Veľká kniha porovnaní

Veľká kniha porovnaní

Viete, že tenké črevo meria asi 7,3 metra? Hm, pekné číslo, ale aké je to asi dlhé? Predsa ako futbalová bránka! Kobra kráľovská má v sebe toľko jedu, že dokáže naraz zabiť 20 ľudí. Žralok trpasličí nie je väčší ako ceruzka. Slimák Achatina žravá je veľká ako topánka. Jeden banán dodá telu energiu na 10 minút tancovania.

Skoro každé dieťa má obdobia, keď s radosťou hltá rôzne informácie. Sú doslova posadnuté zbieraním faktov o svete. Čím neuveriteľnejšie, tým lepšie. Práve vtedy najradšej čítajú encyklopédie, knihy rekordov, ohromujúce omrvinky z odborných textov. Knihy ako Veľká kniha porovnaní budú milovať.

Veľká kniha porovnaní je kniha o číslach. Rozmeroch, hmotnostiach, dosiahnutých výškach, dĺžkach, hĺbkach, veku, vzdialenostiach,… Podaných tak, aby si ich deti vedeli lepšie predstaviť. Jeden klaun oranžový (presne ako Nemo) váži ako sedem papagájcov. Dĺžka veľrybieho „hovienka“ je ako tri autobusy. Ak sa jednotlivé čísla nedajú prirovnať, zobrazujú sa v „grafoch“ alebo stupniciach.  Napríklad, ktorý tvor vyskočí vyššie.

Kniha je zmes faktov z rôznych oblastí. Živočíchy, rastliny, ľudské stroje a stavby, vesmír. Takú knihu môže napísať jedine niekto ako Clive Gifford. Autor viac ako 170 kníh, náučných aj beletrie. Píše o vede, prírode, športe, skrátka o všetkom. A zdá sa, že to robí dobre. Na svojom webe tvrdí, že „sa špecializuje na písanie pútavého, kvalitného materiálu a hľadanie nových ciest, ako podať kľúčové informácie dostupnou a zábavnou formou„.
Veľká kniha porovnaní je naviac aj pekne ilustrovaná a graficky spracovaná. Takže vyhovuje aj čitateľom (alebo rodičom), ktorí si potrpia na určitú vizuálnu úroveň.

Túto letnú novinku z vydavateľstva Ikar si teda nenechajte ujsť, ak máte doma zvedavé dieťa. Naozaj je taká, o akú sa autor snaží. Možno to nie sú „kľúčové fakty“, ale celý tento hlad po informáciach je vlastne veľmi dôležitý. Učí deti spoznávať svet taký, aký je: nekonečne rôznorodý a fascinujúci.


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Veľká kniha porovnaní
Text: Clive Gifford
Ilustrácie: Paul Boston
Preklad: Matúš Hyžný, Mariana Hyžná
Vydal: Ikar, 2018
Strán: 96
ISBN: 9788055161518
HODNOTENIE  6/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★☆
extra    ☆


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.