Ako maliari vidia svet

Ako maliari vidia svet

Knihy o umení mám rada. Dokonca máme doma aj pár určených pre deti. Veľmi ma potešilo, keď vydavateľstvo Slovart prišlo s novinkou Ako maliari vidia svet. Interaktívne a hravo vysvetľuje deťom základné pojmy z výtvarného umenia. A nie na hocijakých príkladoch. Rovno na konkrétnych dielach slovenských autorov!

Autorka Katarína Kosánová je pedagogička, pracovala na projektoch v Bibiane ako dramaturgička a scenáristka. Na portáli rodinka.sk si môžete prečítať zaujímavý rozhovor, ako nápad na knihu vznikol. Na ceste k hotovému dielu jej pomohli spisovateľka Andrea Gregušová a výtvarníčka Nataša Štefunková.

Nebojte, naozaj netreba byť pri čítaní knihy znalcom umenia. Nemusíte mať ani poňantie čo sú plány obrazu, línie a farboplochy. Katarína Kosánová vám to s pomocou dvoch sprievodcov vysvetlí. Volajú sa Galé a Ria a majú kopu dobrých nápadov na hranie sa. Predstavia vám dvadsaťdva výtvarných diel. Vždy vás upozornia na pár typických vlastností obrazu. Ani si nevšimnete a už budete vedieť čo je to potrét, pespektíva, znak a symbol. Aké sú teplé a studené farby, alebo ktoré sú navzájom kontrastné.
Do knihy budú deti kresliť, riešiť úlohy, vymýšľať vlastné varianty výtvarných diel. Na odľahčenie v nej nájdete tiež básničky. (Takže sa budú tešiť nielen vaše oči, ale aj uši pri ich čítaní. Perfektné.)

Osobne som presvedčená, že Ako maliari vidia svet je jedna z najúžasnejších slovenských náučných kníh pre deti, ktoré sa tu za posledných pár rokov objavili. Som rada, že autorka si nenechala svoje nápady pre seba (alebo len pre deti navštevujúce pravidelný krúžok Maľovanie je čarovanie) a podelila sa o ne aj s nami. Všetci dospelí, ktorí chcú naučiť deti vnímať krásu sú vám vďační.

P.S.: Keď som bola mladšia, výtvarné umenie ma desilo. Galérie a výstavy boli miesta, kde sa naplno ukazovala moja nevzdelanosť. Kto by chcel byť dobrovoľne za blbca? Dnes si síce príliš vzdelanejšia nepripadám, ale strach ma pomaly opúšťa. Môžeme sa dohadovať, či je dôležité poznať k pochopeniu nejakého diela dejiny a okolnosti vzniku. Podstatné ale je nebáť sa pozerať. Ako pri mnohých iných veciach, aj tu platí: cvičenie robí majstra.

Deti majú našťastie skvelú vrodenú túžbu poznávať nové veci. Keďže sa zatiaľ nenaučili tak dospelej veci ako je vlastná cenzúra, sú vďačnými pozorovateľmi, divákmi aj kritikmi. Dokonca sú aj ochotnými spoluautormi a výmyselníkmi. Ak im chcete pomôcť nielen spoznávať umenie hlbšie, ale aj ukázať cestu ako tvoriť, je táto kniha ideálna.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk , na martinus.cz  (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Ako maliari vidia svet
Text: Katarína Kosánová, Andrea Gregušová
Ilustrácie: Nataša Štefunková
Vydal: Slovart, 2017
Strán: 72
ISBN: 9788055629773


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.