Septembrové novinky 2019

Septembrové novinky 2019

Začala tá najkrajšia knihomoľská sezóna. Kam sa pozriete, všade samé nevšedné, krásne, užitočné, vtipné a rozhodne zaujímavé tituly. Tešíte sa? My veľmi!

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Domčeky sveta (sk)

Leporelo, ktoré deťom predstaví domčeky typické pre rôzne kúty sveta. Ak radi cestujete, alebo len chcete svoje deti zoznámiť s rôznorodosťou sveta, táto vám padne, ako uliata.
Ilustrovaná knižka o tom, ako vyzerajú tradičné kroje a domčeky v najrôznejších kútoch sveta. Poľská ilustrátorka Michalina Rolnik z legendárneho varšavského vydavateľstva Dwie Siostry vytvorila nádhernú farebnú knižku, v ktorej vás zoznámi s 20 obyvateľmi našej pestrej planéty. Inés, Zoé, Aditi, Tuul, Nanuk alebo Zuzka majú oblečené svoje tradičné kroje a veľmi radi vám ukážu, kde bývajú.

Packa hraje jazz – zvuková knížka (cz)

Hracia knižka? Vydavateľstvo Axioma je zárukou, že nebudete mať nutkanie knihu po troch počutiach vyhodiť z okna. Okrem toho: jazz pre 3ročňákov? To chcete! Pozrite si aj ďalšie ich zvukové novinky.
Pejsek Packa má rád hudbu a hodně o ní ví. V této knížce vás zavede do města, kde na začátku 20. století vznikl hudební styl zvaný jazz. Packa vám představí důležité jazzové hudební nástroje, na které zahrají jeho kamarádi a možná, že se mu podaří sestavit i jazzband.


Môj deň (sk, cz)

Leporelo od Svojtky musí byť. S pohyblivými prvkami aj otváracími okienkami nebudete vedľa. Pekne prevedie dôležitými časťami dňa batoľaťa. A končí sa s knižkou v posteli.
Rytmus dňa a striedanie pravidelných činností je jednou z prvých vecí, ktoré sa malé deti učia vnímať a predvídať. V tejto pekne a vkusne ilustrovanej knižke sa zoznámia s tým, ako prebieha bežný deň. Budú spoznávať situácie, ktoré dobre poznajú, či už je to prechádzka spojená s hrou na ihrisku, alebo večerné kúpanie a uloženie do postieľky. Pohyblivé prvky pomôžu malým čitateľom uvedomiť si, ako je svet okolo nich neustále v pohybe. Popisy k obrázkom deti zaujmú a vtiahnu ich do čítania. Deti budú spoznávať známe predmety a aktivity a osvoja si ich pomenovanie. Pohyblivé prvky rozvíjajú jemnú motoriku dieťaťa.

od 3 rokov

Ako sa cítiš medvedík? (sk)

Nezameniteľný štýl Agaty Królak sme si obľúbili v poľských leporelách o medvedíkoch. Táto vašim deťom pomôže rozoznať niektoré pocity, ktoré prežívajú. Nie ich pomenovaním, ale opisom.
Knižka, ktorá pomáha deťom a ich rodičom rozprávať sa o pocitoch, ilustruje 26 situácií, v ktorých sa medvedíci nachádzajú a v každej situácii niečo iné cítia a zažívajú. Na poslednej dvojstránke nájdete v obláčikoch rozhádzaný zoznam pocitov, o ktorých sa môžete so svojimi deťmi rozprávať. Určite vymyslíte kopec vlastných situácií, ktoré aj vaši medvedíci už raz zažili. Knižka Agaty Królak je skvelou výchovnou pomôckou.

Bozk pre Malého Macka (sk)

Malého Macka sme si zamilovali. Jeho príbehy sú výborným čítaním pre mrňúsov aj ako samostatné čítanie pre čitateľov začiatočníkov.
Autorkou série detských kníh o malom medvedíkovi, ktorých sa predalo viac ako 6 miliónov kópií po celom svete, je Else Holmelund Minarik (1920 – 2012). Tento klasický príbeh (napísaný v roku 1968) je príťažlivý a milovaný detskými čitateľmi dnes ako aj vtedy. Bozk pre Malého Macka je ďalšie pokračovanie dobrodružstiev a príbehov Malého Macka. Malý Macko tentokrát urobí a pošle svojej babičke obrázok. Babička mu chce poďakovať bozkom, ktorý pošle po zvieratkách. Dáva ho sliepke, ktorá ho dáva žabke, ktorá ho dáva mačke. Jeden bozk dokonca vedie k nečakanému manželstvu. Else Holmelund Minarik a Maurice Sendak, tvorcovia prvej knihy malých medveďov pre začínajúcich čitateľov, tu opäť spájajú svoje mimoriadne talenty v príjemnom príbehu plnom tepla a smiechu.

Jedno přání (cz)

Táto vás určite chytí za srdce. Báseň o svete okolo nás, alebo tom, ktorý si môžeme vysnívať? Niekedy sú to vlastne tie isté veci.
Dívej se. Představuj si. Sni. Svět kolem tebe je plný splněných přání. Stačí se jen rozhlédnout. Půvabná kniha z pera Niny Ladenové s kouzelnými ilustracemi Melissy Castrillónové je jako stvořená ke čtení na dobrou noc. Přitul se k tomu, koho máš rád, a nauč se vnímat krásu a radost v každém okamžiku.


Klub přátel hub (cz)

Pre nadšených hubárov a ich rodičov. Hor sa do lesa. Možno ešte nejaké nájdete… Ale asi nebudú takto roztomilé.
Podívejte se houbám pod klobouk! „Jmenuju se Élise a líbí se mi všechno, co je trochu zvláštní. Proto taky ráda kreslím houby. Chodím se svými dcerami na výpravy do lesa, kde je spolu hledáme a zkoumáme. A teď se můžete na jednu takovou expedici vydat s námi. Ukážu vám, že to jsou naprosto fascinující stvoření! Ani rostliny, ani živočichové: žijí ve své vlastní říši čítající miliony druhů nejrůznějších tvarů, barev, velikostí, vůní a pachů. Přidejte se k nám do klubu přátel hub!“ V tomto malém mykologickém pojednání nás kanadská výtvarnice Élise Gravelová zve na společnou procházku po lese, abychom s ní objevili ty nejkrásnější, nejpodivnější, nejvzácnější i nejlegračnější druhy hub. Ale nenechte se zmást, tahle knížka není atlas (důkaz: houby jsou v ní nakreslené s očima, a dokonce mluví). Élise je houbová fanynka. Houby prostě miluje a nadchne pro ně i vaše děti.

Malý atlas vtákov (sk)

Prekvapivo pekná kniha. Trochu encyklopédia a trochu príbeh autorov a ich dcérky. Krásne ilustrovaná.
Ako rozlíšiť konôpku od penice, keď obe vyzerajú ako vrabec? A čo je to za uličníka, ktorý celú noc vyspevuje pod oknom a nedá nám spať? Umeniu rozpoznávať vtáky sa treba učiť už odmalička, kým naša myseľ ešte nie je zahltená všemožnými zbytočnosťami. Nádherný atlas pre deti od Evy a Pawła Pawlakovcov je na to ako stvorený a malí zvedavci s ním zažijú neopakovateľné dobrodružstvo!

O Snožroutkovi (cz)

Malá rozprávka pre deti od 4 rokov od známeho autora Nekonečného príbehu.
Které dítě by se někdy nebálo jít spát a nemělo strach z příšer, které číhají ve snech? Je tomu tak i s malou princeznou Dřímalkou v příběhu „O Snožroutkovi“ od Michaela Endeho. Dřímalku, dcerušku krále Ospálkova, trápí zlé sny, a proto večer nechce do postele. Když už si s tím neví rady ani největší mudrci z celé země, začne sám pan král pátrat po celém světě po nějakém léku, který by princezničce pomohl. Nakonec najde Snožroutka, který všechny zlé sny jednoduše zbaští.

od 5 rokov

Hilda a král hory (cz)

Dlho, predlho sme doma čakali na pokračovanie tohto neuveriteľného komiksu. Hildu musíte milovať.
Dobrodruzi, dobrodružkyně, dobrodružčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá. Mohl by to totiž ve skutečnosti být troll nebo starý obr… Budiž vám varováním i nový příběh s Hildou, kterou jsme opustili v momentě, kdy sama přestala být člověkem. Netroufáme si prozrazovat víc než to, že vás čeká magické dobrodružství, které ovlivní budoucnost celého města Trolberg. V dalších rolích vystupují Hildina maminka, liškoloušek Větvík nebo velitel hlídky, která chrání město před trolly. Přestože je přirovnávána k Muminkům nebo filmům Hajaa Mijazakiho, je Hilda dokonale svá. Nejprve uchvátila čtenářky a čtenáře komiksů a poté vznikly úspěšný animovaný seriál od Netflixu i samostatná knižní série. Dlouho očekávaný díl vychází česky v čase anglické premiéry.

Sofia a Tekvičky idú do školy (sk)

Pokračovanie obľúbenej knihy Sofia a Tekvička (našťastie Verbárium vydalo aj dotlač tejto prvej časti). Zamilujete sa.
Hoci Sofii sa veľmi nechce, jedného dňa predsa len musí ísť do školy. Má obavy, aké to tam bude. Našťastie, môže si so sebou zobrať svojich kamarátov – tekvičky Bibi a Bruna. Väčšina detí však nechápe, ako sa s nimi môže hrať. Ani ona tak nestojí o ich priateľstvo. Je tam však jeden chlapček, ktorý jej nedá pokoj ani na chvíľku. Filip chce stále sedieť vedľa nej. Dýcha jej cez plece, keď kreslí. Chce sa s ňou skamarátiť, ona ale nemá záujem. Uvedomuje si však, že tekvičky tu nebudú navždy. Možno by nebolo zlé mať aj ďalšieho priateľa

Vynálezkyne a ich vynálezy (sk)

Kto hovorí, že ženy nikdy nič užitočné nevymysleli? Iste, mali to tažké, ale nedali sa zastaviť. Táto novinka vám ukáže pár príkladov.
Zamysleli ste sa niekedy nad predmetmi, strojmi či kusmi nábytku, ktoré sú všade okolo vás? Každú vec musel ktosi vymyslieť. A mnohé z nich navrhli ženy – dievčatá, ktoré, podobne ako vy, chceli zlepšiť svet. Nedá sa hovoriť o všetkých vynálezoch a vynálezkyniach, ale v tejto knihe nájdeš pekný a zábavný výber. Tak poď bližšie a nechaj sa inšpirovať svetom pokroku! Vieme dosť veľa o všeličom, čo vynašli muži. Teraz je čas spoznať aj niektoré vynálezkyne!

Za dobrotami sveta s kuchárom Adamom (sk, cz)

Ďalšie z rozkladacích obrázkových kníh z dielne B4U Publishing. Ich encyklopédie sú skvelé pre menšie decká.
Variť, pražiť, miešať, piecť a ochutnávať, to mám veľmi rád, vraví si malý kuchárik Adam, keď vyráža na cestu, aby objavil tú najzaujímavejšiu chuť sveta. Chce sa toho veľa naučiť, pretože raz si otvorí svetoznámu reštauráciu a získa množstvo medailí. A aj michelinskú hviezdičku! Adam práve opustil Európu a mieri ďalej do sveta. Tak na čo čakáte? Nalaďte si brušká na všetky jedlá sveta a ponáhľajte sa za ním! Možno ho na stránkach tejto knihy pre všetky maškrtné jazýčky dobehnete.

V škole sú vši! (sk, cz)

Ako matka školopovinného dieťaťa si toto tu odložím. Chápete… Ale vyzerá to na riadnu srandu.
Na začiatku školského roka sa všetci po prázdninách šťastne stretávame so svojimi kamarátmi. V škole sú však aj nejakí nevítaní hostia. Stálice vlasovej pokrývky mladších žiakov obávané vši! Rodičia, presvedčte sa o tom, že vši nie sú krvilačné parazity, ale že sú v škole z jediného prostého dôvodu: Aby sa niečo naučili! Všetkým sa rovnako ako deťom bude hodiť vedieť čítať (kvôli etiketám na šampónoch) a počítať (Viete, koľko má priemerná voš príbuzných? Neúrekom!). Tie pokročilejšie sa na vyšších stupňoch dozvedia niečo o anatómii vlasu. Rok utečie ako voda a sú tu zase prázdniny. Nezúfajte, deti, vošky pôjdu na tábor s vami! Táto vtipná knižka o všiach pre všetkých je plná bláznivých celostránkových ilustrácií a pobaví deti i dospelých.

Flórin prírodný ateliér (sk)

Ak s deťmi radi tvoríte, ale snažíte sa žiť ekologicky, táto kniha plná nápadov sa vám bude hodiť. Ukáže vám, že k vyrobeniu krásnych vecí nepotrebujete horu plastu, trblietok ani tavné lepidlo.
Zbieraj, maľuj, tvor a zabávaj sa s Flórou! Jedinečná kniha plná inšpirácií pre deti a dospelých s názornými obrázkami a jednoduchými návodmi, ktorá vo vás prebudí chuť tvoriť. Pútavé a originálne práce z prírodných materiálov na spoločné chvíle. Všade na zemi lezia šišky, kamene, listy a semienka. Môžes z nich vyrobiť veľa zaujímavých vecí. Potrebuješ na to iba papier, lepidlo, farbu a fantáziu. Listy môžeš premeniť na strašidlá, ryby a vtáky, šišky na veselých psíkov a obal z gaštanu na milých ježkov alebo lienky. V tejto knižke sa dozvieš, čo Flóra vytvorila z vecí, ktoré našla.

Horká & Stopa 1 – Případy šité horkou jehlou (cz)

Detektívny príbeh pre začínajúcich čitateľov. Veľa obrázkov, textu tak akurát, ale s napätím! Odkladám pre slečnu pampúchatú.
Potrhlé detektivní pátrání začíná!“ Sára Horká a její nejlepší psí kamarádka Stopa – to je detektivní kancelář Horká & Stopa! Netradiční detektivní duo spolehlivě vypátrá zločin i tam, kde po něm není ani stopy. Haf!Táta to motá (cz)

A niečo aj pre mierne pokročilých čitateľov. Som zvedavá.
Kdo rozmotá zamotané klubíčko pohádek?“ Možná že už znáte tetu Bětu, která plete svetry, čepice, rukavice a šály. Nejradši ze všeho však vypráví Šárce a Vašíkovi popletené pohádky. A co jich už bylo! Tentokrát teta Běta nemá čas. Pohádky před spaním bude povídat tatínek. Ale ouha! Děti nestačí kulit oči. Vždyť tatínek je vypráví úplně stejně jako teta. Ten táta to motá!Medvídek Vilda se nenudí (cz)

Keďže kniha kombinuje bohaté ilustrácie s textom, kľudne na predčítanie aj deťom od 4 rokov.
Medvídek Vilda si užívá každý den. Poznávejte svět společně s ním! Medvídek Vilda bydlí v dřevěné chaloupce se zahrádkou. Kdo Vildu zná, ví, že je to šikula, rozumbrada i popleta, který má stále něco na práci. Zvědavýma dětskýma očima objevuje svět, dokáže se radovat z maličkostí a nikdy se nenudí. V létě sbírá maliny, na podzim hrabe listí a při tom stihne zažít spoustu dobrodružství. Příhody medvídka Vildy provázejí čtenáře přírodou od jara do zimy a přinášejí laskavé zastavení v dnešní uspěchané době. Knížka je bohatě ilustrovaná dokreslovanými fotografiemi. Kromě textu obsahuje také komiksové příběhy s jednoduchými úkoly.

Tajemný kufr pana Benjamina (cz)

Príbeh o nemeckom filozofovi, ktorý neskončí šťastne. Neviem, ako si s tým autorka poradila, ale rozhodne stojí za prezretie.
Nejdůležitější příběh, který si mladý čtenář může přečíst.“ Pan Benjamin je filozof, který přišel na spoustu neobyčejných myšlenek. Ale jednoho dne byl donucen uprchnout ze svého domova a na svoji cestu si vzal těžký kufr. Nikdo neví, co v něm je… Každý čtenář, malý i velký, bude žasnout nad unikátním výtvarným zpracováním knížky od autorky Pei-Yu Changové, které doprovází nadčasově zpracovaný příběh o dramatickém osudu několika lidí, jejichž životy by neměly zůstat zapomenuty. Podle pravdivého příběhu o Walteru Benjaminovi.

od 8 rokov

Malý samuraj (sk)

Och, krásne veci vydáva Monokel. Toto je jedna z ich nádherných noviniek.
Nechže máme dieťatko, aj keď bude maličké. Budeme ho ľúbiť, malé, malé, maličké. Nechže máme dieťatko, aj keď bude maličké. Tradičná japonská rozprávka o hrdinovi, ktorý je malý vzrastom, ale veľký svojimi činmi, môže niekomu pripomínať nášho Palčeka. Keď sa totiž roľníkovi a jeho žene narodilo vytúžené dieťa, nebolo väčšie ako ľudský palec. Statočný chlapec pomáhal rodičom pri práci na poli a tí sa mu zase oplácali láskou a vďakou. Keď však dovŕšil pätnásť rokov a zistil, že nenarastie ani o piaď, rozhodol sa opustiť rodičovský dom a hľadať svoje miesto vo svete – vyzbrojený ryžovou miskou namiesto helmy a ihlou namiesto meča.

Hora (cz)

Táto sa nedá úplne presne zaradiť. Môže ju čítať dieťa, aj dospelý. Autor bol ocenený prestížnou cenou na Medzinárodnom festivale detskej knihy v Boloni.
Úplně všední cesta, kterou řidič kamionu určitě jel už mnohokrát za život… Nepředpokládané okolnosti ho však přinutí zastavit v půli cesty a ponořit se do lesa. Po chvíli bloudění… Co se to vlastně stalo? Hora se otevírá, les je hluboký, nebe je nekonečné, svět se proměnil a řidič bloudí a hledá cestu… Nebo hledá toho, kým byl kdysi, když vystoupil ze svého kamionu? Nebo naopak našel někoho, kým skutečně byl, než se stal dospělým? Vnořte se do magických malovaných krajin jednoho z nejnadanějších španělských ilustrátorů, který ve svých knihách jako by přivolával dávno ztracené, zapomenuté obrazy našich vnitřních světů.


SuperŽENY (sk)

Prvá z kníh o významných ženách na Slovensku aj v Česku. Nenechajte si ujsť, pretože najlepšie sa motivuje životmi ľudí z našich vlastných dejín.
V našich dejinách bolo mnoho výnimočných žien, ktoré urobili niečo naozaj významné. No časom ich mená akoby zapadli prachom. Kniha ponúka 50 príbehov odvážnych a akčných žien, ktoré sa nebáli kráčať svojou vlastnou cestou. Približuje ženy z rozmanitých oblastí spoločenského, vedeckého a kultúrneho života. Žili v rôznych obdobiach, pochádzali z rozličných spoločenských vrstiev a venovali sa rozmanitých činnostiam. A všetky urobili niečo veľké, čo ovplyvnilo život iných ľudí alebo celej spoločnosti. Od príbehu sv. Alžbety zo začiatku 13. storočia precestujete so superŽENAMI dejinami až po príbeh misionárky Veroniky Ráckovej, ktorá zahynula v roku 2016 v Južnom Sudáne.
Spoznáte Žofiu Bošňákovú, ktorá sa po smrti stala veľmi slávna, primášku Pannu Cinkovú, ženské aktivistky Annu Pivkovú aj Elenu Šoltésovú, pestovateľku ruží Máriu Henrietu Chotekovú, maliarky Želmíru Duchajovú Švehlovú a Ester Šimerovú Martinčekovú. Zoznámite sa s „našimi prvými“ – lekárkou Máriou Bellovou, farárkou Darinou Bancíkovou, botaničkou Izabelou Textorisovou a inými priekopníčkami. Nevynechali sme ani superŽENY ako Mária Terézia, Anička Jurkovičová, Božena Slančíková či Terézia Vansová. Každý príbeh dopĺňa ilustrácia mladej výtvarníčky Zuzany Bartovej.

Atlas radov živočíchov (sk, cz)

Výborná pomôcka do škôl a pre nádejné vedkyne či biológov. Informačne bohatý a krásne ilustrovaný. Ilustrácie nakreslila Kelsey Oseid, autorka knihy Veľryby (pozri nižšie).
Čo má spoločné tuleň s leopardom? A čo útloň s gorilou alebo páv s morkou? Atlas radov živočíchov vysvetľuje pútavým textom a detailnými ilustráciami, čo majú spoločné druhy klasifikované v jednotlivých radoch. Objavte čaro tejto knihy, ktorá očarujúcim spôsobom približuje svet živočíšnej ríše.

Já a svět – Zábavná infografika pro děti (cz)

Niečo pre decká, ktoré milujú čísla a veci pekne prehľadne uložené v tabuľkách a grafoch. Teda aj pre nás.
Ahoj! Jmenuji se Eliška a bydlím s rodiči a bráchou Jakubem. Ráda si hraju s kamarády, sportuju a jezdím na výlety. Ale samozřejmě musím taky chodit do školy a dělat domácí úkoly… I z obyčejného příběhu se toho můžete hodně dozvědět. Eliška vypráví o svém životě v České republice, její povídání ale doplňují také barevné a názorné infografiky. Díky nim se malí čtenáři dozví, jak žijí děti jinde na světě, a budou se s nimi moci srovnat. Zároveň se nenásilnou, hravou formou naučí číst grafy a diagramy.

niečo pre starších

Veľryby: ilustrovaný sprievodca (sk)

Prenádherne ilustrovaná kniha, ktorá vám o živote veľrýb povie úplne všetko. Odporúčam pre staršie deti aj dospelých.
Veľryby, delfíny a sviňuchy patria medzi najpozoruhodnejšie zvieratá na svete a ľudskú predstavivosť pútajú už celé stáročia. Nádherne ilustrovaný sprievodca prináša základné, ale aj najzaujímavejšie fakty o týchto obľúbených živočíchoch – od ich záhadnej evolúcie zo suchozemských cicavcov na morské až po stavbu ich tiel, zvláštne schopnosti, biotopy a veľa ďalších zaujímavostí. Venuje sa aj špeciálnym vzťahom medzi veľrybami a človekom, ich situácii v dnešnom svete a možnostiam, ako zabezpečiť prežitie týchto nádherných tvorov aj do budúcnosti.

William & Meriwether 2 – Neočekávaný robotí exodus (cz)

Pokračovanie výborného príbehu o expedícii dvoch robotov v mierne postapokalyptickom svete. Dobrodružstvo a humor mu nechýba. A dozviete sa, že aj roboti majú srdce.
Cestovatelé William a Meriwether se vracejí domů z expedice, ze které přinášejí podivuhodné objevy. Místo slávy je ale čeká nepříjemné překvapení. Na jejich výpravu se zapomnělo. Zmizela dokonce laboratoř i vědci. Průzkumníky čeká útěk před recyklací, během něhož nacházejí nečekané odpovědi. Poskládají si nápovědy o tom, co se stalo městu a kdo byli lidé? A hlavně – najde Meriwether nový klobouk? Druhý díl robotího putování se věnuje ekologii a druhům smutku. Komiksově pojatá kniha nezapomíná ani na dobrodružství a humor.

10 odvážných expedic (sk, cz)

Neil Armstrong stanul jako první člověk na Měsíci. Ellen MacArthurová obeplula bez cizí pomoci celou zeměkouli. A nikdo nesestoupal tak hluboko pod zem jako Gennadij Samochin. Co v těchto lidech vyvolává touhu objevovat místa, kam se dosud nikdo neodvážil, a riskovat svůj život i zdraví? 10 odvážných expedic tě seznámí s objeviteli moderní doby, kteří změřili síly s přírodou i s neznámem. Někteří se domů nevrátili, jiní přepsali historii.


Everest (cz)

Knihy pre deti z Labyrintu stoja za to.
Každý rok se stovky lidí ve stopách Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaye odváží vystoupit na Mount Everest, aby navštívili nejvyšší místo Země. Hora toho ovšem nabízí mnohem více než příběhy statečných horolezců. Prostřednictvím této knihy se můžeme vydat zpátky v čase až k jejím dávným počátkům, dozvědět se o zvířatech a rostlinách žijících na této hoře nebo poodhalit mýty a legendy týkající se vznešené Sagarmáthy, Bohyně nebes. Tato nádherná naučná obrázková kniha o nejvyšší hoře světa nezklame žádného zvídavého čtenáře od 8 do 88 let.

Príbeh života (sk, cz)

Sledovať vývoj života na Zemi počas uplynulých miliónov rokov – od nepatrných jednobunkových organizmov v prekambrických moriach cez obrovské dinosaury až po cicavce a Homo sapiens – je fascinujúci zážitok. Kniha je prehliadkou toho, ako vedci dokážu z objavených fosílií a stôp zrekonštruovať podobu vyhynutých živočíchov.
Jan Sovák, autor textu aj ilustrácií, sa preslávil rekonštrukciami stoviek druhov prehistorických foriem života, ktoré tvorí pod vedením paleontológov z celého sveta. Považuje sa za jedného z najlepších maliarov, ktorí sa venujú tematike praveku. Ilustroval vyše 300 kníh vydaných v 15 jazykoch, bol ilustrátorom Crichtonovho románu Jurský park, podľa ktorého bol nakrútený úspešný film. S Donom Lessemom, vedeckým poradcom tohto filmu, potom spoločne vydali niekoľko kníh. Ponorte sa do príbehu života a nechajte sa unášať dramatickosťou jeho evolučných premien.

Mestské legendy (sk, cz)

Ak sa ešte nebojíte, možno sa začnete…
Možno si myslíte, že mestá sú vlastne dosť nudné – jediné, na čo tu môžete naraziť, sú uhundraní a neustále sa náhliaci spoluobčania, nič viac. Hľadať v nich nejaké tajomné a hrôzostrašné príbehy? Kdeže! Ak patríte k ľuďom s rovnakým názorom, veľmi sa mýlite. Kniha Mestské legendy vás zavedie do tmavých zákutí miest a priamo pred vašimi očami doslova zosnuje sieť tých najznámejších, ale aj menej známych mestských legiend. Radíme vám: ak vám je život milý, nenastupuje do podivnej čiernej volgy či do polnočného autobusu… A smrtiaci hotelový ventilátor? Ani ten vás po prečítaní tejto knižky už neprekvapí. Ak sa teda nebojíte, vydajte sa po stopách novodobých povestí a mýtov…Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.