Aru Šah a koniec času

Aru Šah a koniec času

Aru má dvanásť rokov a tak trochu problém s pravdovravnosťou. Aj vy by ste si vymýšľali lepší život, ak by ste ako jediný zo školy nevlastnili limuzínu a súkromný vrtulník. Oproti svojim nóbl spolužiakom má Aru len mamu, ktorá vlastní múzeum indického umenia a kultúry. Svojimi klamstvami ale zaviní oveľa väčší problém. Dokáže si s ním poradiť?

Aru nechtiac vypustí na svet strašného démona. Ten zmrazí všetkých okolo seba, vrátane Aruinej mamy. Tak nejak ľudí zasekne v čase. Chce totiž zničiť všetok čas. Aru sa ale dozvie, že je reinkarnáciou slávneho klanu hrdinov. Takže je predurčená na veľké činy. Otázka je, či tie jej činy dopadnú dobre. Lebo predurčená alebo nie, osud stále leží v jej rukách. Poraziť démona nemusí sama, získa sprievodcu – hovoriaceho holuba. A nájde aj svoju duchovnú sestru Mini, s ktorou sa vydá na veľké dobrodružstvo. Spriatelí sa s bohmi aj prízrakmi a všetkých zachárni. Teda… takmer.

Kniha je klasická dobrodružná cesta „náhodného“ hrdinu, pretkaná príbehmi a legendami hinduistickej mytológie. Postavy, kladné aj záporáci, sú ako vystrihnuté z bollywoodskeho filmu: farebné, rôznorodé a vtipné. Nikto nie je čierno-biely. Každý má svoj príbeh a dôvody. Tak ako v skutočnom svete.
Aru je tiež fajná súčasná hrdinka. Vie, že je šikovná, sebavedomie jej väčšinou nechýba. Akurát si nie je istá, či je dobrá, alebo zlá. Je klamárka, alebo má len veľkú predstavivosť? Je milo ukecaná, často najskôr hovorí a potom premýšľa. Odvahu a rozhodnosť jej pomôžu nájsť aj noví priatelia.

Kniha si získala veľa fanúšikov aj uznania. Nielen kvôli dobre napísanému príbehu. Veď uznajte, koľko ste toho počuli o indických náboženstvách a eposoch? Nechajte sa prekvapiť, budú vás baviť. Odporúčaný vek čitateľov je asi od 10 rokov.
Ale poradím vám, nepokúšajte sa vyhľadávať na internetoch postavy z knihy, ak nemáte dostatok času. Spadnete do studne podivuhodných mýtov, o ktorých ste nikdy nepočuli a ktoré sú totálne fascinujúce. India je obrovská a zástupy jej božstiev a hrdinov nekonečné…

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Aru Šah a koniec času
Text: Roshani Chokshi
Preklad: Zora Sadloňová
Vydal: Albatros, 2019
Strán: 392
ISBN: 9788056612118
HODNOTENIE   8/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.