Skandar a zloděj jednorožců

Skandar a zloděj jednorožců

Kniha, ktorá sa parádne hrá so zažitým stereotypom jednorožcov. A. F. Steadmanová vytvorila fantastický svet, ktorý vie prekvapiť. Strhne vás poriadnou akciou aj nečakanými odhaleniami. Až tak, že si ani nevšimnete tých pár drobných nedostatkov.

Ak vám pri slove jednorožec naskočí v hlave dúha a trblietky, rozhodne potrebujete čítať túto knihu. Jednorožce v Skandrovom svete sú síce magické, ale o to viac krvilačné, divoké a hlavne nesmrteľné príšery. Raz za rok sa na pevnine (rozumej Anglicko) zo všetkých 13ročných detí vyberá niekoľko vyvolených, ktorí cestujú na Ostrov (rozumej malý ostrovček medzi Anglickom a Írskom). Tam sa učia trénovať svojich jednorožcov v škole pre jazdcov. Na konci štúdia môžu zápasiť v súťaži Pohár chaosu a stať sa vodcami. Každý rok túto fantastickú a neľútostnú bitku napäto sleduje celá pevnina.

Keď píšem, že sú jednorožce kruté a divoké, myslím to vážne. Občas ma to dosť šokovalo. Možno som si odvykla čítať podobné veci v literatúre pre decká od 9 rokov. Ale skôr to bolo tým, že mám jednorožcov zaškatuľkovaných ako noblesné stvorenia (ako z filmu Posledný jednorožec). Tu sú to skutočné šelmy, ktoré sa živia mäsom. Akýmkoľvek. Ak by to boli gepardy, nemrkla by som ani okom. Kľudne si ich ako gepardy predstavte. Jediná vec, ktorá jazdcov chráni, je čarovné puto so svojim jednorožcom. Obaja by za seba bez váhania položili život.

Tu máte ako príklad jednu malú scénku z knihy. Ráno sa štvorica hrdinov zobudí do zasneženého dňa. Ich mladé jednorožce sneh nikdy nevideli. Skandar s priateľmi sa bláznia ako ktorékoľvek iné decká. Jednorožce tiež predvázdajú zábavné kúsky. Keď sa všetci poriadne vyšantia, musia pokračovať v cvičení. A náladu im pokazí aj jednorožec, ktorý sa zakusne do zablúdeného zajačika. Zlupne ho ako malinu. Sneh ružový od krvi tiež už rozpačité decká moc nebaví.

Táto naturálna „krutosť“ ma ale bavila. Aby som vás neodradila, autorka ju sem tam pripomenie, ale zbytočne sa v nej nevyžíva. (Znova: predstavte si ich ako gepardov.) Je to natoľko iné než väčšina kníh, ktoré som čítala, že ma svet ľahko pohltil.

Páčil sa mi aj popis prežívania hrdinov a najmä zložité rodinné vzťahy. Skandar má náročný život. Otec je bez práce a od smrti Skandrovej matky sa nevie dostať z depresie. O rok staršia sestra Kenna sa ťažko vyrovnáva z neúspechu v skúške. Jeho nový priatelia na ostrove tiež majú svoju vlastnú emočnú batožinu. Postavy a ich prežívanie sú komplexné a realistické. Vyrovnávanie sa s problémami je zdravo otvorené a bez predsudkov (teda medzi našimi hrdinami). Tak sa každému dostane potrebná pomoc. Zázračný svet vskutku.

Čo ma nebavilo, boli dejové skratky a náhody, ktorými sa posúvanie príbehu riešilo až príliš často. Aj s prihliadnutím na to, že ide o prvú časť série, mohlo sa tu diať menej vecí naraz. Zbesilé tempo a kopa informácií o fungovaní tohto zázračného sveta vám takmer nedáva priestor zamyslieť sa nad logikou príbehu. To však nutne nebráni parádnemu čitateľskému zážitku.

O nelogickom správaní dospelých ani nehovorím. To je ale typická vlastnosť kníh pre túto vekovú kategóriu. Decká sú vždy tie, ktoré zachraňujú svet. Ako dospeláčku ma to vždy mrzí, ale dcéra je nadšená. Takže dobre.

Celkovo je to výborné čítanie pre čitateľov od 9 rokov. Všetko to napätie a zvláštny svet vás vie výborne strhnúť. Naturálnosť divokých zvierat vyvažujú úprimné vzťahy a priateľstvo. Záporák je tajomný, odhalenia šokujúce. Verím tomu, že cieľovku to bude baviť veľmi.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Host.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Skandar a zloděj jednorožců
Text: A. F. Steadmanová
Preklad: Daniela Orlando
Vydal: Host, 2022
Strán: 336
ISBN: 9788027507436
HODNOTENIE   7/10 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.