Joska jede na jih

Joska jede na jih

Dáme si jeden viac obrázkový post. K novinke z vydavateľstva Baobab totiž nemám veľa čo povedať. Okrem toho teda, že je nádherná.

Celý môj myšlienkový pochod po dočítaní knihy je vlastne uvedený na zadnej časti obálky. Fakt som si myslela, že je to preklad nejakého severského autora (Nordström a Námořník a Pekka, hm?). Alžběta Zemanová pritom nie je žiaden nováčik. Najskôr jej prácu budete poznať z knihy Hvězdy pražské zoo.

Príbeh je príjemne odľahčený a vtipný. Joska sa rozhodne vycestovať na juh. Zamkne dom, rozlúči sa so susedmi. Putuje a putuje, až kým nepríde k moru. Tam si chvíľu lebedí a nakoniec sa vráti domov. Žiadne morálne ponaučenia tu nemusíte hľadať. Aj tá túžba po dobrodružstve a návrate domov je tu akoby mimochodom.

Akurát som sa trafila do pampúchovho komiksového obdobia. V knihe je totiž množstvo obrázkov s dialógom postáv urobených v komiksovom štýle. Pampúch si v štyroch rokoch dokáže ľahko zapamätať niekoľkokrát prečítaný text. Ten si potom sám „číta“. A veľmi sa baví na takýchto výmenách (pozrite si obrázok s plážou): Hello! – Těpic. – Hi,hi.

Píšem síce odľahčený, ale určite nie nezaujímavý. Dôraz je na ilustrácie. Zemanovej štýl je fascinujúci. Ako píšu na stránkach Baobabu: „Alžběta Zemanová je výrazná ilustrátorka se smyslem pro humor a barvu.“ Jej obrázky v knihe pôsobia zvláštne ukľudňujúco. Aj keď sa pozeráte na svet plný pračudesných tvorov, cítite sa v ňom ako doma. Či už je to na severskom ostrove, v rušnom meste, na horách alebo preslnenej pláži.
Príčinou tohto pocitu je podľa mňa Joska. Žije síce v malej dedinke, ale všetky nástrahy veľkej cesty zvláda bez akejkoľvek drámy.  Keď uviazne v zápche, vymení si auto za bicykel s okoloidúcim cyklistom. Detsky jednoduché. A my dospelí môžeme chvíľku (alebo aj dlhšie) myslieť na to, aké by to bolo fajn, žiť v takom svete.

Okej, na to, že to mal byť obrázkový post je tu nejako moc textu =)

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo v češtine na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Joska jede na jih
Text/Ilustrácie: Alžběta Zemanová
Vydal: Baobab, 2017
Strán: 32
ISBN: 9788075150530


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.