Než jsi přišel na svět

Než jsi přišel na svět

Existuje mnoho príbehov o tom, ako sa rodí ľudská duša. Kniha Než jsi přišel na svět ponúka jeden z najkrajších, aké som zatiaľ čítala. Zabalený v krásnych poetických ilustráciách. Presne tak, ako si tajomné a mystické legendy predstavujem.

Ak ste si pri Ceste na svet vysvetlili s deťmi ako sa narodili, možno vás zaskočili otázkou, kde boli predtým ako sa ocitli v maminom brušku. (Aj o tom sa v Ceste na svet dočítate. Tá kniha je jednoducho úžasná.) Tu je už miesto na príbeh. Môžete si vybrať z veľkého množstva povestí, legiend, rozprávok… podľa toho, čomu veríte alebo čo sa vám páči.

Howard Schwartz je známy americký folklorista, ktorý napísal niekoľko kníh o židovskej mytológii. Mnohé získali aj veľa ocenení. V Než jsi přišel na svět prerozprával starú talmudskú legendu. Anjel Lajla v nej hľadá v Pokladnici všetkých duší tú pravú, aby mohla vstúpiť do semienka a znova sa vydať na cestu životom. Zatiaľ čo dieťatko rastie v matkinom lone, rozpráva anjel dušičke o svete. Vyjaví jej všetky jeho záhady a pravdy, veci minulé aj budúce. V momente narodenia ale Lajla položí dieťaťu prst na ústa, aby všetko čo sa naučilo, ostalo tajomstvom. Ako pripomienku nechá nad hornou perou malú jamku. Nie, nie je to smutný koniec. Veď človek má celý život na to, aby všetky tie tajomstvá znova objavil.

Příběhy o strážných andělech můžeme najít všude na světě. V některých se vypráví přímo o andělech, v jiných se hovoří o dobrých vílách a další zase popisují, jak žívé provázejí duchové zemřelých. Není snad pro každého z nás něco konejšivého v ujištení, že po všetchny dny našich životů nás někdo stáží, provází a chrání?

Práca ilustrátorky Kristiny Swaner je tiež ovenčená cenami. Jej snové obrázky sú akoby plné mágie. Aj keď sú na nich len také obyčajné veci ako svetlušky, snehové vločky alebo jesenné lístie. Vďaka použitej technike maľby (linoryt prekrytý akvarelom), majú ilustrácie zaujímavú textúru, hĺbku a kontrast, s výraznými detailami. Vyžaruje z nich harmónia, ktorá vás prinúti knihou listovať znova a znova.

Ak sa vám páčia príbehy o živote, Než jsi přišel na svět je jedným z nich. Je to krásna kniha, ku ktorej sa s deťmi určite budete radi vracať.

         

Názov: Než jsi přišel na svět
Text: Howard Schwartz
Ilustrácie: Kristina Swarner
Vydal: Malvern ,2016
Strán: 32
ISBN: 9788075300331


3 thoughts on “Než jsi přišel na svět”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *