Hilda a pidilidi

Hilda a pidilidi

Hilda je fenomén. Zamilovali sme sa do komiksov, obľúbili animovaný seriál, takže sme nemohli povedať nie ani tejto novej knihe.

Hilda si žije spokojne s mamou uprostred divokej prírody. Má rada svojho verného liškokolouška Větvíka a život dobrodruha. Nebojácne sa vydáva na výpravy do okolia. Po úvodnej epizóde o stretnutí so strašným trollom musí ale riešiť dôležitejší problém. Na ich dom totiž útočia neviditeľný nepriatelia. Aké bude Hildino prekvapenie, keď zistí, že údolie v ktorom žijú, nie je až také opustené, ako by sa mohlo zdať. Podarí sa Hilde presvedčiť mamu, aby sa nesťahovali do mesta?

Zo začiatku som bola skeptická. Príbeh takmer verne kopíruje prvú komiksovú knihu. (Článok si môžete prečítať tu.) Koľkokrát si môžete prečítať, alebo pozrieť ten istý príbeh, aby vás nezačal nudiť?
V texte ma občas vyrušovali príliš konkrétne popisy (Hilda si obula červené topánky, uviazala žltý šál, …). Na tieto zbytočné presnosti som tak trochu vysadená. Nečítam predsa filmový prepis ale knihu. To je však len detial. Viac mi prekážalo, že všetko bolo do poslednej bodky vysvetlené. Chápem, že text musel nejako suplovať výrazové prostriedky komiksových ilustrácií. Ale keď človek očakáva to najlepšie, potom mu každé smietko vadí. Text Stephena Daviesa nie je perfektný, no aj tak sa číta výborne. Stále je totiž jeho nosným prvkom Pearsonov príbeh a hlavne fantastický svet, ktorý vytvoril.
Som zvedavá, ako sa séria bude vyvíjať ďalej. Seriál na Netflixe po pár častiach prešiel z komiksových podkladov na nové príbehy. Neviem, do akej miery dej ovplyvňuje Pearson, ale je výborný.

Ilustrácie Seaerry Miller sa samozrejme držia Pearsonovho štýlu, ale sú trošku „mäkkšie“, detskejšie. Chýba im ostrosť a švih. Opäť, čiastočne je to formou, komiks nie je knižná ilustrácia. Čiastočne rukopisom autorky.

Ako to tu po sebe čítam, celá moja recenzia je vlastne porovnávanie komiksu s knihou. Hilda a pidilidi je dobrá kniha, hravo obstojí aj sama. Možno sa budete trochu strácať v úvode, rýchly dej vás však spoľahlivo vtiahne do Hildinho sveta. Ideálne pre decká od 6 rokov.
Ak ste sa ale s Hildou ešte nestretli, odporúčam začať komiksom. Predsa len, Pearson je naozaj lídrom novej vlny komiksu, ako píše vydavateľ na obálke. Bola by škoda premeškať ten wow pocit, ktorý pri prvom zoznámení s Hildou budete mať. A ten výborne ťaží práve z prostriedkov, ktoré vám dá len komiks.

P.S: Komiks vyjde na jar aj slovensky. Je sa na čo tešiť!

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Hilda a pidilidi
Text : Luke Pearson, Stephen Davies
Ilustrácie: Seaerra Miller
Preklad: Martina Knápková
Vydal: Paseka, 2018
Strán: 176
ISBN: 9788074329548
HODNOTENIE  8/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.