10 odvážnych expedícií

10 odvážnych expedícií

Ako ďaleko, vysoko, či hlboko dokáže zájsť človek, ktorého poháňa túžba po dobrodružstve, alebo jednoducho zvedavosť? Zdá sa, že na túto otázku neexituje odpoveď. Aj kniha 10 odvážnych expedícií hovorí o mužoch a ženách, ktoré sa nebáli prekonať nemožné a splnili si svoj sen.

Kniha ponúka výber príbehov ľudí, ktorí zdolali dovtedy neprekonané prekážky a dostali sa do tých najodľahlejších kútov sveta. Alebo sa im podarilo niečo, čo ešte nikomu predtým. Amelia Earhart preletela ako prvá žena Atlantický oceán, Niel Armstrong bol prvý človek na Mesiaci, šerpa Apa má za sebou najviac výstupov na Mount Everest.

Jednotlivé príbehy sú písané zaujímavým štýlom. Čiastočne dokument o úspechoch, úskaliach aj zlyhaniach, čiastočne napínavé dobrodružstvo. Aj formou je kniha nevšedná. Texty pôsobia ako reportážne články. Rozdelenie do dvoch „novinových“ stĺpcov pridáva na vizuálnej príťažlivosti a trochu uľahčuje čítanie. Práve vďaka tomuto fajnému mixu knihu často odporúčame pre decká, ktoré si nevedia nájsť cestu ku knihám.

Ale aby som nespomínala len formálnu stavbu, samotné príbehy sú tiež vynikajúce. Nie je to len prvoplánová motivačná literatúra v zmysle, že stačí len chcieť a dokážete nemožné. Veru nie, hrdinovia knihy často bojujú o život. Musia sa vzdať smelých plánov, aby sa mohli zo svojich šialených ciest vrátiť živí. Často je ich úspech opisovaný ako tímová práca. A niekedy ponúkajú príbehy vhľad do iných problematík (Dian Fossey bojuje proti pytliackemu lovu ohrozených goríl, šerpa Apa upozorňuje na ťažký život nepálskych ľudí, ktoré často musia robiť nosičov pre horolezcov). Nórska autorka Pia Stromstad ponúka pomerne realistický pohľad na príbehy známych dobrodruhov. Pomerne preto, lebo kniha je predsalen určená pre decká od 10 rokov. K tejto vekovke sa hodia aj farebne štylizované ilustrácie Tronda Bredesena. Povedala by som že „cool“, ale čo ja viem, aké výrazy dnešné decká používajú?

Ak potrebujete knihu pre svojho potomka, ktorý rád sleduje odvážnych youtuberov (cestovateľov, parkouristov a všetkých tých bláznov, čo sa vrhajú do každej výzvy), skúste to s 10 odvážnymi expedíciami. Nebudete ľudotovať. Pobaví sa a dozvie sa aj pár vecí o živote tých najvytrvalejších odvážlivcov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Fragment.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: 10 odvážných expedícií 
Text: Pia Stromstad
Ilustrácie: Trond Bredesen
Preklad: Eva Horská
Vydal: Fragment, 2019
Strán: 64
ISBN: 9788056612842
HODNOTENIE   9/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★☆
extra ★


2 thoughts on “10 odvážnych expedícií”

  • Výborná kniha. Vekovú kategóriu by som však posunula nižšie, kľudne pre predškolákov, ktorí majú s rodičmi čo to spoločne načítané. Knihu som doniesla domov z knižnice, u 5,5 ročného syna zabodovala naplno. Perfektný bol, keď som mu vravela, že si budeme čítať o expedíciách a ujovi, čo plával na plti cez Indický oceán. „Ale mami, aký ujo, veď to bol Thor Heyerdal na lodi KonTiki“ 😀

    • =D To je výborné. Vlastne som to s mladšími ani neskúšala čítať. Ale na druhú stranu, nie je dôvod prečo to neskúsiť. Hlavne, ak téma dieťa zaujíma. Ďakujem za komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.