Výměna

Výměna

Mrňátko má nový zub a preto sme vytiahli veselú knihu Jan Ormerodovej Výměna. Je o žiarlivosti, uslintaných mladších súrodencoch a o tom pravom orechovom.

Jan Ormerodová je pôvodom austrálska ilustrátorka a autorka mnohých detských kníh. Už jej prvá kniha Sunshine (1981) získala niekoľko ocenení. V Británii je veľmi obľúbená, ale v češtine/slovenčine je Výměna prvou jej knihou.

Malá Karolínka Krokodílová nie je nadšená zo svojho malého bračeka. Nie je s ním žiadna zábava, slintá a je to smraďoch. A hlavne, zaberá všetko miesto maminke na kolenách. Čo tak skúsiť ho vymeniť za niečo lepšie? V obchode Máme mimi určite budú mať to pravé orechové.
Karolínka nakoniec samozrejme zistí, že braček sa nedá nahradiť, ale medzitým si spolu s ňou môžete užiť celkom fajn zábavu. Malé pandiatko, ktoré zje bambusovú stoličku, nezbedné tigrie dvojičky demolujúce hračkárstvo. Všetko podané vo vtipných ilustráciach ďalšieho Austrálčana Andrewa Joynera. Zvieracie osadenstvo mestečka pripomína trochu svet Richarda Scarryho. Obrázky sú oživené detailami, ktoré si všimnete až pri ďalších čítaniach (séria fotiek na stene, ponáhľajúci sa biely králik).
Knihy pre malé deti si spoločne čítajú rodičia s deťmi. Autorka sa preto podľa jej vlastných slov snaží tvoriť knihy, ktoré si užijú obe skupiny. Zdá sa, že Andrew Joyner sa tohto prístupu tiež držal.
Príbeh sa nesnaží moralizovať, nehodnotí, čo je vždy plus. Karolínka jednoducho žiarli, bábätká sa správajú ako bábätká, bez zbytočných komentárov o tom, čo je „správne“.  Jan Ormerodová má zjavne dar vnímať veci z detskej perspektívy.

Knihu v zošitovej mäkkej väzbe vydal minulý rok Triton. Momentálne si ju môžete kúpiť za pár korún, oplatí sa. Rada by som videla aj jej iné knihy (napríklad 101 Things to Do with a Baby), ale v angličtine sú hlavne tie staršie ťažko dostupné.

Ak sa vám zapáči, po čítaní si môžete stiahnuť obrázky na vymaľovanie priamo zo stránky ilustrátora: klik tu.

vymena_03  vymena_04  vymena_05  vymena_06  vymena_07  vymena_08

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Výměna
Text: Jan Ormerod
Ilustrácie: Andrew Joyner
Preklad: Lenka Němečková
Vydal: Triton, 2015
Strán: 36
ISBN: 9788073878665


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.