Teď není čas na hraní / Brzy ráno

Teď není čas na hraní / Brzy ráno

Malý chlapec sa zobudí skoro ráno, keď celá rodina ešte spí. V brušku škvŕka nielen jemu, ale aj hladnému kocúrovi. Našťastie si poradia, natrieť chlebík a naliať mliečko predsa hravo zvládnu. Keď sa ostatní zobudia, už sú dávno naraňajkovný.
Dievčatko sa pripravuje na spánok, ale jej psík sa chce ešte hrať. Aj po vysvetlení, že teraz už naozaj nie je čas na hranie, to psík odmieta pochopiť. Večer sa skončí naháňačkou celej rodiny za ukradnutým plyšákom. 

Krásne jednoduché príbehy, ako vystrihnuté z bežného života. Čo je na nich také výnimočné? Dievčatko má dvoch tatinkov a chlapec dve maminky. Tieto zábavné leporelá vyšli vo vydavateľstve LePress, ktoré sa špecializuje na knihy s lgbt témou. Minulý rok vydali dnes už klasiku žánru: knihu Tango – Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny. Na záver roku si pripravili tieto dve lahôdky. Tak ako pri knihách Princ & princ, či Král & král & rodina, sa ani v týchto nerieši lgbt téma. Tak ako v predchádzajúcich recenziách, aj tu musím povedať, že je to výborný prístup. Cielená veková kategória (od 2 do 5 rokov) nepotrebuje vysvetlenia. Stačí im koncept rodín s rodičmi rovnakého pohlavia jednoducho predstaviť, úplne okrajovo. (Hovorím samozrejme o deťoch, ktoré vyrastajú v bežnejších typoch rodín.)
5ročná slečna pampúchatá sa pri obrázku čítajúcich tatinkov len na chvíľu pozastavila a vysvetlenie, že niektoré deti žijú s dvoma tatinkami (alebo maminkami) jej úplne stačilo. Takmer 3ročné mrňántko si to ani nevšimlo. (Mimochodom, o čosi zložitejšie bolo u nás vysvetľovanie, prečo má jej kamarátka maminku a tatinka, ktorí nežijú spolu.)

Leporelá vás na prvý pohľad upútajú veselými ilustráciami. Elina Braslina, lotyšská autorka a ilustrátorka, má za sebou už niekoľko oceňovaných diel. V tomto leporele zvolila výrazné farby a pomerne jednoduché tvary, ktoré prispievajú k odľahčenému vnímaniu knihy. Výrazy tvárí a postavy sú ľahko čitateľné aj najmenším deťom. Aj voľba písma je veľmi dobrá. Vďaka veľkosti a štýlu písma sa text dobre číta aj malým začínajúcim čitateľom. Jediné, čo mi vadilo je príliš tmavá farba obálky Teď není čas na hraní. Na tmavomodrom pozadí je čierny text takmer nečitateľný. Našťastie obrázky vnútri leporela sú už na bielom pozadí.
Originálny text má na svedomí Lawrence Shimel, ktorý je podľa goodreads.com tiež veľmi plodným autorom. Do češtiny verše prebásnil výborný Robin Král. Takže máte záruku, že ani vydavateľstvo nepodcenilo kvalitu prekladu.

Naše decká bavili obe leporelá rovnako. V Brzy ráno je im veľmi sympatický kocúr a v Teď není čas na hraní sa zase bavia na akčnej naháňačke. Obe sú podľa môjho názoru veľmi vydarené. Ak vás teda lgbt téma zaujíma a hľadáte primeraný spôsob, ako ju predstaviť svojim malým deťom, pokojne začnite práve s týmito leporelami. Nájdete v nich hlavne zábavný príbeh, s ktorým sa budú vedieť ľahko stotožniť. A to je práve to, o čo ide. Nezáleží na tom, ako vyzerá rodina, v ktorej deti vyrastajú. Dôležité je, že všetky majú niečo spoločné. Trebárs to obyčajné ranné vstávanie alebo večerné čítanie.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Brzy ráno / Teď není čas na hraní
Text : Lawrence Schimel
Ilustrácie: Elina Braslina
Preklad: Robin Král
Vydal: LePress, 2018
Strán: 12
ISBN: 9788090398054 / 9788090398061
HODNOTENIE  10/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.