Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat

Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat

Emilia Dziubaková je poľská ilustrátorka a autorka, ktorá je veľmi obľúbená aj u nás. Hlavne vďaka jej fantastickému Roku v lese. Táto novinka zo Stonožky je tiež o zvieratách. Teda o ich vzťahoch.

Ak budeme dobre poznať prírodu, pomôže to porozumieť aj nám samým. Možno práve preto sú veľmi obľúbené knihy o tom, ako zvieratá žijú a správajú sa. Minimálne u nás doma. Už sme si zamilovali Nečakané priateľstvá. S deťmi si môžete prečítať aj ako si zvieratá stavajú domčeky (Zvířecí architekti), ako spia (Jak zvířata spí), ako jedia (Jak zvířata jedí) a dokonca ako sa dorozumievajú (Proč řve lev na leva).

Asi uhádnete podľa názvu, že v knihe sa hovorí o vzťahoch medzi jednotlivými druhmi rastlín alebo zvierat. Rozprávačom je kocúr Homér, ktorému sa jedného dňa doma prestane páčiť. Preto sa rozhodne hľadať nových kamošov. Postupne zistí, že nie je priateľ ako priateľ. Niektorí spolupracujú radi (sasanka a klaun), iný o svojich „kamošoch“ ani netušia (kukučka a trsteniarik), niektorí bez seba nedokážu žiť (krava a baktérie).
Na záver kocúr zistí, že doma mu je najlepšie. A vy si s deťmi môžete vyplniť kvíz o tom, aký priatelia ste vy.

Mám rada ilustrácie Emilie Dziubiakovej. Sú jednoducho čarovné. Detailné kresby zvierat, ktoré sa držia reality a zároveň vyznievajú priateľsky a milo. Jej obrázky sú ale dosť tmavé. To nie je na škodu, keď ilustruje skryté zákutia lesa. Ale v tejto knihe mi nedostatok svetla prekážal. Naviac sú stránky zahltené pozadím s pomerne rušivými detailami. Chvíľku vám bude trvať, kým sa na stranách zorientujete.

Obsahovo je kniha skvelá pre decká od 5 rokov. Ponúka veľmi dobrý prehľad k téme a množstvo príkladov. S niektorými som sa v podobných knihách ešte nestretla. Jednotlivé zvieratá a druh ich interakcie je popísaný zrozumiteľne a jednoducho. Rozdelenie do jednotlivých kategórií „priateľstva“ je však trochu mätúce a nejasné.

Nezvyčajné priateľstvá sa vám budú páčiť ak máte radi Emiliu Dziubakovú, knihy o prírode alebo fascinujúce pikošky zo sveta zvierat. My si knihu s pampúchom čítame radi a opakovane.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).

Názov: Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat
Text / Ilustrácie: Emilia Dziubaková
Preklad: Ladislav Holiš
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 28
ISBN: 9788055167008
HODNOTENIE   7/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.