Astrid Lindgrenová

Astrid Lindgrenová

Tiež milujete Pipi Dlhú Pančuchu, Emila z Lönnebergy, Ronju alebo deti z Bullerbynu? Aký život mala žena, ktorá všetky tieto krásne príbehy napísala? Ak sa chcete s deťmi dozvedieť o živote Astrid Lindgrenovej viac, je tu pre vás výborný životopis.

Kniha vás zoznámi zo životom tejto veľkej spisovateľky. Popisuje jej šťastné detstvo na statku v Näs, plné hier, slobody, lásky ale aj povinností. Plynule prechádza školskými rokmi, prácou v novinách, narodenie prvého syna, prácou a životom v Stockholme. Svoju prvú knihu pre deti – príbehy Pipi Dlhej pančuchy – vymyslela ako 34ročná. Často sú pripomenuté udalosti a ľudia, ktorý sa stali inšpiráciou pre jej knihy a hrdinov.

Text je výborne upravený pre malých čitateľov od 6 rokov. Nezamlčuje neľahké okolnosti, snaží sa ich popísať v čo najlepšom svetle. Mladá Astrid mala tajný vzťah so ženatým mužom a otehotnela. Musí sa sama presťahovať do Stockholmu a synčeka na tri roky zveriť opatrovateľke v Dánsku. V knihe je citlivo vysvetlené, že kedysi to nebolo také zvláštne ako sa to zdá dnes. Je zdôraznené, že malého Lasseho veľmi milovala a robila všetko, čo bolo v jej silách, aby s ním mohla byť. Celkovo táto pasáž (a aj iné) vyznieva veľmi pozitívne, bez odsudzovania ale aj bez zľahčovania nešťastia.
Text je popretkávaný skvelými myšlienkami a citátmi o knihách, detstve, výchove a ľudskosti. Táto úžasná žena nemala jednoduchý život. Dokázala ale svet vidieť v jeho kráse a dobrote. Práve to je cítiť aj z jej kníh. Dôkazom toho, že tento pohľad na svet majú aj mnohí iní, je fakt, že jej knihy sú stále čítané a milované.

Bonusom sú krásne ilustrácie. Nórska autorka Lisa Aisato má zvláštny štýl, ktorý pôsobí ako zvláštna zmes sna a skutočnosti. Jej obrázky Astrid Lindgrenovej vychádzajú z reálnych fotografií. V knihe sú ale nádherne rozprávkové.

Životopisné knihy pre mladšie deti sú na našom trhu skôr výnimka. Zatiaľ. Doma máme len ilustrovanú Dedo Gus a ja. Tento rok sme sa nechali uniesť minibiografiami z Príbehy na dobrú noc pre rebelky, alebo ich mužskou verziou Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční. Verím, že po úspechu týchto titulov sa k nám postupne dostanú aj ďalšie biografické knihy pre deti do 10 rokov. Rodičia totiž o ne majú záujem a deti zjavne bavia.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ella a Max.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Astrid Lindgrenová
Text: Agnes-Margrethe Bjorvandová
Preklad: Kateřina Krištůfková
Ilustrácie: Lisa Aisato
Vydal: Ella a Max, 2018
Strán: 112
ISBN: 9788088276142
HODNOTENIE  8/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★☆
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.