Lara a nebo

Lara a nebo

Och, čo sa mi dostalo do rúk! Náhľad na novú knihu, ktorú chystá naše obľúbené Slniečkovo. Už z ilustrácií Jany Kalixovej sa mi točila hlava, také sú krásne. A potom som si prečítala text, ktorý napísal Zbyňo Džadoň. Úžasná je. Teším sa keď vyjde a budem si ju môcť prezerať naživo.

Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý. Rudo Giveta, prezývaný aj Hlava, s neterou Larou sa vyberú „ku schodom nad dedinou s písmenom Ü“. Ale aj na takom výlete sa dá vidieť a zažiť veľa. Rozprávajú sa príbehy, vymyslené aj skoro pravdivé. Spievajú piesne. A keďže sa ide zimnou krajinou, spieva sa poriadne nahlas.

O čom sa môžu baviť dospelý strýko s päťročnou neterou cestou na kopec? O sliepkach, veterných mlynoch, cviklovej zmrzline… Ale aj o strachu. Z tmy, výšky, samoty. Ešte šťastie, že proti strachom sa dá bojovať aj pevným stisnutím ruky alebo pesničkou.

Lara, tvrdohlavé ukecané dievča a nemenej tvrdohlavý Rudo vás pozývajú na spoločný výlet. Určite sa nebudete nudiť. Lara je totiž veľmi zvedavá. Poznáte to predsa: kto je príliš zvedavý… vie všetko! Na niektoré Larine otázky možno neexistujú odpovede, ale všetky sa treba spýtať. A ak nevie odpovedať dospelý, zakričte otázku, ako Lara, nebu. Nie že by vám odpovedalo. Možno sa bude len tak mračiť a tváriť sa, že vás nepočuje.

Text je rozdelený na jednotlivé časti básňami. Môžete ich brať ako takú oddychovú vsuvku. Alebo ako ukážku toho, ako taká básnička vlastne vznikne. Z pár Lariných viet sa v Hlave roztáča kolotoč slov a melódií. A pieseň je na svete.

Neviem, čo doteraz robila Jana Kalixová, ale dúfam, že sa s jej ilustráciami budeme stretávať častejšie. Jej zimné krajinky sú kolážou všetkého, čo sa v príbehu deje. Vôbec nie sú studené, ale príjemne zasnené. Ako rozprávka. Jednoducho nádhera.

Od Zbyňa Džadoňa poznám už jeho CD Farby, ktoré medzi tými tanculienkami a tralalami pôsobí ako zjavenie. Páčilo sa mi veľmi.
Kniha je skvelá už samotná, ale som zvedavá na pesničky. Dúfam, že budú ako čerešnička na torte.2 thoughts on “Lara a nebo”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.