Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem)

Tu sme (poznámky k životu na planéte Zem)

Čo urobíte, ak ste maliar a autor detských kníh a narodí sa vám dieťa? Oliver Jeffers v tom mal jasno, napísal a nakreslil pre svojho syna knihu. Obrázkového sprievodcu a zároveň pozvánku pre život na Zemi.

Tu sme začína venovaním Jeffersovmu dvojmesačnému synovi. Toho aj v knihe oslovuje a ukazuje mu celý náš svet. Začne pekne zoširoka, slnečnou sústavou vo vesmíre, pokračuje popisom našej planéty. Pevniny, mora aj atmosféry. Potom popíše človeka, jeho základné potreby, rozmanitosť ľudí a ešte väčšiu rozmanitosť zvierat. Končí sľubom, že ak nebude niečo vedieť, stačí sa spýtať a on mu rád odpovie. Alebo veľa iných ľudí. Pretože na Zemi nikdy nie si sám.

Jeffersovi sa podarilo pretaviť lásku k vlastnému dieťaťu do lásky k celému svetu. Bez pátosu alebo naivity. Pomocou minimalistického textu a prenádherných ilustrácií. Odkaz je jednoznačný: na tejto úžasnej planéte si spolu s ďalšími miliardami ľudí. Váž si to a skús svoj čas využiť (aj) v prospech iných.

Vždy, keď knihu ukazujeme na prednáškach, dospeláci sú ňou fascinovaní. Každý v nej môže vidieť niečo iné. Ekologické cítenie, zodpovednosť za náš život na tejto planéte. Vieru v ľudí, potrebu pomáhať si navzájom. Fascináciu nad rozmanitosťou nielen prírody, ale aj samotných ľudí. V každom ale kniha zanechá pocit nádeje. Všetci totiž chceme, aby naše deti boli šťastné. Jeffersova Tu sme práve toto deťom (a vlastne hlavne rodičom) pomáha precítiť.

Knihou si budú veľmi radi listovať deti okolo 3 rokov. Ale ja ju odporúčam ako darček k narodeniu dieťaťa. Na oslavu príchodu nového človiečika sa hodí perfektne.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Tu sme – Poznámky k životu na planéte Zem 
Text / Ilustrácie: Oliver Jeffers
Preklad: Michal Zidor
Vydal: Stonožka, 2018
Strán: 48
ISBN: 9788055162829
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.