Letné novinky 2018

Letné novinky 2018

Leto za nami a vydavatelia si očividne vybrali svoje dovolenky. Júl je rozhodne najslabší mesiac v roku. Takže aj tento rok kombinujem júl a august. Nech sa páči: prázdninový výber.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 3 rokov

 

Neotvírej tuhle knihu! (cz)

Obľúbený formát interaktívnej knihy. Čitateľ vie, že na konci čaká niečo strašné. Ale aj tak neodolá a musí otáčať jednu stranu za druhou.
Proboha! Koukám, že jsi vzal do ruky tuto knihu. Doufám, že to bylo jenom omylem. Chápu to, omyly se prostě stávají. Stačí, abys ji neotvíral! Každý ví, že zakázané ovoce nejlépe chutná. Neotvírej tuhle knihu od australského rozhlasového hlasatele a komika Andyho Lee sklízí úspěchy po celém světě. Je to originální a mimořádně zábavná kniha pro menší i větší děti. Máte dostatek odvahy na to knihu otevřít?

 

Kvapka Kajka (sk, cz)

Leporelo o kolobehu vody pre najmenších. S ilustráciami našej obľúbenej Edit Hajdu Sliackej a odklápacími okienkami je úspech zaručený.
Jedného dňa dopadla na zem malá dažďová kvapka a poriadne sa udrela. Odkiaľ len spadla? A čo tu hľadá? To na začiatku príbehu netuší ani ona sama. Počas čítania pochopíte nielen to, čo sa kvapke Kajke prihodilo, ale zoznámite sa aj priamo s kolobehom vody v prírode a zistíte, prečo je dážď užitočný. Na každej dvojstrane na vás čakajú malé záhady, ktoré odhalíte pomocou odklápacích okienok!

 

Kam se ztratila zvířátka – Najdi sovu a její kamarády (sk, cz)

Ach, tieto náučné knihy z B4U Publishing. Vždy prídu s nejakou zaujímavosťou, ktorá je zaručene zábavná aj krásna. Tentokrát o maskovaní zvierat v prírode.
Každý nosí kabátek, jaký mu narostl. Všiml sis, že jsou zvířátka ve svém prostředí často jako neviditelná? To proto, že je příroda naučila se maskovat. V lese, pralese, za polárním kruhem i v rybníce najdeš tvory, kteří jsou přeborníky ve schovávané. Schválně, jestli je všechny najdeš!

 

Chlapček z hrášku (sk)

Známu ľudovú rozprávku v podaní Márie Ďuríčkovej O Jankovi Hraškovi, drobnom chlapčekovi, ktorý vynaliezavosťou a šikovnosťou prekabáti aj bohatého pána, originálne ilustroval Miroslav Hraško – najmladší z generácie slovenských insitných maliarov z okolia Kovačice v Srbsku. V jeho ilustráciách rezonuje slnečná rovinatá krajina plná slnka a žiarivých farieb. Rozprávku uzatvára veršované posolstvo Milana Rúfusa. Kniha je určená deťom od troch rokov.

 

Naj… dopravné prostriedky v pohybe (sk, cz)

Veľké leporelo plné interakívnych prvkov. Kolesá sa točia, ramená naklápajú, žeriavy naťahujú… Čo viac si malý milovník áut môže priať? Kniha má obrovský úspech všade na svete. Svojtka sa chystá vydať aj ďalšie zo série. Česky aj slovensky.
Najväcšia a najpodrobnejšia kniha o dopravných prostriedkoch, akú sme doteraz vydali.Tešiť sa môžete z množstva pohyblivých prvkov.

 

 

Hravá jóga – Základní jógová abeceda, jak ji cvičí zvířátka (cz)

Materiály o jóge pre deti nájdete v mnohých formách. My máme doma kartičky a knihu Lali cvičí jógu. Táto kniha však vyzerá nádherne.
Jóga může být úžasná legrace, zvlášť když se do jógování pustí děti. Kreativita a hlavně spousta zábavy a radost z přirozeného pohybu přivádí k józe mladší i starší děti čím dál více. Kniha přináší 20 základních jógových pozic inspirovaných oblíbenými zvířátky. Základní jógovou abecedu, jak ji cvičí zvířátka, si oblíbí děti od 4 let i starší děti a jejich rodiče.

 

Červená Karkulka (cz)

Klasická rozprávka v zaujímavom prevedení. V sérii ešte vyšla aj Perníková chaloupka.
Klasická pohádka o malé Karkulce, která cestou k babičce potká v lese zlého vlka, v netradičním hávu. Tato dětská kniha určená pro čtenáře od 4 let je krásně a bohatě ilustrovaná a navíc je doplněná fantastickými laserem vyřezávanými stránkami, které působí jako ta nejjemnější krajka odkrývající jednotlivé části příběhu.

 

Příběh ukrytý v notách: Čtvero ročních období (cz)

Tato zvuková knížka je perfektním úvodem do klasické hudby pro nejmenší děti. Vyprávění o holčičce a jejím pejskovi, kteří v jediném zázračném dni prožijí jaro, léto, podzim i zimu, na každé stránce ožívá melodiemi ze slavné skladby Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Kniha obsahuje i biografii skladatele, slovníček hudebních pojmů a poslední strana nabízí všechny hudební ukázky pohromadě s doprovodným komentářem.

 

od 5 rokov

 

Nika a Leo sa učia abecedu (sk)

Pekných abecedných kníh nie je nikdy dosť. Som zvedavá práve na túto.
Nika s Leom sú konečne prváci! Do učenia sú hŕ a najradšej by sa naučili všetko naraz! Teraz sú z nich veľkáči, postupne sa učia A, B, C až Z a o chvíľu budú čítať sami jedna radosť. V knižke Nika a Leo sa učia abecedu autorka ponúka ľahké a praktické veršovačky, aby sa vaše deti naučili vyslovovať písmenká. Vychádza z vlastných skúseností a z rád učiteľov, ktorí tieto básničky už sami vyskúšali v praxi.

 

Lejlo, přijď domů (cz)

Holčička Lejla kráčí z kopce do kopce, pouští, kolem jezera, lesem… Vydala se jen tak na cestu? Prochází se, nebo se ztratila? Musela odejít? Ať už je to, jak chce, je na velké dobrodružné cestě a náš čtenář s ní. Tak už pojď domů, Lejlo, stýská se nám po tobě. Jestli půjdeš, můžeme ti dát cestu a možná půjdeme s tebou… Poetická knížka téměř beze slov o putování krajinou, objevování, hledání, stesku a tom, co všechno může znamenat domov. Obrazové album pro nejmenší od švédské ilustrátorky Evy Lindström (česky vyšla kniha Na útěku, Baobab 2016).

 

Babarova cesta (cz)

Po dlhých rokoch sme sa dočkali aj ďalšej knihy o slonovi Babarovi. Recenziu na tú prvú som písala… už ani nepamätám kedy =)
Babar a Celestýna se vydali na svatební cestu balonem, a než se vrátí domů, čekají je strastiplná dobrodružství. Nejdřív ztroskotají na ostrově kanibalů, potom při útěku na hřbetě velryby uvíznou na útesu uprostřed širého moře, zaoceánský parník je odveze do přístavu a slavný krotitel Fernando je přinutí, aby vystupovali v jeho cirkuse… Mezitím ale slonům vyhlásili válku nosorožci. Zachrání Babar na poslední chvíli svou Zemi slonů? A nezapomene na svou přítelkyni, starou dámu, která jim pomohla při útěku z cirkusu? Volné pokračování knihy Příběhy malého slona Babara (Baobab, 2011).

 

Veľká kniha porovnaní (sk, cz)

Ak vaše deti radi merajú, počítajú, porovnávajú, prirovnávajú,… skrátka radi sa hrajú s číslami, táto kniha bude pre nich to pravé. Recenziu si môžete prečítať tu: klik.
Táto kniha je plná úžasných faktov a prekvapivých porovnaní všetkého možného, čo je malé aj veľké, pomalé aj rýchle, ľahké aj ťažké a vysoké aj nízke. Váš pohľad na svet sa navždy zmení!

 

 

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách (sk)

O tejto knihe ste už určite počuli. Alebo ste videli nejakú fotku. Je to totiž pravá hipsterina. Krásna, minimalisticky netradičná encyklopédia, ktorá vás pobaví a ohúri.
Vedeli ste, že chobotnica má tri srdcia? Alebo že pštrosy nevedia cúvať? Tieto a ešte mnohé iné fascinujúce fakty z ríše zvierat (Včely nikdy nespia! Hviezdovky nemajú mozog!) nájdete zilustrované v tejto nádhernej knižke.

 

Claude v meste (sk, cz)

Rozpustilé dobrodružstvá psíka Clauda a jeho kamarátky ponožky Smraďošky. Perfektné pre prvé samostatné čítanie, alebo pre pobavenie. S pampúchom sme už čítali 4 knihy (keďže česky už je viac dielov… akurát musíte hľadať Bruna a Žmolkofusku)
Dobrodružstvo s Claudom a jeho kamoškou ponožkou Smraďoškou sa ti bude určite páčiť. Ver mi, tvoja knižka sa dostane všade, presne ako Claude, takže si ju nos so sebou a čítaj si ju vždy, keď budeš mať chvíľu voľna. Ja najradšej listujem v knižkách pri šálke čaju a sušienkach, ale ty si ich, samozrejme, môžeš prezerať, kde sa ti páči (aj pri naháňačke s darebáckou zlodejkou). A vôbec sa netráp pre somárske uši. Bude to dôkaz, že sa ti príbeh páčil. Veľa šťastia, vrtiacich chvostíkov a smradľavých ponožiek ti praje Alex T. Smith

Nebojím sa prvej triedy (sk, cz)

Workbook s úlohami na vyfarbovanie, dokresľovanie, strihanie a hľadanie. Všetky potrebné predškolácke „zručnosti“ zabalené do atraktívneho formátu a skvelých ilustrácií.
Zisti všetko, čo ťa čaká v škole! Choď do triedy, jedálne, telocvične, na školský dvor… a uvidíš, že sa veľa naučíš dobre zabavíš. Ako vyzerá trieda? Čo sa robí cez prestávky? Ako prebieha školský rok? Čo je nové?

 

od 8 rokov

 

Rok v přírodě – Zvířata a rostliny od jara do zimy (sk, cz)

Tato kniha vhodná pro malé školáky představuje přírodu ve všech jejích podobách v průběhu čtyř ročních období. Dělá to nejen zasvěcenými a současně poetickými texty, ale zejména půvabnými kolážemi, k nimž dodala materiál sama příroda. Ilustrátorka Helen Ahpornsiriová pracuje výhradně s ručně lisovanými rostlinami, z jejichž částí – od semen po okvětní lístky a listy – vytváří nádherné koláže, jež činí z této knihy originál.

 

Atlas mýtov (sk, cz)

Mýtický hrdinovia na jednom mieste. Celkom vydarená kniha. Zoženiete česky aj slovensky.
Hrdinovia, bohovia a príšery na mapách dvanástich tajuplných mytologických svetov. Vydajte sa s nami na cestu za poznaním sveta – a vezmeme to pekne „od podlahy“! Atlas mýtov vám priblíži hneď niekoľko úžasných kultúr našej planéty a ich predstavy o stvorení sveta a všetkých existujúcich bytostí. Tieto predstavy sú základom každej z dvanástich máp v knihe. Keď si budete mapy prehliadať a čítať príbehy, ktoré ich sprevádzajú, precestujete zemeguľu krížom krážom. Zistíte, aké legendy si rozprávali pôvodní obyvatelia Ameriky, ako nazerali na svet a jeho stvorenie príslušníci úžasnej civilizácie Aztékov alebo domorodý kmeň Janomamov v Amazónii.

 

niečo pre starších

City v city (sk)

Že je Petra Lukovicsová výborná ilustrátorka ste si mohli všimnúť už v knihe Cesta na svet. City v city je jej vlastný výtvor. Pre staršie deti a dospelých. Je to síce len malá knižočka, ale nápad a vtip jej rozhodne nechýba. Mini recenzia tu: klik.
Vitajte vo svete interlingválnych grafických homoným! Ak vás baví jazyk a máte radi pekné obrázky, táto knižka je určená pre vás. Jedno slovo, dva významy, oba skryté v jednej ilustrácii. Homonymá sú slová rovnakého znenia, ale iného významu. V tejto knižke nájdete takzvané nepravé homonymá, nazývané aj homografy, teda slová, ktoré sa rovnako píšu, nie vždy sa aj rovnako vyslovujú. Vybrali sme sa skúmať tie medzijazykové, ku každému slovenskému slovu, nájdete jeho ekvivalent v inom jazyku.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.