Smradi (Epizóda 1)

Smradi (Epizóda 1)

Často sa spomína, že čítať knihy je dôležité. Deti (aj dospelí) si tak rozširujú slovnú zásobu, dozvedia sa veľa o svete (z náučných kníh) a učia sa empatii a pochopeniu druhých (z príbehov). Lenže občas sa stane, že pri všetkom tom učení sa zabúda na tú najdôležitejšiu vec. Čítanie kníh by mala byť predovšetkým zábava.

Iste, pampúcha momentálne bavia knihy o prírode. Preto ich hltá ako maliny. Ale verím, že raz sa ich jednoducho preje. Vtedy nezaškodí vedieť, že literatúra vie byť aj čisto zábavná. Bez nejakých „pridaných hodnôt“.

Presne taká je trebárs séria Smradi. Príbeh o pánovi Vlkovi, ktorý sa rozhodne založiť klub hrdinov, nemôže byť nuda. Hlavne ak Vlk bol doteraz skôr záporák a ďalšími členmi sú páni Žralok, Had a Piraňa. Vlk ich presvedčí, že si treba napraviť nelichotivú povesť. Ideálne nejakými dobrými skutkami. Tak sa aj zo zachraňovania mačky na strome môže stať dráma o ohrození života. Možno trošku klišé, ale výborne spracované. Napísať dobrý príbeh, ktorý je skutočne vtipný sa môže zdať ako tá najprimitívnejšia vec na svete. Ale je to veľmi ťažké. Austrálsky autor Aaron Blabey to však zvláda s prehľadom.

Verím, že vaše deti sa budú na príbehoch výborne baviť. Nájdete tu pár lacných vtípkov o prdení (ktoré rozosmejú stopoercente každé decko a môjho muža). Ale aj samotný príbeh a zvraty sú veľmi vtipné. Skrátka nefalšovaná zábava.

Vlastne kecám. V skutočnosti má kniha aj pridanú hodnotu. Je to totiž komiks, zakamuflovaný do knihy. Skvelé pre decká, ktoré bojujú s čítaním kníh. Smradov prečítate za pár desiatok minút (aj keď ste neskúsený čitateľ). Výborne sa pobavíte a ostane vo vás pocit hrdosti, že ste prečítali 140 strán! A to je presne to, čo vašim malým (ne)čitateľom pomôže zamilovať sa do kníh.

Kniha je teda výborná ako samostatné čítanie pre decká od 7 rokov. Nebudete ľutovať, že ste ju deťom ponúkli. Momentálne je na svete 9 častí. Prvé tri sú preložené do slovenčiny aj češtiny.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Smradi (Epizóda 1)
Text / Ilustrácie: Aaron Blabey
Preklad: Kristína Balalová
Vydal: Albatros, 2018
Strán: 144
ISBN: 9788056605578
HODNOTENIE   7/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.