Škola dobra a zla

Škola dobra a zla

Najhoršie napísaná kniha, ktorej bez váhania dávam na Goodreads takmer 4 hviezdičky. Áno, čítala som to len preto, aby som si mohla pozrieť film. Teraz som teda zvedavá, čo z príbehu vytrieskajú a čo (dúfam) neprejde netflixovým sitom.

Okej… váhala som. Výborný nápad tento svet. Príbeh sa neuveriteľne zamotával, robil otočky o 180 stupňov a do posledných strán som netušila, ako to celé dopadne. Dej vás jednoducho strhne a nepustí.

Na druhú stranu, zvraty sú často absurdné, postavy aj samotný dej sa menia podľa toho, ako sa to autorovi hodí bez akejkoľvek logiky. Niektoré scény sú tak zle popísané, že ani pri opakovanom čítaní som nepochopila, čo sa tam fyzicky deje.
Často som netušila, či si autor robí z čitateľov srandu alebo to myslí vážne. Občas to pôsobilo ako paródia na YA fantasy žáner. Miestami to vyzeralo len ako séria skečov s množstvom kopancov a predpubertálneho nechutného humoru pozliepaná do chabého celku.

Svet, v ktorom sa príbeh odohráva, je totálne povrchný, čierno-biely a sexistický. Zámerne, samozrejme. Búranie stereotypov je pointa celého príbehu. Akurát sa to autorovi podľa mňa nedarí. Aj to narúšanie je totiž smiešne povrchné… No, uvidíme v pokračovaní. Lebo toto si určite niekedy ešte dám.

Kniha má neskutočných 400 strán a skoro 10 rokov od prvého vydania je stále populárna. To len potvrdzuje moju teóriu, že najvášnivejšími čitateľmi sú teenagerky. Málo dospelých má chuť a odvahu čítať príbeh, ktorý by sa dal bez problémov napísať s polovičným rozsahom.
Kniha je teda určená deckám okolo 10 – 16 rokov. Štýl humoru zrejme ocenia mladší čitatelia a čitateľky. Hoci sa všetko točí okolo lásky, ostáva pri vrhaní pohľadov, omdlievaní a plánovaní kto s kým pôjde na ples. Zato kopancami, pohlavkami a pomerne krutými žartíkmi sa nešetrí.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Škola dobra a zla
Text: Soman Chainani
Ilustrácie: Iacopo Bruno
Preklad: Magdaléna Stárková
Vydal: CooBoo, 2014
Strán: 56
ISBN: 9788075151025
HODNOTENIE   6.5/10 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.