Zelené báje

Zelené báje

Na trhu je množstvo prekrásnych náučných kníh o prírode. Výbery faktov z rôznych oblastí nájdete pre všetky vekové kategórie. Ako protipól k tejto ponuke sa začali objavovať trošku iné pohľady na prírodu. Zahalené v rozprávkovej mágii a mýtoch sa deťom snažia ukázať, že príroda je mocná a treba sa k nej správať ohľaduplne. Jedným z takýchto kníh sú aj Zelené báje.

Zelené báje sú zbierka rozprávok od básnika a ekológa Petra Maděru. Možno ho poznáte ako autora kultového veršovaného atalsu húb Houbeles pictus. Každý z príbehov je zameraný na jeden problematický dopad ľudskej činnosti na prírodu. Nekontrolovaný výrub lesov a stromov, zbytočné používanie hnojív, vyhubenie jedného živočíšneho druhu alebo bezohľadná ťažba nerastov. V záverečnej Štedrý večer v Sudetech nájdete poctu silám vody a prírody ako takej, ale aj o potrebe človeka rozprávať príbehy.

Petr Maděra je predovšetkým básnik. Príbehy nemajú priamu dejovú linku. Naopak, často som netušila, kam ma množstvo odbočiek od hlavnej témy zavedie. Texty sú plné rôznych odkazov, múdrostí a poznatkov. Či už tých od našich starých rodičov, alebo novozískaných kvôli súčasnej situácii (fascinujúce je to, že v Číne sa ozaj pokúšali vyhubiť muchy, potkany, komáre a vrabce (!). V prípade vrabcov sa to vláde aj podarilo a paradoxne tým prispeli k hladomoru obyvateľov.)
Občas prevláda potreba odovzdať niečo – nejaké to poučenie, síce vždy účelové a dobre zakomponované v texte, alebo nejaký obraz – nad zrozumiteľnosťou príbehu. K niektorým pasážam som sa musela vracať. Hlavne v prvej poviedke Král stromů ma často rozčuľovali vety niektorých postáv, ktoré hlavný hrdina nechápal a autor nevysvetľoval. Kniha je tak určená primárne na spoločné čítanie a rozjímanie nad jednotlivými časťami. Čo je na druhej strane fajn, pretože takéto rozprávanie dobre padne aj dospelému čitateľovi. Vydavateľstvo Mazzel si to uvedomuje a knihu príhodne označuje ako „krásna literatura pro pomalé čtení“.

Nevšedné pre mňa bolo aj celkové ladenie bájí. Na rozdiel od klasických rozprávok tu nenájdete čisté delenie dobra a zla. Ľudia sa správajú umýselne aj neúmyslene zle, často ostávajú nepotrestaní a nepoučení, prípadne len veľmi vágne (obchodník, ktorý zničil celú horu, síce na čas stratí syna, ale po zázračnom obnovení hory a navrátení syna chce zvesela ťažiť znova). Kladní hrdinovia sa síce cez spletité nástrahy dostanú k dobrému koncu, ale bez patričného ocenenia ostatnými. Príroda je tu zastúpená rôznymi všemocnými duchmi alebo magickými bytosťami. Tie sú kruté a často im na ľuďoch pramálo záleží. Človek svojim nerozumným počínaním ich dokáže veľmi ľahko rozzúriť. Udobriť si ich je ale zložitejšie. Najsilnejší dojem z čítania ostáva ten, že príroda je náhderná a mocná. A samozrejme, že láska a priateľstvo dokážu prekonať a napraviť mnohé zlo.

Práve toto čarovné správanie prírody a záhadná mágia, ktorá nevysvetľuje ale len straší, mi často na podobných knihách vadí. Je veľmi ľahké skĺznuť do prehnanej presonifikácie javov. Svet okolo nás je ozaj zložitý a úprimne, bude fungovať aj bez ľudí. Magické myslenie je na jednej strane potrebné (presne ako maliar a básnik v knihe), ale je nebezpečné keď sa dostane zo sféry umenia (alebo raného detstva) do každodennej reality.
To však rozhodne nie je prípadom tejto knihy. Maděra sa nesnaží vysvetliť fungovanie sveta. Vytvoril novodobé rozprávky. Pri čítaní budete mať pocit, že sú vám povedomé a zároveň nádherne originálne a súčasné.

Ilustrácie Anety Opekarové sú výborným sprievodcom knihou. Jemne poetické aj rozprávkové a dokonca tajomné a zlovestné, keď treba. Z vydavateľstva máme aj zošity O Smolíčkovi a Medvědí chaloupka. V tých si jej obrázky užijete ešte viac. K rozprávkam sa podľa mňa krásne hodia.

Spletitosťou rozprávania aj obsahom je tak kniha vhodná pre decká až od 8 rokov. Ak si teda chcete užiť spoločne strávený večer nad rozprávkovou knihou, o ktorej sa ešte dlho budete rozprávať a nachádzať v nej nové a nové významy, sú Zelené báje práve pre vás.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Mazzel.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Zelené báje
Text: Petr Maděra
Ilustrácie: Aneta Opekarová
Vydal: Mazzel, 2018
Strán: 120
ISBN: 9788027046768
HODNOTENIE  8/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★☆
extra    ★

 

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.