyprávění vyslechla a rozhodla se o něm napsat knížku.

Kukuchařka – Čas na hraní v kuchyni! (cz)

Dobrých kuchárskych kníh nie je nikdy dosť.
Je sníh sladký? Pečou se v pralese koláče? A kdo maluje na nebe duhu? Zvídavý kukaččí kluk Kukku má spoustu otázek, a navíc pořád hlad, a tak se vydal do světa na průzkum. Po cestě ochutnával, co se dalo, až se nakonec vrátil se sbírkou svých nejoblíbenějších receptů. Všechny mají jedno společné – jsou tak jednoduché, že je zvládnou i děti. A nejen že jim navíc budou chutnat, ale dokonce je budou i bavit! S touhle kuchařkou se totiž vaření zároveň stává hrou: čtenáři-kuchtíci si po vzoru indiánských náčelníků kmenů Pišků a Vorků zahrají jednohubkové piškvorky, za pomoci borůvek, malin a šlehačky potopí soupeřovy vaflové lodě nebo si z bílé čokolády vyrobí jedlé křídy. Recepty doplňují fotografie, na kterých mořem může být modrý ubrus a sněhovou závějí hromada cukru.

Stela a 16 huskyů (cz)

Toto je příběh desetitelé Stely a jednoho velkého psího závodu, který její rodinu zavede z Osmihorek až na Aljašku. Stela žije s tátou a dědou Baltazarem v horách, a i když je velkou obdivovatelkou Jacka Londona, netuší, že se do krajiny zlaté horečky sama brzy podívá. Její tatínek je totiž mašér a se svým spřežením se rozhodne pokořit tu nejnebezpečnější závodní trať na světě. Vyprávění holčičky Stely o její rodině – lidské i té psí, je věnován dětem od 7 let a všem dobrodružným duším.


Poslední ovečka – Trochu jiný vánoční příběh (cz)

Ulrich Hub je spoluautorom našej obľúbenej „katastrofickej“ a hlavne vtipnej: O ôsmej na arche (Noemovej, ak by ste nevedeli). Túto jeho novinku si tiež radi prečítame.
Uprostřed jedné zimní noci probudí ovečky na pastvině podivné jasné světlo na obloze. Co se to děje? A kam zmizeli pastýři? Že by je unesli ufouni, jak sýčkuje jedna z oveček? Nebo se šli podívat na děťátko, které se narodilo v nedalekém chlévě? Proslýchá se, že je to holčička. Ovečky se vydají na dobrodružnou noční pouť, aby přišly celé té záhadě na kloub. Pak se ale jedna z nich ztratí…

Medvídek Popo (cz)

V jedné divoké bambusové zahrádce žije malé černobílé stvoření. Má oči, uši, čumáček, pusu, hlavu, čtyři pracky a babičku. Medvídek má na ni spoustu otázek a babička má naštěstí spoustu pandí trpělivosti. Jak se žije pandí život, se děti dozvědí v nové knize oblíbeného autora Jiřího Kahouna, doprovázené krásnými ilustracemi Anety Františky Holasové.

od 8 rokov

Tichá hudba padajúceho snehu (sk)

Nominácia na prestížnu britskú cenu Carnegie & Kate Greenaway Medal 2018 za najlepší beletristický titul pre deti a mládež. Uspávanka pre dospelých, takto opísala zbierku dvanástich príbehov navzájom prepojených motívom hudby a zdôrazňujúcich priateľstvo a slobodu, samotná autorka. Tajomná a záhadná atmosféra Vás prenesie do magického sveta hudby, snehu a zázračna, v ktorom priam počujete znieť tóny nástrojov. Netreba veľa slov, príbehy sa začnú tvoriť samé, vo Vašej mysli a fantázii. Pôsobivé ilustrácie očaria na prvý pohľad, sprievod jemných slov rozozneje predstavivosť a čitateľ si začne tkať svoje vlastné príbehy v tichej hudbe padajúceho snehu. A keď si budete túto okúzľujúcu knihu čítať spolu s deťmi, ožije vo Vás znovu aj to dieťa, ktorým ste voľakedy boli.

Kvapky na kameni (sk, cz)

Vynikajúca zbierka príbehov skutočných žien. Must have pre všetkých.
Príbehy päťdesiatich žien a dievčat z Čiech a Slovenska, ktoré posúvali hranice. Nenápadné ale vytrvalé rebelky bojovali za práva žien, snažili sa uplatniť v umení, športe alebo vo vede. Niektoré z nich používali aj naozajstné zbrane, no väčšina z nich len svoj hlas, svoj um, vytrvalosť. A lásku, lásku k umeniu, k ľuďom, k svojej krajine. Niektoré známe, iné zabudnuté, no všetky si zaslúžia našu pozornosť, pretože ako kvapky na kameni, krôčik po krôčiku, prešliapali cestičku tým ďalším. Bertha získala Nobelovu cenu, Ľudmila bola prvou pilotkou, Sára a Chaviva zachránili mnohé životy, Libuše navrhla skvelé hračky, Olga hľadala stratené deti, Helena vyštudovala na Sorbonne a Zuzana prekonala samú seba aj zradný Lamanšský prieliv. Nechajte sa inšpirovať známymi aj takmer zabudnutými príbehmi našich výnimočných žien a dievčat. Knihu dopĺňa slovník cudzích výrazov a prehľadná časová os, ktorá priblíži spletitú históriu Čiech a Slovenska za posledných stopäťdesiat rokov aj prekážky, ktoré naše hrdinky museli prekonať. Kniha vznikla v spolupráci viac ako štyridsiatich žien z Čiech a Slovenska a nájdete v nej texty od deviatich autoriek a takmer tridsiatky ilustrátoriek. Aj ony sú kvapkami, ktoré za sebou zanechávajú výraznú stopu.

Snehová sestra (sk, cz)

Prekrásny a dojemný príbeh o Vianociach od oceňovanej autorky. Ideálne vianočné čítanie. Adventný príbeh vyrozprávaný v 24 kapitolách citlivo a poeticky približuje ducha Vianoc. Štedrý večer sa blíži. Pre Juliana je to najkrajší deň v roku. Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Tento rok je však všetko iné. Julianova rodina prežíva hlboký smútok. Julianova staršia sestra Juni ochorela a náhle odišla. Otec s matkou sú natoľko presiaknutí bolesťou, že na Vianoce nemajú ani pomyslenia. Zmenili sa na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať. Krátko pred Vianocami sa Julian zoznámi na plavárni s novou priateľkou Hedvigou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť. Kniha ako stvorená na predvianočný čas a prípravu na Vianoce. Snehová sestra je krehká ako snehová vločka, silná ako vianočné čaro, srdečná ako vrúcne priateľstvo, mystická ako plameň sviečky, jednoducho vyráža dych.

Tu žijeme. Spoznaj záhady vesmíru! (sk)

V encyklopédii Tu žijeme o našej Zemi, galaxii i celom vesmíre, v ktorom sa nachádzame, nájdete: vesmírne cesty, vízie a experimenty; rakety, sondy a teleskopy; aké posolstvá vyslali ľudia do vesmíru; ako sa cestuje na Mars a kto hľadá život na iných planétach; i mnoho ďalších nápadov, ako objavovať tajomstvá nášho obrovského vesmíru, v ktorom je planéta Zem iba malou bodkou. Pozrite sa na tú bodku zblízka. To je naše miesto. Náš domov. Toto sme my. Všetci, ktorých ľúbime, o ktorých sme kedy počuli, všetci, čo kedy existovali, žili práve tu. Na tomto zrniečku prachu v lúči slnečného svetla. Chcete sa o tom dozvedieť ešte viac? Len čítajte.

Tajná záhrada (sk)

Nový preklad klasického diela a dychberúce ilustrácie. Túto knihu chcete nájsť pod stromčekom.
Potom prekĺzla cez dvere a zatvorila ich za sebou. Zostala stáť opretá o ne chrbtom a rozhliadala sa okolo seba. Srdce sa jej rozbúchalo a dych zrýchlil od vzrušenia, úžasu a potešenia. Stála v tajnej záhrade. Tajná záhrada (The Secret Garden), dnes už klasické dielo anglickej a svetovej literatúry, vyšla prvýkrát v roku 1911 a uchvátila čitateľov príbehom o odvahe a sile dvoch nešťastných detí, ktoré sa rozhodli urobiť život svoj i ľudí okolo seba krajším a radostnejším. Toto pozoruhodné nové vydanie vychádza na Slovensku v tejto podobe prvýkrát. Text dopĺňajú nádherné ilustrácie Ingy Moorovej, prepracované do posledného detailu a zachytávajúce zázračný prerod tajnej záhrady, ktorá sa vďaka citlivej starostlivosti Mary Lennoxovej, jej bratanca Colina a yorkshirského chlapca Dickona postupne prebúdza k životu.

Tomova půlnoční zahrada (cz)

Tom má trávit léto u tety a strýčka, a tak se smiřuje s tím, že ho čekají týdny plné nudy. V noci pak nemůže spát a poslouchá, jak dole v hale odbíjejí staré pendlovky. Jedenáct… Dvanáct… Třináct… Třináct! Tom vyrazí po schodech dolů, otevře dveře od zadního vchodu a objeví nádhernou zahradu. Všichni mu přitom říkali, že tu žádná zahrada není. Tomova půlnoční zahrada je plná kouzel, dobrodružství a také dětí. Jsou to duchové? Nebo je snad duchem sám Tom? Tomova půlnoční zahrada je druhý a také nejlepší román anglické spisovatelky Ann Philippy Pearcové. Kniha je považována za mistrovské dílo dětské literatury a má pohádkový, resp. fantasy námět. Za toto dílo obdržela spisovatelka roku 1958 Carnegieho medaili za literaturu. Román byl šestkrát zfilmován, naposledy v roce 1999 česky uvedeno jako Kouzelná zahrada.

Rýchlosť svetla hviezd (sk, cz)

Pre všetkých zvedavých nadšencov, čo dokážu oceniť zaujímavé náučné knihy plné odpovedí na všemožné otázky.
Vesmír je neskutočne fascinujúci. A my až dnes naplno rozumieme niektorým z najväčších vedeckých objavov. Aké sú príčiny explodujúcich hviezd? Odkiaľ sa zjavujú neviditeľné lúče? Na svete i vo vesmíre sú ešte tisícky nerozlúštených javov. Vstúpte na stránkach tejto knihy do fenomenálneho sveta, objavujte rýchlosť svetla a spoznávajte divy vesmíru.

Darwin: Plavba na lodi Beagle (cz)

Komiks o Darwinovi? Chceme!
Když začínající přírodovědec Charles Darwin nastoupil 27. prosince 1831 na palubu lodi HMS Beagle, neměl nejmenší tušení o tom, že ho čeká pět let trvající cesta napříč světovými oceány. Díky lidským setkáním a vědeckým objevům se Darwin učil, měnil, dojímal, rozhořčoval a žasl. Shromáždil poznámky a myšlenky, které ho dovedly k radikální proměně pohledu Lidstva na svou vlastní historii, a to zvláště díky názoru, že svět existuje již velmi dlouhou dobu. Po svém návratu se pak celý život věnoval sepisování své slavné teorie o vývoji druhů, teorie, která i dnes zůstává zvláště v zemích se silně nábožensky založeným obyvatelstvem kontroverzní, a která způsobila převrat v tehdejším vědeckém světě a přetrvala dodnes. Darwinovo dlouhé, nebezpečné a často namáhavé bádání je cestou, která tím, že změnila jednoho člověka, změnila i směr vědy.

Kam se draci rádi vrací (cz)

Slečna si obľúblia drakov. Dúfam, že aj tieto príbehy sa jej budú páčiť.
Krátké usměvavé i dojemné příhody (nebo spíše zážitky) dvou malých dráčků, v nichž se stáváme svědky vzácných momentů jejich přátelství. Optikou „Dráčků“ můžeme možná zahlédnout i cenu pokladů vzácných chvil našeho života, které stojí za to si hýčkat ve svém „vnitřním foťáku“. Jak uchovat kouzlo prchavého okamžiku?Zviera z inej planéty (sk)

Zviera z inej planéty je príbeh zememerača a jeho psa, ktorí neodolajú melódii neznámej piesne a vyberú sa za ňou. Myslia si, že ich vábi zviera z inej planéty. Vďaka melódii zažijú rôzne dobrodružstvá, spoznajú rôzne tvory a nakoniec ich pieseň privedie domov, Ale už nie sú len dvaja, vrátia sa štyria, to neznáme zviera z inej planéty je totiž láska. Pôvabný príbeh je ilustrovaný obrázkami autora.Hilda a Sofie (cz)

Sofie sní o jediném: stát se primabalerínou. Kvůli svému snu se odstěhuje od milující rodiny do neznámého města, kde nastoupí na výběrovou baletní školu. Daří se jí, radost z úspěchu jí ale kazí schválnosti a závist spolužaček. Hildu spolužačky většinu času ignorují a ona ignoruje je. Má pár kilo navíc a je prostě třídní outsider. Myslí si, že tak to taky zůstane. Dokud nepotká Sofii a nezačnou se dít věci…Môj výnimočný týždeň s Tess (sk)

Desaťročný Samuel prichádza na ostrov, aby tam so svojou rodinou strávil prázdninový týždeň. Ich pobyt sa však nezačína práve idylicky. Jeho brat si zlomí členok a on sa po príchode do ošetrovne zoznámi s jedenásťročným, výnimočne odvážnym dievčaťom. Jeho mama tu pracuje ako zdravotná sestra a dcéru od narodenia vychováva sama. Tess však túži spoznať vlastného otca a bez vedomia mamy vyhúta plán, ako ho dostať do ich prázdninovej chatky na ostrove. Samuel jej v tom pomáha, i keď má opačný problém: kým Tess túži po zblížení s otcom, on sa každý deň trénuje v tom, aby sa pripravil na stratu svojich blízkych, keď to raz príde. Vtipne vyrozprávaný príbeh vo vynikajúcom preklade Adama Bžocha, plný nákazlivej radosti o stratách a nálezoch a snahe nájsť si svoje miesto vo svete, zdôrazňuje dôležitosť rodinnej súdržnosti a priateľstva. Kniha dostala viacero významných knižných cien, ako Vlag en Wimpel, Flámska cena detskej poroty 2014, či LUCHS-Preis 2014 a jej filmová adaptácia zas získala prestížne ocenenia: špeciálnu cenu mládežníckej poroty Berlinale 2019, cenu diváka NYICFF (najväčší filmový festival pre deti a mládež v Severnej Amerike) a chorvátsku divácku cenu na festivale Kinokino 2019.

Z chýší do mrakodrapů (cz)

Chcete podniknout cestu časem? Historie architektury vám prostřednictvím pohledu na místa, kde lidé žili a pracovali, ukáže, jak lidstvo v průběhu tisíciletí měnilo způsob života. Tato kniha představuje ty nejdůležitější milníky v dějinách stavitelství a architektury – zavítáte do prastarých hliněných chatrčí i do supermoderních mrakodrapůi. Prohlédnete si obrázky nejvýznamnějších budov a dočtete se o tom, co je činí tak důležitými. nového o kulturách a lidech, kteří je postavili.

niečo pre starších

Prašina 2 – Čierny merkurit (sk, cz)

Praha je zaviata snehom, ktorý ukryl akékoľvek stopy jesenného dobrodružstva Jirka a En. Prašina však znova nečakane vtrhne do ich životov ako snehová víchrica. Aká hrozba číha v prašinskej štvrti Krchleby a kto je tajomný Melichar? Do vzťahu medzi Jirkom a En sa vkráda nedôvera a pochybnosti. Komu ešte môžu veriť, keď aj tí najbližší majú pred nimi tajnosti? Pod oceľovým nebom sa odohrá strhujúci príbeh, ktorý vyvedie z omylu všetkých, čo si mysleli, že na Prašine môže niekedy zavládnuť pokoj.


Zdravia, šťastia vinšujeme. Naše ľudové tradície a sviatky (sk)

V minulosti si ľudové tradície všetci ctili a vážili. Každý si ich pamätal, aby vedel, čo má robiť v zime, na jar, v lete a na jeseň a aby to všetko naučil svojich potomkov. Tak sa ľudové tradície, vzácne dedičstvo našich predkov, uchovávali a po stáročia dedili z rodičov na deti. Skúsme si ich priblížiť, spoznať, pochopiť a zapamätať z lásky a úcty k našim dávnym predkom. Kniha predstavuje najdôležitejšie sviatky a zvyky všetkých štyroch ročných období prerozprávané pre deti a aj špeciálne kapitoly narodenie, svadba a smrť, pretože aj to patrí k životu. Hlavný text je doplnený ukážkami textov detských piesní, kolied, vinšov, detských riekaniek a pranostík.

Histórium (sk)

Histórium nájdete (zatiaľ) len slovensky. V oboch jazykoch si môžete užiť aj novinku Dinosaurium. Tá dokonca česky vyšla aj v zjednodušenej verzii pre deti od 5 rokov. Inak všetky tieto skvelé „múzejné“ knihy odporúčam od 10 rokov.
Máme otvorené každý deň, po celý rok! V Históriu našla svoj domov úžasná zbierka s vyše 130 exponátmi pochádzajúcimi z dôb starodávnych civilizácií, ktoré vám umožnia vydať sa na cestu starovekým svetom aj kultúrami, ktoré existujú dodnes. Budete hodovať s Keltmi, bojovať s Peržanmi, obchodovať s africkými kráľmi, obdivovať skalné umenie s pôvodnými obyvateľmi Austrálie, stavať chrámy a zúčastnite sa na všetkých možných starobylých rituáloch. Spoznajte kultúry starovekého sveta a preskúmajte úžasné predmety, ktoré nám zanechali. Vstúpte a objavte minulosť v celej jej sláve a nádhere.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.