Ema a Barón v meste

Ema a Barón v meste

Ema a Barón sa stretnú náhodou na trhovisku v meste. Všetky ostatné deti sa malému mopslíkovi posmievali, len Ema nie. Zvláštneho majiteľa psíka prekvapilo aj to, že Ema rozumie psej reči. Keď uvidel, že Ema a Barón sú si súdení, spokojne sa vyparil. Mopslíka nechal nadšenej Eme a zarazeným rodičom.

Tak sa začína veselý život s novým psíkom. Síce sa rodičia tvária na začiatku prísne, ale po pár veselých príhodách si všetci uvedomia, že Barón je súčasťou rodiny.

Kniha je sériou momentiek a patálií, ktoré Ema s Barónom zažívajú. Pozrú sa spolu do cirkusu, zmiznú a znova sa objavia, Barón sa nešťastne zamiluje, namiesto zábavy na svadbe si urobia svoju vlastnú oslavu s výstrednou babičkou. Veselý mix všedných aj nevšedných dobrodružstiev. Ema a Barón sa stanú najlepšími priateľmi. Tak ako to už medzi deťmi a ich zvieracími miláčikmi býva.

Trošku stereotypných rodičov (otecko s knihou/novinami a maminka posadnutá upratovaním) vyvažuje postava Emy. Tá je odvážna, vtipná a nebojí sa obetovať pre priateľstvo.
Veľmi ma bavilo, že príbehy dobre oscilujú medzi fantáziou a realitou. Keď sa to vezme, okrem rozprávajúcich zvierat sú pomerne realistické. Zo života. Len s miernym prídavkom magického prášku.

V závere ešte nájdete slovníček pojmov, ktorý mi pri samostatnom počúvaní prišiel zvláštny. V normálnej knihe môže mať svoj význam, ale v audioknihe? Keď sme však nahrávku počúvali spolu so slečnou, pýtala sa na dve slová, ktoré boli práve v slovníčku vysvetlené (pukerlík a šapitó). Takže svoj význam asi má aj tu.

Audioknihu nahovoril herec Ľuboš Kostelný. Dobre sa počúva. Je vidieť… teda počuť, že Kostelný je pán herec so skúsenosťami z dabingu. Vynikajúca dramatizácia. Najviac ma pobavil maďarský akcent Eminej starej mamy Aminky. Keďže réžiu mala na starosti jedna z autoriek knihy, Miša Štefankovičová, aj ten (možno) pridaný akcent výborne zapadol do príbehu. Štefankovičová je okrem spisovateľky aj dramaturgička a scenáristka. Druhou autorkou textu je Zuzana Predmerská, ktorá sa venuje aj psychoanalýze. Spolu vytvorili zábavné a svieže dielko so sympatickými postavami a pútavými zápletkami. Perfektne sa hodí na letné čítanie, či počúvanie počas lenivých teplých podvečerov.

Keďže kniha s ilustráciami Ľuboslava Pala je už vypredaná (zoženiete ju však v knižniciach) audiokniha je výbornou voľbou. Odporúčam ju pre decká od 5 do 9 rokov. S mladšími si počúvanie môžete rozdeliť na kapitoly, staršie deti zvládnu necelé dve hodinky kľudne na jeden záťah.

Audioknihu mi na recenziu poskytla spločnosť Audiotéka.


POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Ema a Barón v meste 
Text: Miša Štefankovičová, Zuzana Predmerská
Číta: Ľuboš Kostelný
Ilustrácie na obálke: Ľuboslav Paľo
Vydal: Wisteria Books, 2017
Dĺžka: 1:50 h
Obsah: neskrátený

HODNOTENIE   8/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.