Bola raz jedna láska

Bola raz jedna láska

Už som to písala predtým, ale napíšem to ešte raz: vydavateľstvo Slniečkovo je zárukou kvality. Lenže ich náklad jednotlivých kníh je tak žalostne nízky, že ak zaváham, nemám. Preto vždy v kníhkupectvách hľadám typické textilné chrbty ich kníh. Aj minule som len vďaka tomu narazila na túto jedinečnú zbierku. Básní o láske.

Áno, o láske. Toto už nie je kniha na spoločné čítanie. Táto sa číta potichu. Možno na začiatku so zvedavosťou, maskovanou za trápne gúľanie očami. Lenže ha! Na každého raz príde máj. A zrazu to nie sú len prázdne slová. Zrazu tomu rozumie. Chcela som napísať „dieťa“, ale…

Páči sa mi, ako je zbierka zostavená. Na úvod je síce prvý príbeh lásky na svete, ale skutočne začína láskou v škôlke. Pokračuje v prvej triede a tým, kto je do koho. Postupne akoby sa pridávalo na veku čitateľov aj vážnosti básní. Nájdete tu pozvánku na rande, bozkávanie vo výťahu, vietor vo vlasoch a slniečko na pehách. O láske vo všetkých formách, ktoré môžu zaujať čitateľa od 8 do 13 rokov. Dokonca jedna aj o láske rodinnej, čo ma ako rodiča veľmi teší. Hovorím síce o vážnosti, ale väčšinou je v básničkách prítomná radosť, vtip a (ešte stále) trochu detská priamočiarosť.

Valentín Šefčík píše vtipne tam, kde patrí humor, ale aj vážne a poeticky, kde sa hovorí o citoch. Práve striedanie trochu smiešnych rýmovačiek a lyrických básní je na knihe skvelé. Texty sú hravé a veľmi ľahko sa čítajú.

Perfektnými ilustráciami knihu vybavil chameleón Ľuboslav Paľo. Toto je jedna z jeho prác, ktoré plne vyhovujú môjmu vkusu (na rozdiel od Hevierovej Veľké bum a malé bum).

Bola raz jedna láska je ozaj jedinečnou knihou na slovenskom trhu. Básní určených pre deti v tomto veku veľa nenájdete. A vlastne ani básní pre deti o láske. Preto, ak na túto knihu natrafíte v kníhkupectve alebo knižnici, skúste ju podstrčiť svojmu skoro-pubertiakovi. Možno mu to práve teraz príde vhod.

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Bola raz jedna láska
Text: Valentín Šefčík
Ilustrácie: Ľuboslav Paľo
Vydal: Slniečkovo, 2015
Strán: 60
ISBN: 9788089314300


1 thought on “Bola raz jedna láska”

  • Och ano, tato sa mi velmi, velmi pacila a uz sme si viackrat z nej citali.
    Slnieckovo je uzasne, klobuk dolu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.