Abecedárik

Abecedárik

Ako úspešne oživiť desať rokov starú knihu s dobrým textom ale príšerným dizajnom? Súdiac čisto podľa obalu, kniha s názvom Heviho ABC nevyzerá vábne. Stačí však šikovné vydavateľstvo, talentovaná ilustrátorka a skúsená grafička. Abecedárik, ktorý je nádherne súčasný a zároveň sa zaň nebudete hanbiť ani za päťdesiat rokov, je na svete.

Text teda napísal obľúbený Daniel Hevier už v roku 1995. (Na jeho Básnička ti pomôže nedám dopustiť.) Neviem nakoľko ho od pôvodného vydania upravoval, ale povedala by som, že je aj bude aktuálny celkom dlho. Až na ten walkman, ktorý si asi dnešné deti budú musieť tiež hľadať vo Wikipédii. Hevier je skrátka výborný detský autor, s ktorým nešliapnete vedľa.

Dôvod, prečo je Abecedárik moja láska, je vizuálna stránka knihy. Podobne ako v knihe O Kazovi, ktorej grafickú úpravu má tiež na svedomí Martina Rozinajová, sa vďaka vizuálu u mňa toto dielo posúva o triedu vyššie. Musím ale pripomenúť, že na rozdiel od Kaza, Hevierov text je oveľa lepší, samozrejme.

Brilantne jednoduché a čisté ilustrácie Magdalény Gurskej sú jedna vec. Celkový koncept a grafické spracovanie je druhá vec. Vďaka vydarenej kombinácii oboch, máte pred sebou nádhernú knihu. Je nielen zábavná, ale dá sa s ňou krásne pracovať pri učení písmen. Jednoduché opakujúce sa členenie strán, krátka básnička, výrazné tlačené aj písané písmená. Zabalené v modernej a príťažlivej forme. To všetko je niečo, čo mi na trhu chýbalo a čo určite rodičia ocenia. Čerešničkou sú úlohy, ktoré nájdete v spodnej časti stránky. Teší ma, že sú primerané odporúčanému veku 4 až 7 rokov. Túto knihu očividne zostavovali ľudia, ktorí vedia, čo robia.

Keďže kniha je súčasťou projektu Čítanie s porozumením, na stránkach vydavateľstva si môžete stiahnuť metodickú príručku. Vydavateľstvo Trio Publishing myslí na všetko.

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo v češtine na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: ABeCeDárik
Text: Daniel Hevier
Ilustrácie: Magdaléna Gurská
Design: Martina Rozinajová
Vydal: TRIO Publishing, 2017
Strán: 64
ISBN: 9788081700415

 1 thought on “Abecedárik”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.