Domeček v šálku: Seznamte se, Ušáčkovi

Domeček v šálku: Seznamte se, Ušáčkovi

Priznám sa, že túto knihu som pampúchovi v knižnici vybrala ja. Nechala som sa nalákať na milé farebné obrázky. A tiež zavážil fakt, že knihy s roztomilými zvieracími hrdinami momentálne u nás letia. Ako Domeček v šálku teda obstál? 

Štěpánka sa sťahuje z vežiaku v centre mesta do nového domu na dedine. Isto si viete predstaviť, že nie je veľmi nadšená. Ako darček dostane od babičky domček pre bábiky v tvare čajového hrnčeka a figúrky rodinky králikov. Pri sťahovaní však náhodou v záhrade domu z vrecka vypadne otecko Gabriel. Vtedy začína dobrodružstvo, ktorého hlavnou hrdinkou je malá slečna Stříberka. Tá svojou odvahou, vynaliezavosťou a dôverou v samú seba pomôže oteckovi dostať sa späť domov. Rodinka figúrok totiž je tak trochu zázračná. Ak sa nikto nedíva, ožívajú. Skoro ako tie hračky, ktoré má aj vaše dieťa, nie?

Príbeh je nekomplikovaný a nenáročný. Dej plynie veľmi voľne, dobrodružstvo aj napätie sú dávkované pomerne opatrne. Vydavateľstvo Svojtka o knihe píše ako o milom a vtipnom príbehu, ale humoru tam veľa nenájdete. Zato milý je stopercentne. Stavia na túžbe detí (aj dospelých) po fantazijnom svete, ktorý je takmer na dosah ruky. Stačí sa len rýchlejšie obzrieť a zbadáte, že vaše obľúbené hračky sú určite živé.
Popravde, je to viacmenej tuctový príbeh, akých nájdete kopu. Výnimočné je akurát jeho veľmi pozitívne vyznenie. Štěpánka žije len s mamou, do nového domu sa sťahujú aj preto, aby boli bližšie jej ockovi. Už len za samotný tento model rodiny má u mňa kniha plus. Veľmi sa mi páči aj odvaha a samostatnosť malej králičej hrdinky Stříberky. Jej vlastnosti a činy ostatné postavy nielen potvrdzujú ale aj podporujú. Autorke Hayley Scott sa takúto pozitívnu konfirmáciu darí popísať celkom prirodzene.

Hlavným lákadlom ale ostávajú ilustrácie. Pippa Curnick pracuje so žiarivými veselými farbami a jemnými linkami. Jej roztomilých králičkov si určite zamilujú deti, ktoré majú radi nežné a ňuňavé veci. Presne ako náš 6ročný pampúch.

Vďaka jednoduchému deju, množstvu ilustrácií a dobrej grafickej úprave textu, je kniha výborným samostatným čítaním pre začínajúcich čitateľov. Tiež sa dobre číta nahlas, takže poteší deti od 4 do 7 rokov. Ak máte doma dieťa, ktoré žije jednou nohou v svete fantázie a miluje svoju sadu Sylvanian Families (alebo iných roztomilostí… varujem vás, negúglite si to), bude sa mu aj príbeh Ušáčkových páčiť.

 

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Domeček v šálku: Seznamte se, Ušáčkovi
Text : Hayley Scott
Ilustrácie: Pippa Curnick
Preklad: Kateřina Čermáková
Vydal: Svojtka, 2018
Strán: 128
ISBN: 9788025623671
HODNOTENIE  7/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.