Raťapíška – Ako myška Raťapíška syr vyrobila

Raťapíška – Ako myška Raťapíška syr vyrobila

Zdá sa mi, že posledné roky začal na Slovensku boom detských kníh. Vychádza veľa zaujímavých a dobrých titulov. Veľké vydavateľstvá sú odvážnejšie, vznikajú aj nové malé, ktoré na trh prinášajú potrebnú rozmanitosť. Jedným z tých začínajúcich je aj vydavateľstvo Triglyf. Majú zataľ len jednu knihu: o sympatickej myške a výrobe syra.

Myška Raťapíška miluje syr. Jedného rána ale zistí, že zabudla nakúpiť a v chladničke už žiaden nemá. Čo tak skúsiť syr sama vyrobiť? Pomôžu jej kravička, ktorá jej dá mliečko a bača. Ten jej okrem návodu ako sa taký syr pripraví, dá aj trochu zázračného prášku – syridlo chymozín. Večer myška mlieko a syridlo zamieša a ráno, čuduj sa svete, má doma chutnú tuhú hrudku. Odvtedy si už Raťapíška syr nekupuje, ľahko si ho pre seba aj priateľov pripraví sama.

Musím uznať, že je to vynikajúci nápad. Je skvelé snažiť sa priblížiť aj najmenším deťom proces, ako vznikajú základné potraviny. Dnes si ľudia radi pečú doma chlieb, pripravujú domáci jogurt, varia džemy… Takže téma je veľmi aktuálna.
Pomerne nešťastné je ale spracovanie textu. Na moje prekvapenie je ho totiž v knihe priveľa. Vždy si spomeniem na knihu Restart (ktorá je oveľa viac, ako len príručkou moderného podnikania). Autori v nej hovoria ako knihu napísali, potom polovicu vyškrtali a potom škrtali ešte raz. Vznikol tak zrozumiteľný bestseller bez zbytočných omáčok. Sama viem, že robiť zásahy do vlastného textu je prakticky nemožné. Vo veľkých vydavateľstvách je to práca redaktora. Tie najmenšie si musia poradiť, ako vedia. Často ale skôr nevedia.
Druhou vecou, ktorá mi vadí vo všetkých beletristických knihách, sú záverečné otázky. Prečo dávať na koniec úlohy, ktoré majú dieťa preskúšať, ako dobre dávalo pozor? Keď už veľmi chcete (pri náučnej knihe ako táto), aspoň pár by mohlo byť otvorených, podnecujúcich ďalší rozhovor.

Kniha vás na prvý pohľad upúta milými ilustráciami. Šikovná Raťapíška, ktorá si so všetkým poradí, veselo skacká po žiarivých rozkvitnutých lúkach. Radosť na tie obrázky pozerať. Veď ich aj má na svedomí obľúbený Ľubo Paľo.

Osobne sa však na chystané pokračovanie dobrodružstiev Raťapíšky teším. Napriek nedostatkom sa mi stále páči. Takže sa s touto zvedavou myškou u mňa ešte stretnete. Autorka Alexandra Cvečková, ktorá stojí aj za vydavateľstvom Triglyf, píše, že ich cielom je vydávať picture books pre predškolské deti. Raťapíška je zaujímavá, v podstate náučná kniha, ale picture book určite nie. Budem však sledovať aj ďalšiu produkciu vydavateľstva. Pretože pekných kních na Slovensku nie je stále dosť.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Triglyf.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Raťapíška - Ako myška Raťapíška syr vyrobila
Text: Alexandra Cvečková
Ilustrácie: Ľuboslav Paľo
Vydal: Triglyf, 2017
Strán: 32
ISBN: 9788097280307


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.