Prieskumník oceánu – Tajomstvá hlbín

Prieskumník oceánu – Tajomstvá hlbín

Aj keď nebývame pri mori, oceán je súčasťou nášho života. Viac ako polovica kyslíka v našej atmosfére pochádza priamo z oceánu. A naše každodenné správanie má na oceány vplyv. Preto sa chceme dozvedieť o živote v slaných vodách čo najviac.

Prieskumník oceánu vás upúta v prvom rade ilustráciami. Veru, v knihe je na čo pozerať. Ako autorky samé priznávajú, knihá má mať skôr charakter infografík. Veľkorysé rozloženie textu a obrázkov na stránke tomu zodpovedá. Podstatné je čisté a prehľadné zobrazenie. Na môj vkus občas trochu prázdne. Obrázky zvierat a rastlín sú síce graficky zjednodušené, ale dôležité detaily ostávajú. Informácií je tak akurát, aby sa pri čítaní 7ročné dieťa necítilo zahltené a zároveň aby 10ročného čitateľa text bavil.

Výborné je rozdelenie častí oceánu a jeho obyvateľov podľa hĺbky. Dozvedeli sme sa veľa o potravinových reťazcoch v oceáne, o živote v jednotlivých biotopoch aj kadejaké pikošky (trebárs o tom, ako klaun očkatý mení pohlavie alebo o „tehotnom“ samčekovi morského koníka). Ako som písala, textu nie je veľa, ale prináša pomerne zaujímavý a hlavne široký záber informácií.
Dnes už samozrejmosťou sú kapitoly o znečisťovaní a aktívnej ochrane oceánov.

Knihu odporúčam deťom od 7 do 13 rokov. Prečo knihu čítať? Ak vás zaujíma, že povrch Mesiaca je preskúmaný lepšie ako oceány na Zemi. Ak chcete vedieť, ktorá ryba je najväčia na svete (nie je to veľryba). Jednoducho, ak vás fascinuje príroda. Potom verím, že Prieskumník oceánu vás tiež nadchne.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Prieskumník oceánu 
Text: Sabrina Weiss
Ilustrácie: Giulia De Amicis
Preklad: Mariana Ferusová
Vydal: Grada, 2019
Strán: 72
ISBN: 9788080900113
HODNOTENIE   7/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.