Sam and Dave Dig a Hole

Sam and Dave Dig a Hole

Poznáte fantastického autora Maca Barnetta a rovnako úžasného ilustrátora Jona Klassena? Ak nie, kniha, ktorú vám dnes predstavujem, je perfektná na prvé zoznámenie s touto vydarenou dvojkou. Kope sa v nej jama.

V prvom rade si poďme preložiť slovo „spectacular“. Pomohla som si slovníkom: okázalý. Ale nemá to ten správny „feeling“. Okrem toho, že je zastaralé je vlastne viac české. Veľkolepý? Ohromujúci? Bombastický? Grandiózny? …eh, ťažká práca to prekladateľstvo.

Sam a Dave sa rozhodnú vykopať jamu. Ale nie len tak bezcielne. Neprestanú, dokiaľ nenájdu niečo veľkolepé. Čo veľkolepé sa dá nájsť kopaním neviem, ale zjavne to tuší skoro každé dieťa.
Zhruba do polovice knihy je text na pravej strane a obrázok na ľavej. Ilustrátor Jon Klassen sa rozhodol pomôcť nám s nedostatkom fantázie a proces kopania nakreslil v priereze zeme. Tak môžeme vidieť, že nič netušiaci chlapci obchádzajú jeden drahokam za druhým. (Pampúch so svojou diamantovou obsesiou bol úplne bez seba. Toľko diamantov a ani jeden nenašli!)
V polovici príbehu, keď míňajú jeden obzvlášť obrovský kúsok, aj pes, ktorý sa chlapcom snažil tie poklady ukázať, rezignovane pozerá na nás. (Toto je taká Klassenova špecialitka. V jeho knihách často postavy očami komunikujú s čitateľom. Vytvára tak skoro magické prepojenie vymysleného príbehu s realitou. Pekne tento pocit opísal Mac Barnett vo videu z Ted talk: kuk, je veľmi zábavné.)
Tu sa koncept mení, ilustrácia je napravo, text naľavo. Unavení chlapci si zdriemnu. Počas spánku sa ale prepadnú a padajú a padajú… Až kým nedopadnú na mäkký trávnik pred domom. Oprášia sa a spokojní si idú si dať sušienky a kakao.

„Well,“ said Sam.
„Well,“ said Dave.
„That was pretty spectacular.“

Pozornému čitateľovi ale neujde, že nie je všetko tak úplne v poriadku. Znova nám napovie pes, ktorý podozrievavo pozerá na hrušky na strome.
Pretože dámy a páni, toto je regulérne sci-fi. Pre deti od 4 rokov. Koniec príbehu ostáva otvorený a môžete si ho s deťmi prebrať ako chcete (lepšie však ako chcú oni, niečo si určite vymyslia).

And that is pretty spectacular.

(Mimochodom, mám pre vás tip, ak by ste sa chceli viac zamyslieť nad neobjavenými diamantami, nevyužitými životnými príležitosťami, na tému „čo by bolo keby…“ a baví vás psychoanalýza. Zhodou okolností mám rozčítanú zaujímavú knihu pre dospelých: Adam Phillips – Čo nám uniká. Tá je ako ušitá práve na takéto témy.)

Knihu si môžete kúpiť na bookdepository.com  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Sam and Dave Dig a Hole
Text : Mac Barnett
Ilustrácie: Jon Klassen
Vydal: Walker Books, 2015
Strán: 40
ISBN: 9781406360981


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.