Májové novinky

Májové novinky

Aj máj sme strávili viac doma. Som rada, že sa stále kupovali a čítali knihy. Čo nové pristálo na (virtuálnych) policiach kníhkupectiev si môžete pozrieť v mojom výbere. Batoliacu vekovku okupuje Yoyo books. Slniečkovo, český Meander a Host prišli s krásnymi knihami a máme tu aj novinku z nášho milovaného Egrešu. Pozrite sa na ňu.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 0 rokov

Dotkni sa zvieratiek Farma (sk, cz)

Kníh s dotykovými plochami je už celkom dosť, ale aj tak si táto zaslúži pozornosť. Deti ich zbožňujú. Okrem toho sa mi zdá tá krava na obálke veľmi vtipná. Prípadne si môžete kúpiť verziu s domácimi maznáčikmi.
Vaše deti si zamilujú dotýkanie a hladkanie tých najjemnejších zvieratiek z farmy. Táto kniha ponúka na každej stránke veľkú dotykovú polochu s imitáciou srsti rôznych zvieratiek.

od 1 roka

Moje prvé posuvné hádanky Domáci maznáčikovia (sk, cz)

Ďalším z obľúbených formátov interaktívnych leporel sú knihy s posúvacími prvkami. Táto séria sa nám tiež páči.
Posúvaj dieliky v pravo a v ľavo a objaví sa ti mačiatko hravo, obrázkom dookola otáčaj a neposednú sliepočku pohľadaj. Posuvaním a otočaním pohyblivých dielikov vaše dieťatko bude objavovať rozkošne zvieratká. Táto technika učenia mu pomôže stimulovať jeho motorické zručnosti a kognitívne schopnosti. Očarujúce rýmy mu pomôžu riešiť hádanky toho čo sa ukrýva za pohyblými dielikami.

Afrika z kufríka (sk)

Urobiť z leporela prenosný kufrík je milý nápad. Ideálne hravý pre cieľovú vekovku. Ilustrácie sa mi veľmi páčia, som zvedavá na básničky.
S deťmi je to občas iná divočina. Na pomoc vám prichádzajú šikovní vychovávatelia z prírody. Ich nápady skrotia neposedné detské šelmičky a výchovu hravo zvládnete. Verte im! Prenosný kufrík s rozkladacím veršovaným leporelom je vymyslený ako spoločné čítanie najmenších s rodičmi. Vychádza z poznania, že malé deti obľubujú príbehy o zvieratách a rady sa učia napodobňovaním. Každé zvieratko, ktoré dieťa spoznáva na safari, má určitú pozitívnu vlastnosť a na jej základe radí dieťaťu, ako si osvojiť potrebné návyky a vykonávať aj menej obľúbené činnosti. Rodičov často stojí dosť síl, kým naučia svoje ratolesti, aby si zvykli na prvé každodenné povinnosti. Možno, že s pomocou sympatických vychovávateľov z ríše zvierat všetko pôjde ľahšie!
Kufrík a leporelo fungujú ako harmonický celok, a to aj zásluhou pôsobivého dizajnu a ilustrácií z dielne mladej slovenskej výtvarníčky Kataríny Hutníkovej.

od 3 rokov

Májina zahrada (cz)

Minulý mesiac Elinka, teraz znova záplava zelenej. Tešíme sa aj na túto mňamku.
Malá Mája se z domečku na vesnici odstěhuje do města. Chybí jí příroda, ptáci, zahrada. Mezi vysokými domy není ani kousek místa, kde by mohly růst narcisy či jabloně. Když je Mája namaluje na chodník křídami, déšť je za chvíli spláchne. A když konečně najde park, je celý vysypaný drobnými kamínky a nikde ani kytička. Nakonec ji zbloudilý ptáček zavede k pohádkově krásnému květinářství — jenže tam mají zavřeno. Copak v tomhle městě opravdu vůbec nic neroste? Roste! Chodníkem prorazil malý výhonek! Mája si ho vezme a uloží do své sklenice na poklady. Do sklenice, kde je dost místa na to, aby v ní kytička mohla růst. Růst ve městě, kde je dost místa na to, aby tam takových minizahrádek vyrostly tisíce. Ke společné radosti všech. I z města se dá udělat zelenější místo k životu. Jen je třeba někde začít.

Můj domov (cz)

Výborná séria francúzskych autoriek má pokračovanie. Mám tě ráda si naše deti čítali v jeden čas dokola. Verím, že táto bude rovnako čítaná možno aj u vás.
Na světě jsou tisíce různých domovů, ale jenom jeden z nich je ten nejdražší. Který je ten Adámkův? Známý hrdina teď žije s rodiči a malou sestrou ve velkém domě, který je pořád plný dospělých, dětí, křiku a radosti. Nebylo by ale lepší, kdyby tu byli jen sami čtyři? Nebo by bylo skvělé bydlet úplně sám? A v jakých domovech bydlí Adámkovi kamarádi? Krásný poetický příběh o tom, co znamená domov byl přeložen do desítek světových jazyků.

od 5 rokov

Vincent (sk)

Knihy z vydavateľstva Egreš sú vždy plné lásky a úcty k prírode. A tiež krásne spracované a ilustrované.
Príbeh o vode z hĺbky našich bukových lesov až po tajomné jaskyne. Vodník Vincent sa vydá hľadať stratenú knihu múdrosti Vodovedu. Všetci vodníci sa z nej učia, ako chrániť vodu, a teraz zrazu zmizla. Sprevádza ho sestra Ester a pani učiteľka Minerálka Búrlivá. Postupne sa dozvedá všetko o vode. Ako vzniká prameň, rieka, jazero. Aké živočíchy v nich žijú. Prečo sú dôležité ľadovce. Prečo prší.

Tajomstvá stromov (sk, cz)

Vkročte do lesa a objavte tajomný svet stromov. Vedeli ste, že si pod zemou posielajú správy? Počuli ste o tom, že sa starajú o svoju rodinu? Za stromom sa skrýva oveľa viac, než sa zdá. ..
V tejto nádherne ilustrovanej knižke získate množstvo zaujímavých informácií nielen o stromoch z celého sveta, ale aj o obyvateľoch lesa. Dozviete sa, ako stromy navzájom komunikujú a varujú pred predátormi, ako zaznamenávajú minulosť a predvídajú budúcnosť. Zistíte, čo všetko pre nás stromy robia a ako ich poškodzujeme znečistením a odlesňovaním. Našťastie nie je príliš neskoro, aby sme s tým niečo urobili, môžeme napríklad používať recyklovaný papier alebo vysadiť svoj vlastný strom!

Veľká kniha rozprávok o zvieratách zo všetkých kútov sveta (sk, cz)

Krátke rozprávky, ktoré môžete s deťmi čítať pred spaním a pritom obdivovať nádherné ilustrácie. Ďalšia z kníh zo Slovartu, ktorým sa určite naša domáca knižnica nevyhne.
Veľká kniha rozprávok o zvieratách zo všetkých kútov sveta vás pozýva na dobrodružnú cestu s čarovnými priateľmi z ríše zvierat. Ameriku a Indiánov vám ukážu bizóny, po zamrznutých pláňach Arktídy vás prevedie medveď so zázračnou potáplicou, horúcou Afrikou zas leopard a pytón. V Austrálii nestretnete len klokana, ale aj emu, tabona a lietajúce ryby. Na Novom Zélande vás čaká žraločí chlapec, v Európe tri prasiatka i škaredé káčatko.
Veľké, malé, huňaté aj operené tvory ožívajú na stránkach tejto nádherne ilustrovanej knihy, plnej rozprávok zo všetkých kútov sveta.

Králík je taky jenom člověk (cz)

Představte si, že tento příběh se opravdu stal! Tahle knížka je upřímným a osobním vyprávěním o životě jednoho králíka. O mém životě! Paměti se tomu říká… Divíte se? A proč by zrovna králík nemohl mít svoji knížku? Povím vám, jak se mi žilo na světě, o dnech strávených v různých doupatech a taky o mé rodině. Povím vám, jak chutná život domácího králíka. Obrázková knížka oblíbené autorky a ilustrátorky je určena dětem od 4 let.

Lilly, letí rogalo! (cz)

Básník chodí denně po ránu venčit psa do nedalekého parku nebo do lesa a vypráví mu zábavné historky ze života psů, které kdy vlastnil, svých životních parťáků před Lilly.
Příběhy v komiksových stripech jsou prokládány básničkami, které starý muž spolu s Lilly při venčení sepisují, veršují o tom, co je ten den cestou potkalo. Jednou o slimákovi, jednou o pulcích v louži, o rudých třešních v korunách stromů nad hlavou nebo o rogalu letícím vysoko nad nimi a všechno naplno prožívají tady a teď. Při vší rozvernosti i hravé ironii básní, zaznívají v podtextu tóny o lásce k přírodě, o lidské neopakovatelnosti, o malých zázracích, které „s pomocí slov“ člověk denně prožívá.
Vtipné a hravé komiksové ztvárnění básníkova textu Nikolou Hoření čtenáře znovu ubezpečí, že nejlepší přítel člověka je jeho pes.

O velikonočním zajíčkovi, Jůlince a měsíčku za nehtem (cz)

Už jste se někdy ocitli úplně sami v noci v nemocnici? A zapomněli jste si s sebou vzít něco hebkého k přitulení, a přitom vás tolik bolí ouško, protože vám ho pan doktor musel píchnout? Nemůžete ani za nic usnout a máma s tátou zůstali tak daleko odtud… Naštěstí na nočním stolku stojí aspoň čokoládový velikonoční zajíček ve staniolu a ten pane zničehonic dokáže věci!
Poetická něžná pohádka básnířky Zuzany Špůrové o dětském strachu před nemocnicí a doktorskými úkony a noční samotou je svědectvím o bohatství dětské fantazie, jež pomáhá v nečekaných situacích, které děti zaskočí a rozesmutní. A je spolehlivým můstkem ke kreativitě a komunikaci dětí, když se ocitnou samotné v cizím prostředí. Jůlinka si díky zajíčkovi najde v nemocnici kamaráda a sebe i jeho zbaví hrůzy z injekcí a doktorů. Děti se přece potřebují brzy uzdravit a vrátit se domů na Velikonoce. Křehké obrázky Andrey Tachezy půvabný text pěkně ilustrují.

Zvieratá našich lesov (sk, cz)

Albatros prišiel s ďalšou knihou z obľúbenej zvukovej série. Zároveň vyšla aj dotlač vypredanej Vtáky našich lesov. Ak ste nestihli kúpiť pred troma rokmi, máte opäť možnosť.
Prostredníctvom 12 tlačidiel zažijeme čarovnú atmosféru lesa, polí a parkov a vypočujeme si živočíchy, ktorým patrí svet, keď sa pomaličky, poľahučky začne stmievať a my sa ukladáme na spánok. Slávik, kuvik, jeleň a líška… tým sa naše dobrodružstvo v prírode ešte len začne! V knihe nás čakajú mnohé ďalšie tvory, s ktorými sa v prírode môžeme stretnúť. Táto knižka vám zaručene pomôže odohnať nočné mory a vďaka nej sa budete tešiť na každú noc. Je to skvelá zábava pre celú rodinu, ktorá vám ešte viac priblíži úžasný svet zvierat. Kto robí tie zvuky? Teraz to už určite spoznáme!

od 8 rokov

Dogman: Peťulka čili život kotěte (cz)

Dogman je čistá komiksová zábava. Mierne nekoretný humor a dobré srdce hrdinu sú základné kamene úspechu knihy. Slečna pampúchatá odporúča.
Hrdina s psí hlavou se představuje ve světově proslulém komiksu! Dogman je nejpřítulnější ze všech psů a nikdo by nehádal, že je zároveň nejobávanější strážce zákona v ulicích zlotřilého města! Když se dobře známému lotrovi Péťovi narodí malý Péťa, je tady dvojí problém. A pro nejlepšího policajta všech dob dvakrát tolik práce! Slavný tvůrce komiksových příběhů Dav Pilkey přináší další díl veleúspěšné série o Dogmanovi, která se usídlila na předních místech v žebříčcích nejprodávanějších knih.

Kráska a zviera (sk)

Ted Hughes sa teraz u nás doma číta. Jeho príbeh Železný muž si naše deti prekvapivo obľúbili. Divadelné hry pre decká ešte doma nemáme. Asi to rýchlo napravíme.
Tri divadelné hry plné napätia, komiky a zmyslu pre spravodlivosť napísal známy anglický básnik Ted Hughes pre detské školské predstavenia. Dôvtip, invenčnosť a pocit, že v deťoch treba rozvíjať zmysel pre čarovné aj skutočné vnímanie sveta, sa preniesli aj do rozprávkových hier, a tak sa Sean, blázon, Diabol a mačky, Kráska a Zviera či Traja Králi stali zdrojom potešenia a poučenia pre veľkých i malých čitateľov. Knihu preložila Miroslava Gavurová a ilustrovala Miroslava Rudášová.

Můj druhý dědeček (cz)

Dědeček je Nelin nejlepší kamarád. Má na ni vždycky čas a dává na ni pozor. Je to elegantní pán v bílé košili a saku, který každého přátelsky zdraví a smeká klobouk. Rád s Nelou chodí na procházky a na ryby nebo spolu pečou bábovku a navštěvují babičku na hřbitově.
Jednou ale najde Nela dědečka doma neoholeného a v pyžamu. Uprostřed dne! Dědeček teď zapomíná všechno možné, někdy dokonce i Nelino jméno. Copak se s tím nedá nic dělat? „Ale dá!“ říká si Nela. Každopádně se hned zítra naučí, jak dědečkovi uvázat kravatu a jak ho oholit. Odteď bude nejspíš muset dávat pozor ona na něj – svého druhého dědečka.
Kniha citlivým způsobem vysvětluje – nejen dětem – téma stařecké demence a pomáhá jim tak vyrovnat s případným setkáním s touto nemocí ve vlastní rodině, u svých nejbližších.

Ktosi, alebo vodné srdce (sk)

Nádherný a mimoriadne dojímavý príbeh, v ktorom sa autorka aj ilustrátorka dotýkajú otázky sebareflexie a samoty. Príbeh, ktorý kladie otázky a núti rozmýšľať nad tým, kto som a čo je môj sen. Celý dej sa odohráva vo veľkom akváriu, veľkom a okrúhlom ako naša planéta. Akvárium stojí doma u smutného pána, ktorý sa nikdy neusmieva. Zaujímavý a pokojný dej o skutočných pocitoch a túžbe učiť sa priateľskej podpore poukazuje na osamelosť a hľadanie priateľov. Deti sa dozvedia aj ďalšie zaujímavé informácie o obyvateľoch podmorského sveta.
Dôležitou stránkou tejto knihy je jej ilustračná zložka, tmavo modrá stupnica je úplne dokonalá a ponorí vás do vodného sveta.

Můj dědeček třešňový strom (cz)

Slavná italská autorka píše o malém chlapci Toníkovi a jeho babičce a dědečkovi, kteří žijí na venkově, pěstují ovocné stromy a chovají drůbež. V knížce najdeme sympatickou rodinu maminky Felicity, tatínka Petra a syna Toníka, který vypráví několik let starý příběh. V něm poznáme babičku Lindu a dědečka Oktaviána, babi Antonii a dědu Ludvíka s pejskem Flopem, venkovský statek za městem, kde babička chová drůbež a dědeček pěstuje zeleninu a ovocný sad. A důležitými živoucími bytostmi, které obývají statek, jsou husa Alfonzína a třešňový strom, který dostal jméno po mamince: Felix, nejlepší Toníkův přítel. Knížka o pevných rodinných poutech očima bystrého pozorovatele Toníka a o tom, že bez práce a námahy nejsou na světě nejen třešně a vajíčka, ale ani dobré rodinné vztahy. Otevřte knížku a čtěte s dětmi nádherné vyprávění o lásce, přátelství a o tom, že i rozlada a hněv se dají v rodině překonat. Kde vůle neschází, cesta se nachází. Kniha byla přeložena do dvaceti jazyků, u nás vychází v překladu Lucie Přádové a s půvabnými ilustracemi ukrajinské malířky Anastasie Stefurak.

Puntička (cz)

Dobrodružná pouť víly Puntičky ze Slunečného koutku, během níž při hledání ztraceného kocoura Proužka potkává staré i nové přátele a s pomocí bylinek jim pomáhá od řady neduhů. Sama se při tom zbavuje dávných strachů a objevuje v sobě ztracené i nové schopnosti. Vydejte se společně s Puntičkou na nelehkou cestu z Rostlinkova do Štěrkova, na níž potkáte mušku Zlatušku, dědka Plesnivku, sovu Chytru, hada Hadače nebo ježčí rodinu Jehlových. Bohaté barevné ilustrace vhodně doplňují text knihy. Kniha vychází ve spolupráci s Nadačním fondem IMPULS v rámci projektu Rozsviťme ČR na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou. Ti musí stejně jako Puntička den co den překonávat nové výzvy. Symbolem naděje a podpory všem s nevyléčitelnou nemocí jsou slunečnice. Právě tyto květiny má víla nejraději.

niečo pre starších

Červená je pekná (sk, cz)

Aby nebola menštruácia tabu, môžete svojim mladým slečnám kúpiť túto knihu. Poviem vám, pri knihe Bez hanby o ohanbí som sa čudovala, koľko toho neviem o vlastnom tele. A rozhodne nechcem, aby na tom bola tak aj moja dcéra. Takže táto ju počká kým príde jej čas. Zatiaľ si ju budem s radosťou prezerať ja.
Keď mi z kabelky či batoha náhodou vypadne tampón. .. To je teda trapas! Hneď očerveniem. Ale prečo? Prečo na telesnej klamem, že som chorá, keď mám v skutočnosti menštruačné bolesti? Skrátka: Prečo je menštruácia stále tabu? Táto kniha je plná zaujímavých informácií a dodáva odvahu – že na čo? No predsa na otvorené rozhovory, spoznávanie svojho tela alebo hrdosť byť dievčaťom či ženou.

Máš na to! Motivační kniha pro kluky a holky (cz)

Posledné mesiace ste možno aj vy zistili, že váš teenager tak akosi… nevie ako sa postaviť k povinnostiam a často mu chýba nielen motivácia ale aj nejaký plán, ako si s problémami poradiť. Táto kniha sa mi vidí skvelým návodom, ako sa dostať kam chce. Alebo si možno len ujasniť, čo ten náš potomok vlastne chce.
Tato knížka vyvrací všechny předsudky, které nás často drží zpátky. Ať chcete vyniknout v čemkoli, je nutné správné nastavení mysli. Jak na to? Důležité je především jedno – uvědomit si, že každý z nás má potenciál být v něčem úspěšný. I VY!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.