Ahoj, vlky!

Ahoj, vlky!

Vydavateľstvo Absynt začalo vydávať knihy pre deti a mládež a ide im to výborne. Všetky kúsky, ktoré som zatiaľ čítala boli vynikajúce. V Prečítanom lete som si dala Jaternice tiahnu na Paríž pre tínedžerov a teraz som dostala túto krásnu knihu pre mladších čitateľov.

Filip má na prvý pohľad fajn život. Rodičia ho síce majú veľmi radi, ale neustále pracujú. Filip je celé prázdniny sám. Teda okrem spoločnosti príšeriek, ktoré si vymyslel. A tety, ktorá sa snaží povzbudiť ho v jeho spisovateľstkých začiatkoch. Filip totiž píše. Svoje dielo nazval Také divné čosi.

Hlavný hrdina bojuje nielen s nezáujmom rodičov a zradou kamaráta, ale aj s pokriveným sebaobrazom. Je to typické dieťa rodičov, ktorí namiesto povzbudenia a pochvaly vždy len „očakávali niečo viac“. Nikto v rodine nie je šťastný, hoci rodičia robia všetko pre „dobro rodiny“. Tak trochu to tušia, ale len Filip má odvahu povedať pravdu. Za výdatnej podpory tety, slovami svojho vlastného rozprávkového príbehu.

Ahoj, vlky je perfektná pre decká, ktoré radi čítajú o reálnom svete. S Filipom sa môžete vydať na objavovanie vlastného sebavedomia a kreativity. Vďaka jeho fanázii sa mu podarí zmeniť veci aj v skutočnom živote.

Ďalšou rovinou knihy je samotné Filipovo písanie. Krásne môže slúžiť aj ako realistický záznam procesu tvorby. Filip precházda v knihe inšpiratívnou fázou, kedy sa pri písaní nezastaví, ale aj krízou, kedy chce svoje dielo zničiť. Neustále pochybuje o jeho hodnote. Našťastie, aj tu ho zachraňuje teta, ktorá je úspešná scenáristka. Veľmi ma potešilo, že mu dáva úprimnú spätnú väzbu.
(Ešte lepšie vyznieva v kontraste s komunikáciou Filipa a mamy, ktorej kritika je možno dobre mienená, ale rozhodne nie konštruktívna.)

Slečna pampúchatá sa knihou inšpirovala a učí sa písať texty na počítači. Ja som sa pri čítaní dojímala a želala si, aby každé dieťa malo tak úžasnú tetu. Záver mi zlomil srdce hneď dvakrát. A to je prosímpekne kniha pre 9+ ročných čitateľov

Úplne na záver: veľmi sa mi páči aj spôsob, akým @mladyabsynt značí svoje knihy. Séria piktogramov, ktoré presne a veľmi nápadito vyjadrujú, pre aký vek je kniha vhodná. Dokonca aj s popisom, na čo všetko si pri „výrobe“ knihy treba dať pozor, aby bolo čítanie zážitkom. Kniha je teda sádzaná určitým druhom písma s určitým riadkovaním a podobne. Perfektné.

Ahoj, vlky odporúčame všetkými desiatimi. A sledujte Absynt, vydávajú pre mladých čitateľov samé skvelé knihy.


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Absynt.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Ahoj, vlky!
Text: Dorota Kassjanowicz
Ilustrácie: Zuzana Bartová
Preklad: Ján Púček
Vydal: Absynt, 2022
Strán: 254
ISBN: 9788082033727
HODNOTENIE   10/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.