365 tučňáků

365 tučňáků

Kniha o veľkých číslach a počítaní? Stačia tri farby a jeden tučniak na každý deň v roku. Úspech zaručený!

Nebudem vás napínať, 365 tučňáků z vydavateľstva Baobab je hlavne veľká zábava. Vtipný príbeh o záhade tučniaka v balíku. Každé ráno rodinka dostane balíček bez spätnej adresy a v ňom tohto rozkošného tvora. Milé je, keď je ich spolu sedem,  ale pri dvojciferných číslach už príliš nie. A pri trojciferných prestáva všetka sranda.  Je treba riešiť existenčné problémy: čo tučniaky budú jesť a kde sa má osprchovať staršia sestra.
Otecko sa snaží zachrániť situáciu vhodným usporiadaním (4×15 tučniakov, alebo 12 zásuviek po 12tich, prípadne ambiciózna tučniaková kocka 6x6x6?). Mama márne dumá, koho jej tento hlúpy žartík pripomína. Na konci roka, keď už sa so záplavou tučniakov naučili žiť, prichádza odpoveď. Strýko Viktor, ekológ, sa snaží takýmto nie veľmi múdrym nápadom zachrániť tučniakov z južného pólu. Pozbiera teda všetkých tučniakov (až na Zmrzlíka) a odcestuje smer severný pól. Rodinka si vydýchne. Až do druhého dňa, kedy zazvoní poštár…

Aj keď je kniha v prvom rade zábavou, autorovi sa do nej podarilo nenápadne vložiť pár matematických úloh. Tým môže byť kniha zaujímavá nielen pre mladšie deti, ale aj pre školákov. Okrem toho môže slúžiť aj ako ľahký úvod do problematiky globálneho oteplovania, ale to ozaj len okrajovo.

Ilustrátorka Joelle Jolivet knihu vybavila pôsobivými ilustráciami. Retro atmosféru dosiahla nielen detailami prostredia (pozrite na ten televízor), ale aj technikou maľby. Trojfarebný linoryt krásne vyniká v rade súčasnej detskej ilustrácie.

Autor Jean-Luc Fromental a Joelle Jolivet spolupracovali aj na ďalších knihách. Som zvedavá, či Baobab vydá aj knihu Oops! s pokračovaním osudu tejto sympatickej rodinky. Zatiaľ si aspoň pridávam do wishlistu iné knihy ilustrátorky (túto, alebo túto a najviac určite túto).

 

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: 365 tučňáků
Text: Jean-Luc Fromental
Ilustrácie: Joelle Jolivet
Vydal: Baobab, 2017
Strán: 48
ISBN: 9788075150554

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.