Búrka a veľryba

Búrka a veľryba

Je ťažké byť osamelý. Niekedy sa to stáva i deťom. A to pritom vôbec nemusia byť samé. Aj Noi sa tak cítil. Žil so svojim ockom na brehu mora. Ten ale každý deň odchádzal na more a vracal sa neskoro večer. Po jednej búrke objaví malý Noi na brehu mláďa veľryby. Stane sa jeho novým priateľom?

Aby som vás nenapínala: áno aj nie. Noi sa o veľrybu stará ako vie. Nosí jej jedlo a predovšetkým sa s ňou dlho dlho rozpráva. Idylka však netrvá večne. Keď ocko veľrybu vo vani objaví, je aj Noiovi jasné, čo je správne.

Búrka a veľryba je príklad skvelej picture book. Dá sa čítať ako dobrodružstvo s veľrybou aj ako príbeh o potrebe mať niekoho blízkeho. Noi to skúsil s malou veľrybou. Jeho zúfalý pokus otvoril oči práve ockovi. Na záver sa zdá, že všetko dobre skončilo. Raňajkujú spolu a dokonca sa vyberú aj na piknik. Z diaľky im chvostom mávajú dve veľryby.

Benji Davies, anglický autor, ilustrátor a režisér, vytvoril svet chlapca a jeho ocka v roku 2013. Nie je to síce jeho autorsky prvá kniha, ale prvá, za ktorú získal viacero ocenení. Odvtedy sa vrátil do Noiovho sveta ešte dvakrát: v zasneženom The Storm Whale in Winter a v knihe Grandma Bird. Ceny pozbieral aj za ďalšie svoje knihy. Nalpríklad za fantazijný príbeh chlapca a jeho dedka v knihe Grandad’s Island, ktorý je vlastne zvláštnou rozlúčkou s dedkom. Tu si môžete pozrieť video, ako knihu autor číta so svojou dcérou. Zdá sa, že rozprávať o náročných rodinných situáciách pomocou jednoduchých príbehoch mu ide.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Búrka a veľryba
Text / Ilustrácie: Benji Davies
Preklad: Eva Horská
Vydal: Albatros, 2019
Strán: 32
ISBN: 9788056611722
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.