Kubko sa učí rozprávať

Kubko sa učí rozprávať

Stále častejšie sa objavujú knihy, ktoré sú zostavené so špeciálnym logopedickým zámerom. Leporelá od logopedičky Svetlany Kapalkovej už nezoženiete, ale stále si môžete kúpiť fantastický Stratený šál. K týmto slovenským pokladom pribudol aj Kubko. Síce v preklade z poľštiny, ale stále výborný.

Sériu kníh s Kubkom napísala poľstká logopedička, pedagogička, Marta Galewska-Kustra. Nemusíte mať obavy, aj pri slovenskom preklade Ladislavovi Holišovi pomáhala odborníčka, logopedička Lucia Palugyayová. Prečo je kniha špeciálna? Zameriava sa na rozvoj reči. Je zostavená tak, že pomáha najmenším deťom (alebo deťom s oneskoreným vývinom reči) rozviazať jazýčky. Môžete ju čítať na viacerých úrovniach. Kľudne si s deťmi prečítajte text od začiatku do konca. V knihe sa dozviete o živote Kubkovej rodiny: staršej Mišky, bábätka Samka, ich rodičov aj prarodičov. Sú to vcelku bežné momenty, ktoré vaše deti už budú asi poznať. Ale nič vám nebráni preskakovať zo strany na stranu. Každá dvojstrana ponúka ucelený obrázok, situačne popísaný, so zdôraznenými citoslovcami. Práve tie budú zaujímať najmenšie batoľatá a radi ich budú po vás opakovať.
Text je síce zámerne strohý, ale nechýba mu ani potrebné citové zafarbenie (rozbitá váza, plačúce bábo, šantenie v parku či zvítanie sa s babkou).

Ako s knihou pracovať si môžete prečítať priamo v teoretickom úvode knihy. Nájdete tam rady, ako si knihu užiť s deťmi čo najviac. Alebo čomu sa naopak pri čítaní vyhnúť, aby sa z príjemného čitateľského zážitku nestalo povinné cvičenie.

Ilustrácie Joanny Klos sú tiež fajné. Používa pomerne tlmené farby, prevažne zemité, prírodné odtiene. Vďaka veľkému formátu knihy sú však jednotlivé prvky (ľudia, objekty aj zvýraznené slovíčka) zreteľne oddelené a tým ľahko rozpoznateľné aj pre menšie deťúrence. Veľmi sa mi páči spodná časť dvojstrany, na ktorej sú jednotlivé slovíčka s miniobrázkami znova zopakované. Je to ozaj praktické. Ale to už isto poznáte z iných obľúbených hľadacích leporel.

Kubko sa učí rozprávať je prvou zo série Učím sa rozprávať. Ikar už má na tento rok naplánované ďalšie pokračovania: Kubko hovorí prvé slová a Kubko a rečové cvičenia. Všetky knihy série sú v Poľsku vcelku populárne (mrknite na všetky dostupné). Dokonca má Kubko/Pucio aj vlastný Instagram. Ani sa nečudujem. Aj so všetkými tými logopedickými vychytávkami je to totiž stále v prvom rade zábavná a pekná kniha pre decká od 1 do 3 rokov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Kubko sa učí rozprávať 
Text: Marta Galewska-Kustra
Ilustrácie: Joanna Klos
Preklad: Ladislav Holiš
Vydal: Stonožka, 2020
Strán: 84
ISBN: 9788055171487
HODNOTENIE   9/10 
text ★★★
ilustrácie ★★☆
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.