Jeho královská maličkost

Jeho královská maličkost

Pozor! Pripravte sa na „děsivě pravdivý příběh“ o krutovláde strašného panovníka a o ťažko skúšanej (ale pritom stále rozkošnej) úbohej princezničke. Rok po nastolení hrozného režimu Jeho královskej Guľatosti je tu naša roztomilá princezná so strašnou pravdou, ako sa veci naozaj v kráľovskej Zemi majú.

Príbeh o vpáde mladšieho súrodenca do spokojného života malej rodiny ste už mohli počuť a čítať veľakrát. (Napríklad v knižočke Výmena.) Určite je ale máloktorý takto vtipný. Princezná Mariánka vám v ňom vlastnými slovami rozpovie, ako to vlastne bolo. To, že bola trošku rozmaznaná a samoľúba, vám bude jasné už z prvých viet (a obrázkov). Ako rozprávačka je ale fantastická.

Text skúsenej autorky Sally Lloyd-Jones je vynikajúci sám o sebe, ale o dve úrovne vyššie ho posúvajú ilustrácie Davida Robertsa. Ten sa nechal inšpirovať dizajnom šiat zo 70tych rokov a vybavil knihu krásnym vizuálom. Nezostalo len pri šatách a kostýmoch, vychutnať si môžete aj retro dizajn nábytku. Och, tie kachličky v kuchyni, ružová kúpeľňa (!!!), ratanové kreslo – trón.
Ilustrácie tiež výborne zdôrazňujú humor a iróniu v texte. Princeznička sa napríklad sťažuje, že si musela úplne sama pripraviť raňajky. Na obrázku ale vidíte maminu ruku, ako jej podáva tanier s vajíčkami a fazuľkou. Na stole je aj karta pre malého oslávenca, zjavne nakreslená Mariánkou. Takže ani s tou nenávisťou to nebude až také horúce, akoby sa mohlo zdať.
Všimnú si to aj malý čitatelia (alebo na to rovno upozornite) a pobaví ich to rovnako ako vás. Perfektný príklad fenoménu „nespoľahlivého rozprávača“ v knihe pre predškolákov. A tiež môžno prvé zoznámenie s iróniou ako takou.
(Nezabúdajte ale, že akokoľvek rozmaznaná princezná je, v texte aj jej obrázkoch sú zachytené jej skutočné pocity. Sú síce len dočasné – a každý rodič vie, že aj opakujúce sa – ale v tom momente sa tak naozaj cítila. Pocity detí nemôžeme ironizovať. Vtip v knihe spočíva v tom, že čitateľ vníma rozdiel medzi aktuálnymi pocitmi a reálnym prostredím. Vlastne vidí ten „veľký obraz“, ktorý aj nám dospelým často v zajatí silných emócií uniká.)

Všetko sa našťastie dobre skončí, princezná sa zľutuje nad svojim bračekom a zachráni narodenivú oslavu. Za to jej patrí nielen uznanie rodičov, ale aj Jeho kráľovskej Maličkosti. Ruka v ruke odchádzajú vyfarbovať omaľovánky.

Ak teda máte doma princezničku od 4 do 7 rokov, ktorá tiež zrazu trpí nedostatkom pozornosti, neváhajte. Ideálny darček k prvým narodeninám malého bračeka… teda darčekom pre princeznú, nie pre malého kráľa.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu 65. pole.

Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Jeho královská maličkost
Text: Sally Lloyd-Jonesová
Ilustrácie: David Roberts
Vydal: 65.pole, 2017
Strán: 48
ISBN: 9788087506905


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.